autoDNA radzi
odgrzybianie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – na czym polega i ile kosztuje

21 czerwca 2017

Każdy kierowca pamięta o tym, by dwa razy do roku zmienić opony i rokrocznie wymienić olej. Jest jednak jeszcze jedna czynność, którą warto wykonywać regularnie, a nie wszyscy właściciele pojazdów to robią – chodzi o odgrzybianie klimatyzacji samochodowej.

 

Dlaczego kierowcy zaniedbują przegląd klimatyzacji?

Zimą z reguły nie używamy klimatyzacji. W niektórych pojazdach (np. z grupy Volkswagen) układ klimatyzacji w ogóle się o tej porze roku nie włączy. Wielu z nas zapomina więc po prostu o tym, że o klimatyzację trzeba regularnie dbać. Niektórzy mogą też pewnie uważać, że skoro zimą klimatyzacja jest wyłączona, to nie dochodzi do jej zużycia. Jest jednak odwrotnie. Awarie układu klimatyzacji wynikają bowiem bardziej z nieużywania tego systemu, niż z jego nadmiernej eksploatacji.

Latem, gdy regularnie korzystamy z klimatyzacji, zużywamy w zasadzie tylko tzw. czynnik chłodzący, a więc środek chemiczny, którym napełniana jest klima. Jego uzupełnienie kosztuje z reguły od 100-200 złoty za 100g w zależności od miejsca. Zużywanie czynnika powoduje jednak, że zawarte w nim substancje smarujące poruszają się po całym układzie, dzięki czemu wszystkie jego elementy funkcjonują prawidłowo. Tymczasem zimą, gdy nie korzystamy z klimatyzacji, substancje smarujące mogą wytrącać się z czynnika, przez co gdy zaczniemy używać klimy wiosną lub latem, czynnik chłodzący nie będzie już zapewniał wystarczająco dobrego smarowania układowi. Wtedy zaczną pojawiać się awarie.

Kolejnym zagrożeniem dla naszej klimatyzacji podczas zimy jest wilgoć. W nieużywanym układzie rozwijają się bakterie i grzyby. Chociaż nie jesteśmy w stanie ich dostrzec, to zapewne poczujemy je w formie przykrego zapachu, gdy uruchomimy klimę pierwszy raz po długim okresie nieużywania. Nie jest to może usterka w ścisłym rozumieniu tego słowa, niemniej wdychanie grzybów i bakterii nie należy ani do czynności zdrowych ani przyjemnych. Jedynym plusem tej sytuacji jest to, że kierowca przypomni sobie o konieczności udania się na przegląd klimatyzacji. Dezynfekcja jest bowiem elementem tego procesu.

 

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji jest usługą dość szybką, trwającą do godziny, cena zależy od miasta oraz środka, który zostanie użyty do nabicia. Polega on na kontroli działalności sprężarki, kompresora, skuteczności chłodzenia, badaniu szczelności układu, sprawdzeniu poziomu czynnika chłodzącego i jego uzupełnieniu oraz dezynfekcji. Dezynfekcja wykonywana jest różnymi metodami. Jedną z najpopularniejszych jest ozonowanie.

Ozonowanie polega na rozpylaniu we wnętrzu samochodu za pomocą specjalnego urządzenia ozonu, który działa silnie bakteriobójczo i antygrzybicznie. Na ozonowanie powinniśmy decydować się jednak bardziej wiosną niż latem, a więc wtedy, kiedy temperatury są niższe.

 

Czy wiesz, że...

Ozon bowiem rozpada się jeżeli temperatura jest wyższa niż 25 stopni. Jeżeli upieramy się jednak na ozonowanie latem, udajmy się do serwisu z rana, gdy kabina pasażerska nie jest jeszcze zbytnio nagrzana.

 

Alternatywą dla ozonowania jest czyszczenie ultradźwiękowe. Jest to czynność droższa od ozonowania, ale jej efekty utrzymują się dłużej. Czyszczenie ultradźwiękowe polega na umieszczeniu w aucie generatora ultradźwięków oraz specjalnego płynu dezynfekującego, który ultradźwięki przemieniają w malutkie cząsteczki rozchodzące się po całym układzie klimatyzacji.

O ile ozonowanie czy czyszczenie ultradźwiękowe wymagają wykorzystania specjalnych urządzeń, o tyle zwykłe odgrzybianie możemy przeprowadzić sami. W tym celu należy zakupić specjalistyczny środek chemiczny i wykonać wszystkie instrukcje zapisane na opakowaniu. Większość z nich sprowadza się do wyjęcia filtra kabinowego, ustawienia obiegu wentylacji na „zamknięty” oraz włączenia układu klimatyzacji na najwyższy stopień chłodzenia.

 

Zwróć uwagę

Pamiętajmy, aby po samodzielnej dezynfekcji dobrze przewietrzyć auto!

 

Skoro wspomnieliśmy już o filtrze kabinowym odnotujmy, że warto go przynajmniej raz do roku wymieniać. Przegląd klimatyzacji z reguły nie obejmuje tej czynności. Nie jest to jednak problem – wymiana filtra kabinowego w większości samochodów jest prosta, a w niektórych nie potrzeba do tego nawet żadnych narzędzi. Gotowe instrukcje jak tego dokonać w naszym aucie, bez trudu znajdziemy w Internecie.

 

Używaj klimatyzacji z głową

Wiemy już, że raz do roku powinniśmy robić przegląd klimatyzacji. Odnotowaliśmy także, że regularnie powinniśmy uruchamiać ten system, nawet jeżeli nie jest nam on akurat potrzebny. Za wystarczająco częste używanie klimy przyjmuje się włączenie jej na kilkanaście minut, co najmniej raz na dwa tygodnie. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Nieumiejętne obchodzenie się z klimatyzacją może bowiem spowodować dolegliwości natury zdrowotnej.

Jeżeli zbyt mocno będziemy schładzać wnętrze pojazdu, możemy przeziębić się zupełnie w ten sam sposób co zimą. Zimą wychodzimy bowiem z ciepłych domów czy samochodów na mróz. W lecie natomiast uciekamy przed działaniem słońca i gorących temperatur do samochodu z włączonym na pełną moc lodowatym nawiewem. Takie częste zmiany temperatur powodują właśnie liczne przeziębienia. Optymalnie będzie więc tak ustawiać klimatyzację, by różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz pojazdu i na zewnątrz nie przekraczała 6 stopni. W uprzywilejowanej pozycji są tutaj osoby, które w samochodach, na wyświetlaczach, mogą na bieżąco porównywać obie te wartości.

Pamiętajmy także, że używanie klimatyzacji będzie wiązało się z reguły ze zwiększonym zużyciem paliwa, a czasem także obniżonymi osiągami.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

Summary
Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – na czym polega i ile kosztuje
Article Name
Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – na czym polega i ile kosztuje
Description
Oprócz sezonowej wymiany opon oraz wymienianego oleju, jest jeszcze jedna rzecz, którą warto wykonywać regularnie – odgrzybianie klimatyzacji samochodowej.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo