Aktualności

Od czego zależą ceny paliw?

Dodano 14 czerwca 2018 przez

W portalu bankier.pl na początku czerwca płaciliśmy za litr oleju napędowego średnio 5,07 zł, a za litr benzyny 5,12 zł. Każdy z nas łapie się za głowę, widząc takie ceny paliw, szczególnie gdy pojawiają się one niespodziewanie. Szok mógłby być jednak mniejszy, gdybyśmy wiedzieli, jakie czynniki wpływają na stawki, które obserwujemy na dystrybutorach.

Ceny paliw, a podatki

Często mówi się, że jako konsumenci nie doceniamy roli podatków. Według badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przeprowadzonego w 2017 roku, aż 21% Polaków (co piąty z nas!), uważa że nie płaci żadnych podatków. Ani PIT, ani CIT, ani VAT!

Tymczasem realnie płacimy bardzo dużo podatków. Od naszych dochodów, czy to z działalności gospodarczej, czy z umowy o pracę, odprowadzany jest PIT. Kupując większość produktów i usług płacimy także zawarty w ich cenie podatek VAT. Bardzo dużo podatków płacimy także tankując paliwo. Według badań Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), blisko 60% ceny paliw, stanowią właśnie podatki!

Według POPiHN na cenę oleju napędowego na stacji benzynowej składa się:

 • cena netto w rafinerii (42%)
 • podatek akcyzowy (30%)
 • opłata paliwowa (7%)
 • podatek VAT (19%)
 • marża stacji (2%)

Podobnie sytuacja przedstawia się, jeżeli chodzi o benzynę:

 • cena netto w rafinerii (39%)
 • podatek akcyzowy (37%)
 • opłata paliwowa (3%)
 • podatek VAT (19%)
 • marża stacji (2%)

Nieco inaczej wygląda struktura, jeżeli chodzi o autogaz LPG:

 • cena netto w rafinerii (40%)
 • podatek akcyzowy (23%)
 • opłata paliwowa (5%)
 • podatek VAT (19%)
 • marża stacji (13%)

Badania te były prowadzone w 2016 roku. Do podobnych wniosków doszli jednak analitycy, którzy wzięli ceny paliw pod lupę na zlecenie firmy Picodi. Według ich wyliczeń, opublikowanych w tym roku, w cenie 5,04 zł za litr benzyny bezołowiowej mamy:

 • 47% – cena hurtowa – 2,37 zł
 • 30,6% – akcyza – 1,54 zł
 • 18,7% – VAT – 0,94 zł
 • 2,5% – opłata paliwowa – 0,13 zł
 • 1,2% – marża stacji – 0,06 zł

Kto by nie prowadził badań, wynik jest jeden, ceny paliwa to w 50-60% podatki, a jedynie w 40-50% cena surowca. Warto jednak pamiętać, że podatki naliczane są procentowo, np. VAT nalicza się od hurtowej ceny paliwa netto, powiększonej o akcyzę i opłatę paliwową. Fundamentalne znaczenie mają więc ceny paliw w rafineriach. Te zależą głównie od sytuacji na rynku światowym.

Od czego zależą ceny paliw w rafineriach?

Na hurtowe ceny paliw w Polsce wpływ mają przede wszystkim cena baryłki ropy na rynku światowym oraz pozycja polskiej waluty w stosunku do dolara. To właśnie dolar jest podstawową walutą rozliczeniową na rynku ropy naftowej.

Na cenę za baryłkę ropy najważniejszy wpływ mają aktualny oraz spodziewany popyt i podaż tego surowca, a także kondycja waluty rozliczeniowej, a więc dolara amerykańskiego. Na cenę surowca mają również wpływ działania podejmowane przez inwestorów na rynkach finansowych. Dużo zależy także od geopolityki, działań OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries, po polsku Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) oraz mocarstw takich jak USA i Rosja.

Drugi czynnik, o którym wspomnieliśmy, a więc stosunek ceny PLN do dolara amerykańskiego, uzależniony jest, najkrócej mówiąc, od szeroko rozumianej kondycji polskiej i amerykańskiej gospodarki. Oczywiście dla notowań tej pary walutowej dużo ważniejsza jest sytuacja w USA.

Średnie ceny paliw w Polsce wcale nie są wysokie?

Ostatecznie należy stwierdzić, że na ceny paliw na stacjach benzynowych największy wpływ ma sytuacja na światowym rynku ropy naftowej. Wprawdzie w równym stopniu na cenę 1 litra benzyny czy oleju napędowego składają się narzuty podatkowe, jednakże te w zasadzie nie ulegają zmianie, bez względu na to, która partia akurat jest u władzy.

Jeżeli obserwujemy korekty w tym zakresie, to przeważnie na niekorzyść konsumentów, jak wprowadzona ostatnio opłata emisyjna w wysokości 10 gr za litr paliwa. Formalnie obciąża ona importerów i producentów paliw. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że ostatecznie zapłacą ją kierowcy na stacjach benzynowych. Opłata wejdzie w życie z początkiem 2019 roku.

Na pocieszenie można odnotować, że średnie ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Jak w maju 2018 podawał serwis rankomat.pl, cytując dane e-petrol.pl, taniej niż w Polsce jest w zasadzie tylko w Bułgarii. Drożej zatankujemy na Węgrzech, w Czechach i Austrii. A w krajach takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Grecja za litr benzyny zapłacimy ponad 6 zł, a we Włoszech, Portugalii i Holandii nawet ponad 7 zł!

Oczywiście cena paliwa o niczym nie świadczy. Może się bowiem okazać, że dla przeciętnego Holendra 7 zł za litr paliwa nie jest problemem, bo zarabia dużo więcej, niż Polak kupujący benzynę w kraju za 5 zł. Jednak także jeśli chodzi o siłę nabywczą portal rankomat.pl ma dla nas dobre wieści. Po kryzysie lat 2010-2014, za średnią pensję znów można kupić ponad 600 litrów benzyny. W 2015 było to 627 litrów, w 2016 aż 733 litry, w 2017 658 litrów, a w 2018, znów aż 697 litrów.

Summary
Od czego zależą ceny paliw?
Article Name
Od czego zależą ceny paliw?
Description
W portalu bankier.pl na początku czerwca płaciliśmy za litr oleju napędowego średnio 5,07 zł, a za litr benzyny 5,12 zł. Każdy z nas łapie się za głowę, widząc takie ceny paliw, szczególnie gdy pojawiają się one niespodziewanie. Szok mógłby być jednak mniejszy, gdybyśmy wiedzieli, jakie czynniki wpływają na stawki, które obserwujemy na dystrybutorach.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *