autoDNA radzi

Oszczędna jazda zimą – 3 kroki do mniejszego spalania

Dodano 9 marca 2018 przez

Kierowcy często obserwują w swoich samochodach (i portfelach!) niepokojącą prawidłowość. Zimą nasze auta palą więcej. Czy możemy coś z tym zrobić? Oczywiście, oszczędna jazda zimą jest możliwa. Składa się na nią jednak bardzo wiele czynności i dopiero ich łączne wykonywanie sprawi, że po wizycie na stacji benzynowej w kieszeni zostanie nam więcej pieniędzy.

Oszczędna jazda zimą – krok 1: przygotowanie samochodu

Przede wszystkim, nasz samochód powinien znajdować się w dobrym stanie technicznym. Jeżeli jakieś podzespoły będą niesprawne, czy ich funkcjonowanie będzie nieprawidłowe, oszczędna jazda zimą stanie się niemożliwa lub przynajmniej utrudniona. Nie odkładajmy więc wymaganych napraw, szczególnie zawieszenia, układu jezdnego, hamulcowego czy elektroniki.

Kolejną szalenie istotną sprawą jest utrzymywanie właściwego poziomu ciśnienia w oponach. Informację o nim znajdziemy w instrukcji obsługi naszego pojazdu. Jeżeli gdzieś się nam ona zapodziała, z reguły bez trudu pobierzemy ją z witryny producenta samochodu. Bardzo często dane dot. ciśnienia w oponach znajdziemy też na naklejce umieszczonej na ramie auta po stronie kierowcy lub pod klapką wlewu paliwa. Dlaczego ciśnienie w oponach jest tak ważne? Zbyt niskie spowoduje zwiększone opory i większe spalanie, zbyt wysokie może spowodować przebicie ogumienia.

Skoro już jesteśmy przy oponach, warto wspomnieć, że oszczędna jazda zimą może być celem bardziej osiągalnym, gdy zainwestujemy w „zimówki” typu energy saver. Cały kłopot polega na tym, że ciężko jest przekalkulować, czy w wyniku ich zakupienia spalanie będzie w wystarczającym stopniu korzystniejsze, by zrekompensować zwiększony wydatek na opony. Oczywiście szansa na to rośnie, im dłuższe trasy planujemy pokonywać zimą.

Zanim nadejdzie zima, warto także przejrzeć zawartość bagażnika i schowków w naszym pojeździe. Dodatkowe kilogramy to większe spalanie. Czy aby na pewno wszystkie przedmioty, które wozimy w aucie są nam potrzebne? Pamiętajmy oczywiście, by zachować zdrowy rozsądek. Usunięcie z samochodu koła zapasowego, koca, czy kabli rozruchowych może zimą nie być zbyt dobrym pomysłem.

Oszczędna jazda zimą – krok 2: przygotowanie do drogi

Każdej zimy praktycznie codziennie obserwujemy ten sam obrazek. Sąsiad udaje się do auta, uruchamia silnik, po czym bierze się za przygotowanie samochodu do drogi – odśnieża, skrobie szyby, czyści światła czy lusterka. A potem przychodzi wielkie zdziwienie, że na stacji benzynowej rachunek wyszedł wysoki, albo przyjechała policja i wlepiła mu mandat. Artykuł 60 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi wyraźnie, że zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym. Przyjmuje się, że za taki postój nie może trwać dłużej niż minutę. Jeżeli tak się stanie, policjanci wypiszą mandat w wysokości 100 zł.

Oszczędna jazda zimą wymaga od nas tego, by samochód do jazdy przygotowywać na wyłączonym silniku. Auto stojące na jałowym biegu z włączonym silnikiem spala przecież paliwo! Być może usunięcie śniegu i lodu z auta potrwa dłużej, gdy samochód będzie zimny i nie będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw elektroniki, jednakże nasza cierpliwość zostanie nagrodzona niższym spalaniem i oszczędnościami na stacji benzynowej.

Oszczędna jazda zimą – krok 3: mądre korzystanie z auta

Chociaż może się to wydawać nieco absurdalne, to oszczędna jazda zimą polega także na tym, by wiedzieć kiedy do auta nie wsiadać w ogóle. Jeżeli mamy do przejechania krótki, kilkusetmetrowy odcinek bo wybieramy się np. na drobne zakupy, warto zostawić samochód na parkingu. Spalanie w nierozgrzanym silniku będzie duże, a często stracimy też sporo czasu, by właściwie przygotować auto do jazdy.

Gdy już zdecydujemy się na uruchomienie samochodu, nie zwlekajmy z rozpoczęciem jazdy. Spalanie będzie największe na początku, przy chłodnym silniku, a potem gdy jednostka napędowa się rozgrzeje, apetyt na paliwo wróci do normy. Silnik rozgrzewać się będzie oczywiście szybciej podczas jazdy, dlatego też nie powinniśmy zwlekać z jej rozpoczęciem.

Zimą zwracajmy szczególną uwagę na ilość używanej w aucie elektroniki. Każde dodatkowe urządzenie jak np. nawigacja GPS czy ładowarka do telefonu pobiera prąd, a to wiąże się ze zwiększonym spalaniem. Nie powinniśmy także przesadzać z używaniem klimatyzacji. Błędem jest jednak nieuruchamianie jej w ogóle. Układ klimatyzacji powinniśmy wprawić w ruch co najmniej raz na tydzień lub dwa tygodnie, by uniknąć awarii systemu czy jego zagrzybienia.

Pamiętajmy także, że kluczowe dla optymalnego spalania jest utrzymywanie płynności jazdy. Widząc z oddali czerwone światło starajmy się hamować biegami, zamiast dojeżdżać do świateł z pełną prędkością, w ostatniej chwili naciskając hamulec. Hamowanie biegami będzie nie tylko oszczędniejsze, ale podniesie także nasze bezpieczeństwo. Jeżeli zaś chodzi o ruszanie ze świateł, powinniśmy uczynić to dynamicznie. Silnik spala mniej paliwa, gdy porusza się na wyższym biegu. Im szybciej osiągniemy więc optymalną prędkość i właściwy dla niej bieg, tym większa szansa na oszczędności w spalaniu. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy ruszać z piskiem opon. Przesada w tę stronę także nie jest wskazana.

Jak widać, oszczędna jazda zimą będzie możliwa tylko i wyłącznie, jeżeli złoży się na nią wykonywanie bardzo wielu czynności. Czy jest ona opłacalna? To już każdy z nas musi przekalkulować sobie samodzielnie. Dla pojazdu, który spala 10 litrów benzyny na 100 km, koszt przejechania 1000 km wyniesie przy obecnych cenach paliwa 444 zł. Gdyby udało się zredukować spalanie chociaż o 10%, do 9 litrów, oszczędności na 1000 km wyniosą 44,4 zł. Zakładając, że 1000 km przejeżdżamy co miesiąc, rocznie w naszej kieszeni pozostałoby przeszło 500 zł. Wydaje się więc, że przynajmniej w tym przypadku, gra jest warta świeczki.

 

Zapisz

Summary
Oszczędna jazda zimą – 3 kroki do mniejszego spalania
Article Name
Oszczędna jazda zimą – 3 kroki do mniejszego spalania
Description
Kierowcy często obserwują w swoich samochodach (i portfelach!) niepokojącą prawidłowość. Zimą nasze auta palą więcej. Czy możemy coś z tym zrobić?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *