autoDNA radzi

Nowe prawo zmusi kierowców do baczniejszego obserwowania prędkościomierza

Dodano 19 lutego 2020 przez

Niedługo, dosłownie za parę miesięcy, za znaczne przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym będzie kierowcom odbierane prawo jazdy. Czy to dobrze czy niekoniecznie? I ile trzeba będzie mieć na liczniku, żeby pożegnać się ze swoimi dokumentami? O tym – już za chwilę.

Za co można stracić prawo jazdy w 2020?

Zacznijmy jednak od początku. W tym momencie (jest koniec lutego 2020 roku) można pożegnać się z prawem jazdy na:

  • 3 miesiące (m.in. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h)
  • jeden rok (jeśli kierowca pojazdu popełni przestępstwo)
  • 3 lata lub dłużej (m.in. za ucieczkę sprawcy zdarzenia z miejsca wypadku)

Stracić uprawnienia do poruszania się po drogach można jednak nie tylko w wyniku jakiegoś jednorazowego zdarzenia. Dojść do tego może także wówczas, gdy na naszym koncie pojawi się komplet punktów karnych. Ich liczba jest zależna od stażu za kółkiem.

 

Co stanie się w lipcu 2020 roku?

Najczęściej komentowaną zmianą przepisów, które mają wejść w życie w lipcu bieżącego roku, jest zapis o odbieraniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie niezabudowanym.

Warto wspomnieć, że oprócz utraty cennych dokumentów na okres trzech miesięcy, kierowca taki zostanie ukarany na jeszcze dwa sposoby. Po pierwsze – mandatem w wysokości 400-500 złotych, po drugie – dziesięcioma punktami karnymi.

 

Co jeszcze zmieni się w lipcu 2020 roku?

To nie jedyna nowość, która pojawi się latem tego roku. Od lipca kierowcy będą musieli również baczniej obserwować okolice przejść dla pieszych.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby zbliżające się do pasów będą miały pierwszeństwo przed pojazdami. W praktyce, widząc osobę, która dochodzi do zebry, trzeba będzie zatrzymać samochód, by w ten sposób umożliwić jej pokonanie jezdni.

Trzecia zmiana dotyczy prędkości w terenie zabudowanym. Od lipca będzie ona wynosiła 50 km/h – i to bez względu na porę dnia. Obecnie istnieje rozróżnienie w tej materii: od 23 w nocy do 5 rano można poruszać się w takim obszarze nieco szybciej, bo 60 km/h.

 

Jakie będą konsekwencje tych zmian?

Ministerstwo Infrastruktury przeprowadziło analizy, z których wynika, że na skutek tej zmiany w przepisach, liczba kierowców tracących rokrocznie prawo jazdy zwiększy się aż o 40 tysięcy.

Niewątpliwą zaletą tychże zmian będzie skuteczne ostudzenie temperamentu wielu kierowców. Od lipca będą oni musieli baczniej obserwować wskazania prędkościomierza, jadąc na przykład autostradą czy drogą ekspresową. Z kolei osoby skrupulatnie przestrzegające przepisów powinny się od lipca poczuć nieco bardziej bezpiecznie niż obecnie.

Natomiast przepis dotyczący pierwszeństwa pieszych sprawi, że kierowcy będą zmuszeni nie tylko jeździć wolniej w okolicach przejść, lecz również zwracać o wiele większą uwagą na to, co robią najbardziej bezbronni uczestnicy ruchu drogowego.

Zamysł ustawodawcy jest jak najbardziej słuszny, zachodzi jednak pytanie o jego praktyczną realizację. W jaki bowiem sposób kierowcy będą rozpoznawać, że pieszy wyraża chęć przejścia przez ulicę?

 

Kto będzie uczył kierowców nowych zasad?

Zmiany, o których napisaliśmy powyżej, z pewnością będą wymagały od kierowców, przynajmniej od tych najbardziej niesfornych – porzucenia dotychczasowych przyzwyczajeń.

O to, by ta swoista rewolucja przebiegła możliwie płynnie i bez zgrzytów, zadba między innymi… Robert Kubica! Nasz najlepszy sportowiec motorowy będzie przekonywał Polaków do zmiany nawyków, występując w specjalnie na ten cel tworzonej kampanii społecznej.

Ważne: projekt wyżej wymienionych przepisów trafił 31 stycznia 2020 roku do konsultacji społecznych.

Summary
Nowe prawo zmusi kierowców do baczniejszego obserwowania prędkościomierza
Article Name
Nowe prawo zmusi kierowców do baczniejszego obserwowania prędkościomierza
Description
Niedługo, dosłownie za parę miesięcy, za znaczne przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym będzie kierowcom odbierane prawo jazdy. Czy to dobrze czy niekoniecznie? I ile trzeba będzie mieć na liczniku, żeby pożegnać się ze swoimi dokumentami? O tym – już za chwilę.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *