autoDNA radzi
podroz-autem

Podróż samochodem – co trzeba zabrać ze sobą?

22 sierpnia 2017

Podróż samochodem, nawet ta bardzo długa jak do Grecji czy Bułgarii, może upłynąć nam przyjemnie, lub chociaż znośnie, jeżeli odpowiednio się do niej przygotujemy.

Podróż samochodem powinna być zaplanowana

Im dłuższa podróż samochodem, tym większe prawdopodobieństwo, że trafimy na korki związane np. z wypadkami, tłokiem na granicach UE, godzinami szczytu czy po prostu kiepską infrastrukturą drogową. Jest więc niemal pewne, że nie będziemy się przemieszczać tak szybko, jak zakładaliśmy. Warto więc tak zaplanować trasę, by wyeliminować te spowalniacze, na które mamy wpływ.

I tak dla przykładu: jeżeli z analizy trasy np. w Google Maps wynika, że około godziny 16 będziemy przejeżdżać przez Wiedeń, należy rozważyć wcześniejszy wyjazd tak, by uniknąć spędzenia godziny w korku, który niemal na pewno utworzy się w tym czasie na autostradowej obwodnicy miasta. Można także rozplanować postoje i tankowania w ten sposób, by zatrzymać się już po ominięciu tej wielkiej aglomeracji.

Gdy zaś mamy do pokonania granicę UE, np. węgiersko-serbską w drodze do Grecji, poczytajmy w internecie w jakich godzinach ruch jest tam najmniejszy i spróbujmy skorelować plan podróży z tymi informacjami np. dostosowując do nich noclegi. Kwestia czy na sen zatrzymamy się przed granicą UE, czy już za nią, może okazać się fundamentalna dla utrzymania właściwego tempa podróży.

Pamiętaj o winietach

Planując podróż samochodem pamiętajmy także o uwzględnieniu konieczności zakupu winiet. Ich posiadanie jest niezbędne np. w Czechach, Austrii, Słowenii, a w praktyce także na Słowacji. Winiety można kupić też w Polsce, jednak ich ceny są znacznie wyższe. Dużo bardziej ekonomiczne będzie nabywanie ich na pierwszej stacji benzynowej po wjeździe do danego kraju. W tym miejscu od razu nasuwa nam się myśl, że wizyty na stacjach po zakup winiet warto skorelować z uzupełnianiem baku. Jeżeli będziemy to robić przy osobnych okazjach, w praktyce będziemy zatrzymywać się co chwila i nasze tempo znacznie się zmniejszy.

Jak powszechnie wiadomo, nawet najlepszy plan może nie wytrzymać zderzenia z rzeczywistością. Dlatego udając się w podróż samochodem, powinniśmy mieć w aucie nawigację GPS i atlas samochodowy. Pomogą nam one trzymać się planu, lub skorygować go w razie potrzeby. Zarówno nawigacja GPS jak i atlas powinny być aktualne, gdyż stare mapy mogą wyprowadzać nas na manowce, przez co stracimy dużo czasu. Jeżeli chodzi o nawigację GPS to idealna będzie taka, która posiada połączenie z internetem, dzięki czemu poinformuje nas na bieżąco o korkach. Przydatnymi funkcjami są także baza fotoradarów oraz dane na temat dozwolonej prędkości na poszczególnych drogach.

Długa podróż samochodem powinna być możliwie komfortowa

Siedzenie za kółkiem przez kilka godzin nie ma zbyt wiele wspólnego z komfortem. Jazdę można sobie jednak znacząco uprzyjemnić. Wystarczy zabrać ze sobą lodówkę turystyczną podłączoną do gniazda zapalniczki samochodowej. Zagwarantuje nam ona, że przez całą podróż będziemy mogli gasić pragnienie schłodzonymi napojami – wodą, mrożoną kawą czy energetykami. Przy okazji wyeliminujemy jedno z niebezpieczeństw, na które często nie zwracamy uwagi, mianowicie luźno leżące w kabinie pasażerskiej butelki z płynami. W razie wypadku stałyby się one śmiertelnym zagrożeniem dla wszystkich w aucie, a tak spoczywać będą bezpiecznie w lodówce turystycznej.

W podróż samochodem warto zabrać także przygotowane w domu lub chociaż kupione wcześniej smaczne i zdrowe przekąski np. łuskanego słonecznika, krojone marchewki czy wafle ryżowe. Oczywiście możemy zatrzymywać się na stacji benzynowej za każdym razem gdy zachce nam się jeść i pić, ale wtedy nie ma co liczyć na sprawne dotarcie do celu podróży. Poza tym na stacjach jest drogo, a wybór przekąsek jest z reguły ograniczony do słodyczy, które dadzą nam jedynie chwilowy zastrzyk energii. Tymczasem zapas krojonej marchewki będzie nie tylko posiłkiem, a także urozmaiceniem podróży i sposobem na walkę z sennością, która może dopaść nas podczas jazdy. Skoro już o senności mowa, w podróż samochodem zabierzmy np. audiobooki i ulubioną muzykę. Rozrywki tego typu pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu.

Podróż samochodem pod kontrolą

Jeżeli zamierzamy przejechać kilkaset czy nawet kilka tysięcy kilometrów, musimy liczyć się z kontrolą drogową. Powinniśmy więc zadbać o to, by wszystkie dokumenty były w jak najlepszym porządku. Dowód rejestracyjny musi więc posiadać adnotację o ważnym badaniu technicznym (także dla haka i instalacji gazowej, jeżeli takie posiadamy). W dowód warto włożyć karteczkę potwierdzającą aktualną polisę OC. Pod ręką powinniśmy mieć też zieloną kartę, jeżeli jej posiadania wymagają przepisy w krajach, przez które zamierzamy przejechać. Pamiętajmy także o umieszczeniu w kabinie pasażerskiej nieprzeterminowanej gaśnicy i apteczki, kompletu zapasowych żarówek oraz kamizelek odblaskowych dla siebie i wszystkich pasażerów. Taki zestaw powinien zapewnić nam bezproblemowe przejście każdej kontroli drogowej.

Jeżeli chodzi o wyposażenie, to w podróż samochodem powinniśmy udawać się z kołem zapasowym lub przynajmniej zestawem naprawczym na pokładzie. Wielu kierowców podczas codziennej jazdy po mieście nie przewozi tych rzeczy ze sobą. Ich brak w długiej trasie może jednak skutkować kilkugodzinnym przymusowym postojem, jeżeli coś złego stanie się z którąś z opon.

Summary
Podróż samochodem - co trzeba zabrać ze sobą?
Article Name
Podróż samochodem - co trzeba zabrać ze sobą?
Description
Podróż samochodem, nawet ta bardzo długa, może upłynąć nam przyjemnie, lub chociaż znośnie, jeżeli odpowiednio się do niej przygotujemy.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.