Aktualności

Nowe opłaty za badanie techniczne auta?

Dodano 5 listopada 2018 przez

Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co będzie to oznaczało dla kierowców, co dla właścicieli stacji diagnostycznych, a co dla organów nadzorujących te stacje?

Założenia nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

Nowe przepisy mają przede wszystkim dostosować polskie prawo do ustawodawstwa unijnego. Mamy bowiem kilkumiesięczne opóźnienie w tym zakresie. Sam projekt przewiduje wprowadzenie kilku zmian do systemu badań technicznych pojazdów.

Cele nowelizacji

Pierwszym celem nowelizacji jest uszczelnienie systemu badań. W dłuższej perspektywie zmiany te mają przełożyć się na wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Co ważne, dzięki działaniom proponowanym w projekcie nowelizacji (m.in. eliminowaniu z ruchu pojazdów nadmiernie emitujących spaliny, zmagających się z wyciekami płynów eksploatacyjnych czy posiadających nieszczelne instalacje gazowe) zyskać ma również środowisko naturalne.

O ile podrożeją opłaty za badanie techniczne?

Kierowcy, którzy nie przekraczają terminów badań – mogą spać spokojnie. W ich przypadku nie zmieni się absolutnie nic.

Badanie techniczne po terminie – o ile drożej?

Jeśli jednak obowiązkowe badanie techniczne zostanie wykonane ponad 45 dni po terminie, wówczas opłata za jego przeprowadzenie wzrośnie o 50 procent. To właśnie te pieniądze, zgodnie z wolą ustawodawcy, będą zasilać budżet Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), finansując tym samym system zapewnienia wysokiej jakości badań okresowych.

Badanie techniczne samochodu – przed terminem

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, będziemy mogli zgłaszać się na przegląd samochodu nawet 30 dni przed datą umieszczoną w dowodzie rejestracyjnym. Termin kolejnego badania zostanie jednak wyznaczony nie od dnia, w którym przeprowadziliśmy badanie, tylko od daty wyznaczonej (czyli tej, którą mamy wpisaną do dowodu).

Wymiana dowodu rejestracyjnego (brak miejsca na pieczątkę)

Ustawa zakłada, że nie będziemy musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego, jeśli zabraknie w nim miejsca na nowe pieczątki przeglądów technicznych.

Lepszy nadzór nad Stacjami Kontroli Pojazdów

Ubiegłoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał zatrważające nieprawidłowości w systemie nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Dlatego też nowelizacja ustawy odbierze ten obowiązek starostom i przekaże go Transportowemu Dozorowi Technicznemu.

System szkolenia diagnostów pod nadzorem TDT

Ustawodawca chce stworzyć system szkoleń i egzaminów dla diagnostów. Miałyby one różne formy: wstępne, cykliczne, rozszerzające wiedzę oraz przypominające. Nadzór nad tym systemem również sprawowałby TDT.

Opłaty dla właścicieli Stacji Kontroli Pojazdów: obniżone, zniesione lub… nowe

Autorzy nowelizacji przewidzieli obniżenie lub zniesienie opłat ponoszonych przez właścicieli stacji kontroli pojazdów. Równocześnie będą oni ponosić tzw. opłatę jakościową. Jej wysokość (która nie będzie wyższa niż 3,50 zł) zostanie określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Będzie obowiązywać od 2020 roku.

Co teraz?

Zgodnie z procesem legislacyjnym, projekt ustawy trafi do Sejmu, potem do Senatu, a na koniec na biurko prezydenta. Na każdym etapie może zostać odrzucony lub poddany poprawkom. Ustawa wchodzi w życie w ciągu 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Ustaw RP.

Podsumowanie

Jaki będzie bilans skutków nowych przepisów? Z jednej strony, znacznie wzrosną koszty nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Z drugiej jednak – z dróg znikną samochody zagrażające bezpieczeństwu ruchu oraz te, które powodują niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

Summary
Nowe opłaty za badanie techniczne auta?
Article Name
Nowe opłaty za badanie techniczne auta?
Description
Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co będzie to oznaczało dla kierowców, co dla właścicieli stacji diagnostycznych, a co dla organów nadzorujących te stacje?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Rafik

  Przecież TDT od kilkunastu lat razem ze starostwami nadzoruje SKP
  co teraz mają jakoś lepiej się do pracy przykładać???

 2. Franek

  Nie czrujmy sie!! To w polsce zniknie 80% samochodow. Zamiast podnosic oolate i uszczelniac przeglady techniczne zeby usunac stare samochody. To dajcie ludziom zarobic zeby mogli sobie pozwolic na nowszy samochód.

 3. Damian

  Strasznie to jest nie sprawiedliwe ustawodawca nie przewidział choroby właściciela auta urlopu i wyjazdu a także dostawę części do naprawy auta . Czasami auto czeka na części nawet pół roku albo dłużej jeżeli chodzi o auto mało rozpowsznione w naszym kraju.

  Masakra straszna arogancja rządu.
  To za to płacimy podatki
  Kedy wyborcy wyciągną jakieś wnioski.