autoDNA sprawdza

Płyn AdBlue – właściwości i działanie

Dodano 18 września 2018 przez

Nowoczesne modele samochodów z silnikiem Diesla zaopatrywane są we wpust do uzupełniania płynu AdBlue. Jest to efekt polityki pro-ekologicznej, która ma zapewnić mniejszą emisję tlenków azotu, odpowiedzialnych za smog i choroby układu oddechowego. Czym dokładnie jest płyn AdBlue, jakie są jego właściwości i działanie?

Skąd płyn AdBlue wziął się w motoryzacji?

Europejska polityka pro-ekologiczna od lat zmierza sukcesywnie do zredukowania emisji szkodliwych spalin. Kolejne, coraz bardziej rygorystyczne limity emisji tlenków azotu, od dawna zmuszają branżę motoryzacyjną do szukania nowych rozwiązań w tym zakresie. W ten sposób do przemysłu motoryzacyjnego kilkanaście lat temu trafił także AdBlue.

Czym jest płyn AdBlue i jak działa?

AdBlue to nazwa handlowa płynnego roztworu mocznika w wodzie demineralizowanej. Płyn AdBlue wlewany jest do specjalnego zbiornika zamontowanego w pojeździe. W zależności od modelu wlew tego płynu może znajdować się w różnych miejscach. Pod wpływem wysokiej temperatury AdBlue zamienia się w dwutlenek węgla i amoniak. Ten ostatni wchodzi w reakcję z szkodliwym tlenkiem azotu, konwertując go na bezpieczny dla środowiska azot oraz parę wodną.

Jakie są właściwości płynu AdBlue?

AdBlue jest wrażliwy na duże zmiany temperatur, należy zatem uważać, aby nie wystawiać pojazdu z tym płynem na dłuższe działanie mrozów czy upałów. W temperaturach poniżej -11 stopni Celsjusza płyn AdBlue skrystalizuje się. Podczas rozmrażania wytrącają się z niego kryształki, które mogą zatkać układ wtryskowy lub doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń i kosztownych napraw.

W przypadku upałów powyżej 30 stopni Celsjusza AdBlue może natomiast stracić swoje właściwości. Ponadto płyn AdBlue jest korozyjny, a więc do jego dystrybucji potrzebne są zbiorniki i pompy o specjalnych właściwościach. Z tego powodu należy również uważać na rozlania tego płynu w okolicach karoserii.

Jakie są korzyści ze stosowania płynu AdBlue?

Najczęściej wymienianą korzyścią ze stosowania płynu AdBlue jest oczywiście zmniejszenie emisji spalin do atmosfery i tym samym zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Dzięki stosowaniu płynu AdBlue jesteśmy w stanie spełnić restrykcyjne normy unijne dotyczące emisji gazów i nieco taniej podróżować po Europie – dzięki zniżkom w opłatach drogowych. Wymierną korzyścią dla kierowców jest także możliwość obniżenia zużycia paliwa nawet o 5% oraz udowodnione zmniejszenie awaryjności pojazdów.

Gdzie można kupić płyn AdBlue?

Kierowcy samochodów osobowych mogą kupić płyn AdBlue w butelkach, natomiast kierowcy samochodów ciężarowych mogą go uzupełnić na stacjach benzynowych, korzystając ze specjalnych dystrybutorów. Średnia cena płynu AdBlue wynosi 3-4 zł/l, a najtańszą opcją jego zakupu jest tankowanie bezpośrednio z dystrybutora dla samochodów ciężarowych na stacji paliw. Jeżeli chcemy w ten sposób zatankować auto osobowe z wlewem płynu w kabinie, musimy uważać, aby nie zalać płynem tapicerki.

Płyn AdBlue w butelkach można kupić na każdej stacji benzynowej, w serwisach samochodowych lub w sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi. Jego cena zależy w dużej mierze od wielkości pojemnika, w którym go kupujemy. Biorąc pod uwagę niewielkie zużycie płynu AdBlue, w przypadku samochodów osobowych, lepiej zakupić mniejsze opakowanie. W przypadku samodzielnego uzupełniania płynu AdBlue, warto zaopatrzyć się również w lejek.

Jak przechowywać płyn AdBlue?

Płyn AdBlue nie jest substancją niebezpieczną ani dla środowiska, ani dla człowieka – został on sklasyfikowany jako płyn transportowy o minimalnym ryzyku. Nieużywany pojemnik z płynem AdBlue należy przechowywać zamknięty, z dala od światła słonecznego, w temperaturach od 0 do 25 stopni Celsjusza. Płyn AdBlue powinien zostać wykorzystany w przeciągu roku od daty produkcji.

Ile przejedziemy z pełnym zbiornikiem płynu AdBlue?

Poziom AdBlue należy regularnie uzupełniać. Kierowcy czasem niesłusznie obawiają się, że mały pojemnik będzie oznaczał przymus częstego tankowania tego płynu. Wprawdzie w zależności od modelu samochodu, pojemność zbiornika przeznaczonego na płyn AdBlue jest różna, ale jedno jego tankowanie wystarczy na przemierzenie ok. 10-15 tysięcy kilometrów. Podczas normalnej jazdy AdBlue zużywa się w tempie ok. 1 l/1000 km.

Co się stanie, jeśli wyjeździmy płyn do końca?

Kierowca jest w stanie kontrolować ilość zużywanego płynu AdBlue i w porę go uzupełniać dzięki komunikatom ostrzegawczym, wyświetlanym na desce rozdzielczej. W przypadku dużego zużycia płynu informowani jesteśmy o liczbie kilometrów pozostałych do momentu, w którym nie będziemy mogli już uruchomić samochodu. W chwili gdy rzeczywiście w pojemniku zabraknie nam AdBlue, samochód przejdzie w tryb awaryjny, a po wyłączeniu jego silnika ponowne jego włączenie będzie możliwe dopiero, gdy uzupełnimy płyn.

Jaką ilość AdBlue należy dolać?

W samochodach osobowych zbiorniki na płyn AdBlue mają pojemność ok. kilkunastu litrów. Gdy na desce rozdzielczej wyświetli nam się informacja o niskim poziomie płynu, należy uzupełnić go o ok. 10 l.

Summary
Płyn AdBlue – właściwości i działanie
Article Name
Płyn AdBlue – właściwości i działanie
Description
Nowoczesne modele samochodów z silnikiem Diesla zaopatrywane są we wpust do uzupełniania płynu AdBlue. Jest to efekt polityki pro-ekologicznej, która ma zapewnić mniejszą emisję tlenków azotu, odpowiedzialnych za smog i choroby układu oddechowego. Czym dokładnie jest płyn AdBlue, jakie są jego właściwości i działanie?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *