
O co chodzi z tym VIN-em?
Prawie 80% polskich kierowców uważa, że w każdym ogłoszeniu sprzedaży samochodu powinien znajdować się jego numer VIN.
60% kierowców zgadza się na podanie także numeru rejestracyjnego, 25% kierowców nie ma zdania na ten temat a 15% jest temu przeciwna.
To jedna z danych publikacji autoDNA „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych„.
Pierwszy rozdział publikacji poświęcony jest właśnie numerowi VIN. Dlatego dziś poświęcimy temu tematowi chwilę uwagi.
Terminologia numeru VIN wywodzi się z j.angielskiego („Vehicle Identification Number”) i oznacza zestawienie siedemnastu znaków, które identyfikuje konkretny pojazd i jest dla niego unikalnym numerem. VIN to kod pojazdu, jakim dla człowieka jest jego DNA.
Numer ten zostaje przyporządkowany przez producenta pojazdu i identyfikuje markę, model, rok produkcji, a także historię pojazdu i inne dane techniczne. Stosowany jest dla wszystkich typów pojazdów (samochodów osobowych, ciężarowych, przyczep, autobusów, motocykli, motorowerów). System znakowania pojazdów VIN zgodny jest z międzynarodowym standardem ISO 3779-1983 i w praktyce funkcjonuje od lat 80. XX wieku. Został zaakceptowany przez większość państw i stosowany jest przez czołowych producentów pojazdów.
Numer identyfikacyjny VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie w okresie ostatnich czterdziestu lat (sprawdzenie VIN z autoDNA).
Wyniki badań w publikacji „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych” potwierdzają, że tylko 16% badanych kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele informacji o samochodzie można sprawdzić na podstawie numeru VIN. Najczęściej badani wskazują na podstawowe informacje o samochodzie, takie jak rok produkcji, markę i model czy datę pierwszej rejestracji. Ponad połowa respondentów (podczas badania do publikacji) wiedziała, że dzięki numerowi VIN można sprawdzić historię pojazdu (historię wypadkową samochodu).
Ponad 60% badanych nigdy nie sprawdzało informacji o samochodzie na podstawie numeru VIN. Ci, którzy tego dokonali, przeważnie korzystali z darmowego sprawdzenia pojazdu na Historiapojazdu.gov.pl. Wśród serwisów płatnych, najczęściej wykorzystywany to autoDNA.
Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz bezpłatną publikację „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych”
Pamiętaj, sprawdź VIN w autoDNA zawsze przed zakupem samochodu używanego – niezależnie od ceny czy rodzaju nadwozia. Dzięki temu możesz w łatwy sposób sprawdzić historię pojazdu, który wybrałeś. Do tego celu wystarczy jedynie numer VIN i połączenie z Internetem 🙂 Rozkodowanie VIN i wygenerowanie raportu może pomóc Ci w podjęciu niekiedy trudnej decyzji jaką jest wybór samochodu. Z raportu możesz dowiedzieć się m.in. czy samochód był powypadkowy, czy licznik mógł być cofnięty. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.
Publikacja „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych” dostępna jest także <TUTAJ>
Publikacja została przetłumaczona także na język angielski i wersja angielska dostępna jest <TUTAJ>
Artykuł wyjaśniający pojęcie „samochód cytryna”

