Blog
nowe przepisy ruchu drogowego

Zmiany dla kierowców – nowe przepisy ruchu drogowego i inne

6 grudnia 2021

W tym roku wprowadzono nowe przepisy ruchu drogowego. Jakie zmiany już zaczęły obowiązywać, a co nas czeka w 2022 r., jeśli chodzi o zmiany w przepisach dla kierowców?  

 

Jakie zmiany w przepisach oraz nowe przepisy ruchu drogowego weszły w życie w 2021 roku i funkcjonują obecnie?

Dość istotne zmiany w przepisach ruchu drogowego obowiązują już od 1 czerwca tego roku. Warto je przypomnieć, bo nie wszyscy się z nimi zdążyli zapoznać i je zapamiętać.

  • prędkość w obszarze zabudowanym to teraz 50 km/h bez względu na porę dnia. Do tej pory w obszarze zabudowanym kierowcy mogli jeździć do 60 km/h w godzinach nocnych (od 23:00 do 5:00)
  • kierowca ma obowiązek zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach – jazda na zderzaku nie tylko jest niebezpieczna, ale stanowi teraz złamanie przepisów ruchu drogowego. Określona nowymi przepisami odległość między pojazdami powinna wynosić połowę aktualnej prędkości, czyli jadąc 100 km/h powinniśmy zachować dystans co najmniej 50 metrów. Ta zasada obowiązuje na drogach szybkiego ruchu, czyli autostradach i drogach ekspresowych za wyjątkiem momentu wyprzedzania. 
  • priorytet dla pieszych w rejonie przejść dla pieszych – każdy kierowca powinien przepuścić pieszego, który jest w pobliżu przejścia dla pieszych i umożliwić mu bezpieczne przejście przez pasy. 
  • zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię to nowy obowiązek nałożony na pieszego, który w trakcie przechodzenia przez jezdnię nie może korzystać z telefonu komórkowego

 

Spore zmiany objęły też w 2021 roku hulajnogi elektryczne. Do tej pory tego typu pojazdy praktycznie nie były uregulowane. I tak kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Taki sam wymóg jest w momencie skręcania przez hulajnogę. W obu tych przypadku kierujący może poruszać się z prędkością nie wyższą niż 20 km/h.  Co w przypadku, gdy nie ma pasa ruchu dla rowerów? Jeśli na zwykłej drodze obowiązuje limit prędkości do 30 km/h, to kierujący hulajnogą również nie może jechać szybciej niż 20 km/h. A co z chodnikami? Można z niej korzystać, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Kierującego hulajnogę obowiązują wtedy następujące wymogi: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

 

Kiedy kolejna nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym”?

Sejm uchwalił niedawno kolejną nowelizację ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, która czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Kierowców czekają zatem kolejne zmiany w przepisach ruchu drogowego, w tym nowy taryfikator mandatów ze znacznie wyższymi niż dotychczas stawkami. Nowe przepisy, które są o wiele bardziej surowe niż obecnie stosowane.

 

Planowane nowe przepisy ruchu drogowego od 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku. za przekroczenie prędkości o 30 km/h zapłacimy 800 zł mandatu. Najwyższy mandat jaki na kierowcę będzie mógł nałożyć policjant wyniesie aż 5 tys. zł. Nie wiadomo jeszcze ile będzie wynosić minimalna stawka kary za przekroczenie prędkości (obecnie to 50 zł). Kierowcy muszą jeszcze poczekać na rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie taryfikatora mandatów, który będzie obowiązywał w 2022 roku.

 

 

Zmiany w wysokościach mandatów

Poniżej wybrane, nowe stawki mandatów wg nowych przepisów ruchu drogowego za różnego rodzaju wykroczenia. Nowy taryfikator mandatów jest znacznie wyższy niż dotychczas stosowany.

Co najmniej 1 tys. zł mandatu zapłacimy za:

  • za nieprawidłowe wyprzedzanie
  • za prowadzenie auta bez uprawnień

Co najmniej 1,5 tys. zł m.in. za:

  • za kolizję, w której poszkodowany odniesie lekkie obrażenia ciała (niewymagające hospitalizacji powyżej 7 dni);
  • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu;
  • za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany sygnalizacją, jak również za omijanie pojazdów przepuszczających pieszych)
  • za jazdę pojazdem po chodniku;

Co najmniej 2,5 tys. zł za prowadzenie pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi lub 0,1-0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu). Kara to rośnie do minimum 3 tys. zł, jeśli spowodujemy takie zdarzenie ponownie, w warunkach tzw. recydywy.

Aż 8 tys. zł zapłacimy za niewskazanie, kto kierował pojazdem, gdy dokonano wykroczenia. Dzisiaj to 500 zł i w związku z tym jest to częsty sposób na uniknięcie naliczenia punktów karnych.

 

Nowy system naliczania punktów karnych

Nowe przepisy ruchu drogowego przewidują też szybsze gromadzenie punktów karnych. Obecnie w trakcie kontroli drogowej nie można ich dostać więcej niż 10. Od 1 stycznia 2022 roku. limit ten będzie wynosił 15 punktów. Łącznie będzie aż 12 wykroczeń, z których punkty będą się sumować, w tym przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub osobie wchodzącej na nie, jak również omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się, aby przepuścić pieszego.

 

Czy posiadane punkty karne będą miały wpływ na OC?

Dodatkową zmianą w prawie o ruchu drogowym będzie powiązanie punktów karnych z ceną obowiązkowej polisy OC. Wysokość składki ma być tym wyższa, im więcej punktów karnych zgromadzi dany kierowca. Ubezpieczyciele dostaną wgląd do danych o punktach i mają dostosować cenę OC do historii wykroczeń danego kierowcy. Będzie to potencjalnie dość dotkliwe dla portfela, gdyż punkty karne mają być kasowane dopiero po dwóch latach i to od momentu zapłacenia mandatu, a nie jego otrzymania. Kierowca, który nie zapłaci mandatu, będzie obciążony punktami nawet dłużej niż dwa lata. Nie będzie też możliwości redukcji punktów karnych dzięki płatnym kursom.

 

Zmiany w tablicach rejestracyjnych

Koniec z każdorazową zmianą tablic po zakupie pojazdu. Nowe przepisy ruchu drogowego wprowadzają zasadę korzystania z dotychczas używanych tablic rejestracyjnych bez względu na to, gdzie pojazd był wcześniej zarejestrowany na terenie Polski. Do tej pory taka możliwość była tylko w przypadku przerejestrowania aut w tym samym powiecie. Ta zmiana wejdzie w życie 31 stycznia 2022 roku.

 

 

Czasowe wycofanie pojazdów z ruchu drogowego

Od 31 stycznia 2022 r. czasowo będzie też można wycofać z ruchu samochód osobowy, który będzie np. mocno uszkodzony na czas przeprowadzenia naprawy.  W przypadku uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji  będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. 

 

Przegląd auta – jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Nowe przepisy miały też spowodować istotne zmiany przy przeglądzie auta. W przyszłym roku wejdą w życie kary finansowe za nieterminowe przeprowadzenie badania technicznego. Kierowca, który zgłosi się na przegląd po upływie 30 dni od ważności badania, zapłaci stacji diagnostycznej dwukrotność stawki, czyli blisko 200 zł zamiast 99 zł lub niespełna 300 zł za auto z instalacją LPG. Te zmiany miały obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku., ale ten termin prawdopodobnie zostanie przesunięty. 

 

Warto wiedzieć

Serwis autoDNA jest wiodącym dostawcą usług sprawdzania historii pojazdów online. Na podstawie numeru vin zweryfikujesz historię pojazdu przed zakupem z autoDNA. Sprawdzenie VIN w wielu przypadkach może ustrzec Cię przed niechcianymi kosztami dodatkowymi związanymi z zakupem pojazdu z nieznaną lub powypadkową przeszłością.

Summary
Zmiany dla kierowców – nowe przepisy ruchu drogowego i inne
Article Name
Zmiany dla kierowców – nowe przepisy ruchu drogowego i inne
Description
W tym roku wprowadzono nowe przepisy ruchu drogowego. Jakie zmiany już zaczęły obowiązywać, a co nas czeka w 2022 roku? Przekonaj się
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo