autoDNA radzi
Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

O co chodzi z tym VIN-em?

5 marca 2021

Prawie 80% polskich kierowców uważa, że w każdym ogłoszeniu sprzedaży samochodu powinien znajdować się jego numer VIN.

60% kierowców zgadza się na podanie także numeru rejestracyjnego, 25% kierowców nie ma zdania na ten temat a 15% jest temu przeciwna.

To jedna z danych publikacji autoDNA „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych„.

Pierwszy rozdział publikacji poświęcony jest właśnie numerowi VIN. Dlatego dziś poświęcimy temu tematowi chwilę uwagi.

 

 

Zwróć uwagę

Terminologia numeru VIN wywodzi się z j.angielskiego („Vehicle Identification Number”) i oznacza zestawienie siedemnastu znaków, które identyfikuje konkretny pojazd i jest dla niego unikalnym numerem. VIN to kod pojazdu, jakim dla człowieka jest jego DNA.

 

Numer ten zostaje przyporządkowany przez producenta pojazdu i identyfikuje markę, model, rok produkcji, a także historię pojazdu i inne dane techniczne. Stosowany jest dla wszystkich typów pojazdów (samochodów osobowych, ciężarowych, przyczep, autobusów, motocykli, motorowerów). System znakowania pojazdów VIN zgodny jest z międzynarodowym standardem ISO 3779-1983 i w praktyce funkcjonuje od lat 80. XX wieku. Został zaakceptowany przez większość państw i stosowany jest przez czołowych producentów pojazdów.

Numer identyfikacyjny VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie w okresie ostatnich czterdziestu lat (sprawdzenie VIN z autoDNA).

 

numer vin

 

Wyniki badań w publikacji „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych” potwierdzają, że tylko 16% badanych kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele informacji o samochodzie można sprawdzić na podstawie numeru VIN. Najczęściej badani wskazują na podstawowe informacje o samochodzie, takie jak rok produkcji, markę i model czy datę pierwszej rejestracji. Ponad połowa respondentów (podczas badania do publikacji) wiedziała, że dzięki numerowi VIN można sprawdzić historię pojazdu (historię wypadkową samochodu).

Ponad 60% badanych nigdy nie sprawdzało informacji o samochodzie na podstawie numeru VIN. Ci, którzy tego dokonali, przeważnie korzystali z darmowego sprawdzenia pojazdu na Historiapojazdu.gov.pl. Wśród serwisów płatnych, najczęściej wykorzystywany to autoDNA.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz bezpłatną publikację „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

 

 

Warto wiedzieć

Pamiętaj, sprawdź VIN w autoDNA zawsze przed zakupem samochodu używanego – niezależnie od ceny czy rodzaju nadwozia. Dzięki temu możesz w łatwy sposób sprawdzić historię pojazdu, który wybrałeś. Do tego celu wystarczy jedynie numer VIN i połączenie z Internetem 🙂 Rozkodowanie VIN i wygenerowanie raportu może pomóc Ci w podjęciu niekiedy trudnej decyzji jaką jest wybór samochodu. Z raportu możesz dowiedzieć się m.in. czy samochód był powypadkowy, czy licznik mógł być cofnięty. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

 

Publikacja „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych” dostępna jest także <TUTAJ>

Publikacja została przetłumaczona także na język angielski i wersja angielska dostępna jest <TUTAJ>

Artykuł wyjaśniający pojęcie „samochód cytryna”

 

Summary
o-co-chodzi-z-tym-vin-em
Article Name
o-co-chodzi-z-tym-vin-em
Description
Prawie 80% polskich kierowców uważa, że w każdym ogłoszeniu sprzedaży samochodu powinien znajdować się jego numer VIN. 60% kierowców zgadza się na podanie także numeru rejestracyjnego, 25% kierowców nie ma zdania na ten temat a 15% jest temu przeciwna.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo