autoDNA radzi
pierwszy samochód

Pierwszy samochód – co wybrać dla młodego kierowcy?

17 czerwca 2022

Pierwszy samochód a dokładnie jego wybór to długo wyczekiwany moment dla świeżo upieczonych kierowców, na który czekają z wypiekami na twarzy od lat. Wielu z nich zaprząta sobie głowę istotną kwestią: jakie auto wybrać?

Oczywiście, wielu młodych kierowców początkowo nie potrafi racjonalnie podchodzić do tego tematu, wyobrażając siebie w sportowym samochodzie którym zadadzą szyku. Na taki także przyjdzie czas, jednak młody kierowca powinien swój pierwszy w karierze samochód dostosować nie tylko do dostępnego budżetu jaki może, lub jaki rodzice mogą przeznaczyć na zakup lecz do swoich wciąż nikłych umiejętności. Zdany egzamin w WORD nie czyni nikogo doświadczonym, a tym bardziej dobrym kierowcą – faktyczne umiejętności, dobre nawyki i doświadczenie przychodzi z czasem, z każdym kolejnym pokonanym kilometrem. Jak wobec tego wybrać pierwszy samochód? Najlepszym doradcą jest zdrowy rozsądek i realna ocena swoich możliwości – warto pamiętać, aby wybrany egzemplarz był wyposażony chociaż w podstawowe systemy bezpieczeństwa.

 

Jaki powinien być pierwszy samochód?

Samochód dla młodego kierowcy to przede wszystkim… samochód używany. Najlepiej: mocno używany. Nie oszukujmy się, mało kto umie dobrze jeździć tuż po zaliczeniu egzaminu na prawo jazdy. Większość kierowców ma za sobą małe „grzeszki” z pierwszych miesięcy jazdy samochodem: a to lekko zarysowany bok, bo nie zmieściliśmy się w bramie, a to delikatnie pęknięta lampa, bo nie zauważyliśmy słupka, wgnieciona tablica rejestracyjna, bo cofając na parkingu zatrzymaliśmy się na latarni… Dlatego właśnie pierwszy samochód dla młodego kierowcy powinien być taki, którego nie będzie nam bardzo szkoda, jeśli przybędzie mu kilka rys i zadrapań. Ważne aby wybrany przez nas model był popularny. To właśnie auta popularne, łatwo dostępne i przystępne cenowo jak Ford Focus w praktyce okazują się dobrym wyborem.

 

 

Pamiętajmy, wspomniane zniszczenia wynikające z braku doświadczenia i jeszcze umiejętności trzeba przecież usunąć, co wiąże się z pewnymi nakładami finansowymi. Koszt ewentualnych napraw samochodów marek premium, takich jak Mercedes czy Audi generować będą nieporównywalnie większe obciążenia budżetowe – w niektórych wypadkach mogą się także pojawić problemy z szybką dostępnością części. Pojazdy popularne, tanie i relatywnie proste konstrukcyjnie dominują na rynku wtórnym. Warto także aby pierwszy samochód nie był wyposażony w automatyczną skrzynię biegów – jej ewentualna naprawa nie należy do tanich. Dodatkowo, pierwsze szlify za kierownicą młody kierowca powinien zdobywać w aucie z manualną przekładnią. Zdobędzie dzięki temu wprawę w obsłudze skrzyni biegów, co bez wątpienia zaprocentuje w przyszłości.

Kolejnym wartym do zastosowania kryterium jest bezpieczeństwo, jakie zapewnia wybrany pojazd. Oczywiście przy ograniczonym budżecie wybór będzie dosyć ograniczony. Jednakże wciąż młody kierowca z pomocą doświadczonej osoby z wiedzą motoryzacyjną znajdzie wart uwagi egzemplarz. Warto aby pierwsze auto wyposażone było w podstawowe systemy bezpieczeństwa jak ABS, kontrola trakcji czy poduszki powietrzne. W kwestii bezpieczeństwa rzecz jasna nowe auto nie ma sobie równych, dostajemy w pełni bezwypadkowy – sprawny w każdym calu egzemplarz wyposażony we wszystkie wymagane unijnym prawem systemy dbające o bezpieczeństwo – tutaj jednak istotną barierą często jest cena zakupu.

Auta używane przeważnie mają za sobą pewne historie, mniej lub bardziej dramatyczne zdarzenia drogowe które często nie pozostają bez wpływu na ich obecny stan techniczny. Pierwszy samochód powinien być przede wszystkim sprawny technicznie – to jest warunkiem kluczowym do bezpiecznej eksploatacji i utrzymania kosztów bieżącej obsługi na akceptowalnym poziomie.

 

Zwróć uwagę

W rzeczowej ocenie realnego stanu technicznego i historii pojazdu pomoże nam raport autoDNA, pokaże prawdziwą historię interesującego nas samochodu.

 

 

Jaka kwota jest optymalna za pierwszy pojazd?

Budżet jaki młody kierowca chce przeznaczyć na zakup samochodu jest bardzo indywidualną kwestią. Każdy będzie miał na ten temat odmienne zdanie, podobnie jak oczekiwania względem funkcjonalności i wyposażenia. Pamiętajmy tylko, że także auta używane możemy finansować na różne sposoby, korzystając z dostępnych instrumentów bankowych. Sprawne samochody do przemieszczania się kupimy nawet za 2-5 tysięcy złotych, jednak dopiero kwota 10-20 tysięcy złotych pozwala wybierać samochody w przyzwoitej kondycji wizualnej i mechanicznej.

 

Formalności związane z zakupem samochodu

Kupno samochodu to dopiero początek obowiązków młodego kierowcy. Zgodnie z wytycznymi rządowymi od daty zakupu mamy 30 dni na przerejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji i dopełnienie wszystkich formalności z tym związanych. Jeśli już po zakupie wiemy, że nie zdążymy w wyznaczonym terminie udać się do urzędu, wystarczy dokonać zgłoszenia – pocztą lub w formie elektronicznej. Tym samym nie grożą nam żadne sankcje karne.

 

Auto zakupione w kraju

Kwestia rejestracji pojazdu który już jest zarejestrowany w Polsce istotnie różni się od auta sprowadzonego. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami pojawił się szereg ułatwień, pozwalających na pewne oszczędności. Całą procedurę rejestracji załatwimy jednego dnia w wydziale komunikacji. Na wizytę w urzędzie oczywiście należy zabrać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu – jeśli wydano dla pojazdu, umowę kupna-sprzedaży i komplet tablic rejestracyjnych. Obecnie nowy właściciel pojazdu bez względu na miejsce zamieszkania w Polsce, może wnioskować o pozostawienie dotychczasowych tablic – jedynym wymogiem jest ich dobry stan techniczny. Obowiązkowej wymianie podlegają białe tablice których stan utrudnia odczytanie numerów, a także czarne tablice. W przypadku pozostałych ostateczną decyzję podejmuje urzędnik.

Sama rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji to wydatek 180,50 złotych. Pozostawiając stare tablice rejestracyjne jesteśmy w stanie zaoszczędzić 99,50 złotych. Bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie czy pojazd ma wykupione ubezpieczenie OC, w razie ewentualnych zaniedbań poprzedniego właściciela kolejną polisę musimy wykupić już w dniu zakupu pojazdu. Jeśli dotychczasowe opłaty ubezpieczeniowe są aktualne, pozostaje nam zgłosić fakt nabycia pojazdu do towarzystwa ubezpieczeniowego. Na koniec pozostaje nam opłacić 2% podatku PCC w urzędzie skarbowym.

 

Auto z zagranicy

Formalności po kupnie związane z pierwszym samochodem wydłużają się jeśli wybierzemy pojazd sprowadzony. Przed ostateczną wizytą w wydziale komunikacji trzeba dopełnić kilku formalności, o których szerzej pisaliśmy. Po opłaceniu akcyzy konieczne jest wykonanie pierwszego badania technicznego w Polsce na dowolnej stacji diagnostycznej – jeśli pojazd nie posiada wyjazdowych tablic rejestracyjnych z jednego z państw UE musimy dostarczyć go na przegląd na lawecie, bądź wyrobić tymczasowe tablice rejestracyjne, które zdamy najpóźniej po trzydziesty dniach rejestrując samochód na białe tablice.

Jadąc do urzędu musimy zabrać ze sobą zagraniczne tablice rejestracyjne bądź oświadczenie o ich braku, dowód zakupu (obecnie tłumaczenie nie jest wymagane), dowód rejestracyjny, zaświadczenie o opłaceniu akcyzy, pozytywny wynik badania technicznego i dowód tożsamości właściciela. Koszt rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy wynosi 256 złotych. W czasie jednej wizyty w urzędzie otrzymamy zestaw białych tablic z próbnym dowodem rejestracyjnym – docelowy jak w każdym przypadku otrzymamy najpóźniej po miesiącu razem z wyrobioną kartą pojazdu.

 

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego auta?

  1. Wybierz auto o prostej konstrukcji, takie, którego naprawy też nie są bardzo skomplikowane. Dlaczego? Im łatwiejsze w naprawie auto, tym mniejsza szansa, że nieuczciwy mechanik będzie chciał naciągnąć Cię na koszty przy naprawach. Czytając opisy poszczególnych modeli aut możesz znaleźć informacje o tym, czy naprawy są proste czy należą do tych bardziej skomplikowanych i jednocześnie – dużo droższych. Pamiętaj, prostsza konstrukcja to także niższe ceny części zamiennych i możliwość przeprowadzenia niektórych napraw we własnym zakresie.
  2. Szukaj mniejszych aut. Nie chodzi oczywiście o to, by jeździć przez pierwsze lata tylko małym Seicento. Wybierając samochód dla młodego kierowcy raczej unikaj np. aut terenowych czy dużych kombi. Mniejsze auto nie tylko łatwiej się prowadzi, ale też prościej je zaparkować i wyczuć jego gabaryty, co jest szczególnie ważne w mieście.
  3. Patrz na spalanie. Auto dla początkującego kierowcy nie może być zbyt drogie w eksploatacji – dotyczy to zarówno napraw, jak i zużycia paliwa, dlatego wybieraj takie modele, które palą niedużo albo jeżdżą na oleju napędowym czy gazie. Chyba że jesteś jednocześnie początkującym kierowcą i dobrze sytuowanym kierowcą, a względy finansowe nie mają dla Ciebie większego znaczenia. Najczęściej jednak pierwsze auto kupujemy na początku swojej drogi zawodowej i mało kogo stać na to, by wydawać miesięcznie kilkaset złotych na paliwo.
  4. Wybierz samochód, który jest zarejestrowany w Polsce, a jeśli to możliwe – także ten, który ma opłacone OC i ważny przegląd. Dzięki temu nie będziesz zaczynał przygody z samochodem od dopełniania wielu formalności. Z tego samego powodu lepiej kupić auto wyposażone w zapasowe koło, gaśnicę, lewarek, apteczkę. Możesz wynegocjować ze sprzedawcą, żeby zostawił wszystkie te rzeczy w samochodzie, zwłaszcza, jeśli nie chce zejść z ceny przy negocjacjach.
  5. Nie dopłacaj za dodatkowe wyposażenie i „bajery” takie jak sterowanie radiem w kierownicy czy podgrzewane siedzenia. Jeśli nie jeździłeś samochodem, nie wiesz tak naprawdę, jakie elementy wyposażenia będą Ci potrzebne i z czego będziesz korzystał, a z czego nie. Dlatego jeśli kupujesz swój pierwszy samochód, nie inwestuj za wiele – kup po prostu auto, które jeździ. Jak nabierzesz już wprawy w prowadzeniu auta, zawsze możesz zamienić je na coś lepszego. Co więcej, po latach dodatkowe wyposażenie może sprawiać problemy natury elektronicznej.
  6. Wybierz auto zadbane w środku i bez wyraźnych usterek. Jeśli sam nie jesteś mechanikiem samochodowym albo nie masz mechanika w najbliższej rodzinie, który za darmo naprawi to i owo, nie daj się naciągnąć sprzedawcy, który mówi, że „to da się łatwo naprawić”. Pierwszy samochód dla młodego kierowcy powinien być samochodem, który jeździ od razu, możliwie bez dodatkowych napraw i inwestowania pieniędzy.
  7. Stawiaj na auta bezpieczne, czyli takie, które dobrze wypadają w crash testach. Nie szukaj także wśród tych, które są bardzo szybkie – początkujący kierowcy chętniej sprawdzają możliwości swoich aut i przekraczają prędkość, a nie jest to zbyt bezpieczne, gdy nie ma się dużych umiejętności. Szukaj aut ze wspomaganiem kierownicy, ABS, najlepiej także z kilkoma poduszkami powietrznymi i koniecznie bezwypadkową przeszłością.
  8. Idealne auto dla młodego kierowcy to auto z napędem przednim. Prowadzenia auta z napędem z tyłu trzeba się nauczyć, a gdy nie ma się jeszcze wprawy w prowadzeniu pojazdów nie będzie to proste, zwłaszcza w trudnych warunkach, np. na śliskiej nawierzchni.
  9.  Przed zakupem samochodu sprawdź VIN w autoDNA. Raport Historii Pojazdu pokaże Ci, czy warto rozważyć ten wybór.

 

 

10. Im mniejsza pojemność silnika, tym niższe OC. Przez pierwsze lata składka ubezpieczenia OC może przerazić młodego kierowcę. Z tego względu aby możliwie zredukować jej wysokość należy wybierać samochody z silnikami o niewielkiej pojemności. Pojemność silnika jest jednym z kluczowych kryteriów obok wieku kierowcy i stażu ubezpieczeniowego do wyliczenia wysokości OC.

11. Stawiaj na auta jak najmłodsze, także poflotowe. Im młodszy samochód wybierzemy, tym mniejsze jest ryzyko trafienia na przysłowiową minę – choć oczywiście żadnej gwarancji nie mamy, dopóki nie sprawdzimy jego historii w autoDNA. Ogromną zaletą pojazdów sprzedawanych przez floty, także tych sprowadzonych do Polski, jest pełna historia serwisowa prowadzona przez cały okres eksploatacji. Co równie ważne, ich serwis odbywał się zawsze zgodnie z zaleceniami producenta co rokuje na dobry stan techniczny.

 

Jak powinien jeździć „świeży” kierowca?

Pierwszy samochód to także pierwsze kilometry za kierownicą w realnym ruchu ulicznym bez pomocy w postaci instruktora. Są to chwile w których kształtuje się pewność siebie młodego kierowcy, wyrabiane są jego nawyki i reakcje na najróżniejsze drogowe sytuacje. Najlepszym sposobem jest oczywiście możliwie częsta jazda samochodem w różnych warunkach, przy różnym natężeniu ruchu drogowego. Poza jazdą w mieście, koniecznie warto wybierać się również w trasę – oswajać z większymi prędkościami i uczyć kultury jazdy chociażby autostradą.

 

Pamiętaj

Oczywiście podstawową sprawą jest bezpieczeństwo, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i żelazne stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

 

 

Ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu, jak i do własnych umiejętności. Młody kierowca jeszcze przeważnie nie ma wyrobionych pewnych automatycznych nawyków, typowych dla doświadczonych kierowców. Z tego względu sugerowane jest zachowywanie większych odstępów na drodze, dających dodatkowy czas na ewentualną reakcję.

 

Pierwsze auto dla młodego kierowcy – ranking wg autoDNA

Jakie możemy polecić auto dla młodego kierowcy? To oczywiście zależy od tego, jaki mamy budżet. Pierwszego samochodu najlepiej szukać wśród takich modeli jak Toyota Yaris, Volkswagen Polo, Skoda Fabia, Fiat Punto, Peugeot 206 czy 107, Ford Fiesta, Citroen C3 lub mniejszy, ale uważany za bezpieczny Ford Ka. Nadal niskie koszty utrzymania zapewni popularny Ford Focus.

Bardzo ciekawą propozycją są trojaczki z Kolina: Toyota Aygo, Citroen C1 i Peugeot 107. Te bliźniacze modele segmentu A produkowano w latach 2005-2014. Cechuje je prostota w każdym calu, co przekłada się na niskie koszty utrzymania i jazdy. Wnętrze w komfortowych warunkach mieści dwie dorosłe osoby, przeważnie do dyspozycji mamy radio, manualną klimatyzację i ABS. Bezproblemowy okazuje się także małolitrażowy silnik benzynowy 1,0 o mocy 68 KM. 10 tysięcy złotych z powodzeniem wystarczy na zakup pierwszej generacji jednego z bliźniaków.

Znacznie większą funkcjonalność wnętrza oferują auta segmentu B, mieszczące bez trudu cztery osoby z niewielkim bagażem. Wysoką trwałością i niską utratą wartości legitymuje się Toyota Yaris drugiej i trzeciej generacji (produkowane odpowiednio w latach 2005-2011 i 2011-2019). Wysoka jakość wykonania i dobry poziom ochrony pasażerów przemawia za propozycją Toyoty. Polecane silniki w przypadku obydwóch generacji to benzynowe 1,0 68-69 KM, 1,33 99-101 KM. Dla trzeciej generacji poszukiwaną wersją jest wariant hybrydowy zaskakujący niskim spalaniem w ruchu miejskim.

Bardzo ciekawą propozycją dla młodych kierowców jest również Volkswagen Polo i bliźniacza Skoda Fabia. Druga generacja miejskiej Skody produkowana była od 2006 do 2014 roku, natomiast Polo piątej generacji 2009-2017. W każdym z modeli trwałość nadwozia i wnętrza nie stanowi żadnego problemu, zastosowane materiały są bardzo wytrzymałe. W kwestii przestronności prezentują klasowy standard, mieszcząc cztery osoby. Wyposażenie obejmować może automatyczną klimatyzację, liczne systemy bezpieczeństwa, nawigację a nawet automatyczną skrzynię biegów. Polecane silniki to diesel 1,6 TDI 90-105 KM, benzynowe 1,6 MPI 105 KM, 1,4 MPI 80 KM, 1,2 HTP 60-70 KM.

Ogromny wybór daje także szósta odsłona Forda Fiesty – w Europie produkowanego w latach 2008-2017. Na rynku dostępnych jest wiele egzemplarzy z flotową przeszłością. W każdym przypadku Fiesta spełnia pokładane w niej oczekiwania, jest trwała i prosta w codziennej obsłudze, oraz doskonale zaopatrzona w części zamienne. Polecane są benzynowe silniki 1,0 60-85 KM, 1,0 EcoBoost 100-140 KM, prosty 1,25 60-82 KM, 1,4 96 KM a także diesle 1,4, 1,5 1,6 TDCI o mocy 68, 75 i 90-95 KM.

Pojazdem z segmentu C który gwarantuje więcej niż wystarczającą przestronność wnętrza, wysoki poziom bezpieczeństwa w kabinie i komfort podróżowania jest chociażby Ford Focus III produkowany w latach 2010-2018 w wersji hatchback, kombi i sedan. Nadwozie nie ma problemów z korozją co eliminuje dodatkowe nakłady na usuwanie jej z newralgicznych punktów. Wnętrze wykonano z wytrzymałych tworzyw. Wśród spotykanych elementów wyposażenia Focusa wymienić możemy klimatyzację, komputer pokładowy pokazujący aktualne zużycie paliwa, radio i szereg systemów czuwających nad bezpieczeństwem podróżnych. Godne polecenia są benzynowe 1,6 85-125 KM, 1,0 EcoBoost 100-125 KM, 1,5 / 1,6 EcoBoost 150-182 KM i diesle 1,5 TDCI 95-120 KM, 1,6 TDCI 95-120 KM i 2,0 TDCI 140-163 KM.

 

Co powinno znaleźć się w samochodzie?

Kupując pierwszy samochód musimy pamiętać także o dodatkowych akcesoriach, część z nich wymagają przepisy, pozostałe ułatwią nam szereg prozaicznych czynności – takich jak np. wymiana koła. Zgodnie z przepisami na wyposażeniu pojazdu musi znaleźć się gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i kamizelka odblaskowa – obecność tych elementów może zweryfikować policjant podczas kontroli drogowej. Poza nimi warto zaopatrzyć się w skrobaczkę do szyb i miotełkę na okres zimowy, odmrażacz do zamków i szyb również może okazać się przydatny. Cennym dodatkiem jest ładowarka do telefonu lub tabletu, uchwyt na telefon, kable rozruchowe i linka holownicza.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok. Sprawdź VIN korzystając z Internetu i posiadając numer nadwozia (VIN) pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

Summary
Pierwszy samochód - co wybrać dla młodego kierowcy?
Article Name
Pierwszy samochód - co wybrać dla młodego kierowcy?
Description
Pierwszy samochód a dokładnie jego wybór to długo wyczekiwany moment dla świeżych kierowców. Wielu z nich zaprząta sobie głowę jakie auto wybrać?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo