Najchętniej czytane

Od 1 stycznia samochody będą droższe (z jednego powodu)

Dodano 30 września 2019 przez

Chcesz jeździć samochodem, który wytwarza sporo dwutlenku węgla? Nie ma problemu. Przygotuj się jednak (a konkretniej – przygotuj swój portfel) na to, że taka przyjemność będzie Cię już wkrótce więcej kosztować. Od pierwszego stycznia 2020 roku ceny takich aut pójdą bowiem nieodwołalnie w górę. 

Dlaczego samochody będą droższe po 1 stycznia 2020 roku?

Ponieważ tego dnia wejdą w życie nowe unijne przepisy. Dotkną one producentów samochodów, którzy wypuszczają na rynek pojazdy spalające zbyt dużo benzyny lub oleju napędowego.

To właśnie podczas tego spalania powstaje dwutlenek węgla, którego emisję chcą znacząco zredukować władze UE. Od 1 stycznia 2020 roku 95 procent nowych samochodów sprzedawanych na terenie Unii będzie musiało spełniać nowe normy dotyczące tego gazu.

O ile podrożeją samochody od stycznia?

Auta, które emitują zbyt dwutlenku węgla, będą od stycznia „ukarane” opłatami za każdy ponadnormatywny gram wypuszczany do atmosfery. Ponieważ normy są mocno wyśrubowane (95 gramów dwutlenku węgla na kilometr, a dla aut małych – jeszcze mniej), czeka nas podwyżka cen. To nieuniknione, ponieważ koszty tej operacji zostaną w praktyce przerzucone na klientów.

Planowany limit (95 g dwutlenku węgla na każdy kilometr) to o 35 gramów mniej niż było to do tej pory. Biorąc pod uwagę, że średnia wysokość opłaty za każdy dodatkowy gram wynosi 95 euro, łatwo można obliczyć, że cena samochodu, który w tej chwili mieści się jeszcze w normach, wzrośnie o około 3 tysiące euro.

Warto dodać, że w ciągu najbliższej dekady normy te mają być jeszcze surowsze. Oznacza to, że wyzwanie, jakie zostało postawione przed producentami samochodów, jest naprawdę spore. Czeka więc nas coś, co można bez cienia przesady określić mianem motoryzacyjnej rewolucji.

Które samochody podrożeją najbardziej?

Normy emisji dwutlenku węgla zostały przez autorów przepisów powiązane z wagą samochodów. Zatem pojazdy lżejsze – będą musiały bardziej się postarać, żeby spełnić wymagania. Z kolei te cięższe – będą miały nieco łatwiej, ponieważ w odniesieniu do nich normy nie będą tak bardzo zaostrzone. Wniosek jest więc prosty: auta najmniejsze podrożeją najbardziej.

Co to oznacza dla producentów samochodów?

Każdy gram dwutlenku ponad normę będzie od stycznia 2020 roku wiązał z konkretną opłatą (karą). Jeśli więc producenci nie będą chcieli zubażać wyposażenia swoich samochodów, żeby móc utrzymać ich dotychczasowe ceny, to z pewnością będą musieli zacząć stosować bardziej proekologiczne rozwiązania. To pierwszy kierunek, który wydaje się najbardziej w tym momencie naturalny.

Drugim jest inwestycja w modele hybrydowe i elektryczne, ponieważ dla pojazdów tego rodzaju ustawodawca przewidział bonusy. Trzecią drogą są sojusze, które producenci „elektryków” będą teraz zawierać z dostawcami samochodów z tradycyjnym napędem. Takie alianse będą korzystne dla tych drugich z ekonomicznego punktu widzenia.

Co to oznacza dla dealerów?

Wygląda na to, że najbardziej prawdopodobny będzie spadek wyników sprzedaży, szczególnie samochodów najmniejszych, które w największym stopniu zostaną poszkodowane przez nowe przepisy. Spadek zainteresowania modelami, których ceny wzrosną najbardziej, może sprawić, że auta te znikną z dotychczasowej oferty dealerów.

Ponieważ nowe prawo wchodzi w życie za trzy miesiące, można spodziewać się w tym okresie wzmożonego ruchu w salonach samochodowych. Wielu klientów będzie chciało zdążyć kupić auta po obecnych cenach.

Co to oznacza dla przeciętnego klienta?

Znacząca podwyżka cen samochodów do tej pory najtańszych przełoży się zapewne na spadek ich sprzedaży. Czy wobec tego wzrośnie zainteresowanie pojazdami używanymi? Najprawdopodobniej tak. Tak czy inaczej – polski rynek motoryzacyjny czekają teraz ciekawe czasy…

 

Summary
Od 1 stycznia samochody będą droższe (z jednego powodu)
Article Name
Od 1 stycznia samochody będą droższe (z jednego powodu)
Description
Chcesz jeździć samochodem, który wytwarza sporo dwutlenku węgla? Nie ma problemu. Przygotuj się jednak (a konkretniej – przygotuj swój portfel) na to, że taka przyjemność będzie Cię już wkrótce więcej kosztować. Od pierwszego stycznia 2020 roku ceny takich aut pójdą bowiem nieodwołalnie w górę. 
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *