Pół miliona używanych w pół roku

Dodano 29 lipca 2019 przez

W pierwszym półroczu tego roku sprowadziliśmy ponad 500 tys. aut, z czego blisko 60% z Niemiec.

Polski rynek aut używanych notuje jest w dobrej kondycji. Mimo lekkiej zadyszki w czerwcu, kiedy to rynek spadł o 8% w porównaniu do czerwca 2018 r., w I półroczu 2019 r. przywieźliśmy do Polski z innych krajów ponad 502 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych o DMC do 3.5 t. To wynik o 0,9% lepszy niż w I półroczu 2018 r., ale to wystarczyło, aby pękła bariera 0,5 mln pojazdów, z czego aż 57,7% (289,7 tys. sztuk) pochodziło z Niemiec. To najlepszy sumaryczny wynik importu od 2008 r. 

W porównaniu do tamtego okresu znacząco poprawiła się struktura wiekowa aut z importu. W 2008 r. ich średni wiek wynosił blisko 15 lat, zaś w 2019 r. zbliżył się już do 11 lat i 7 miesięcy. To efekt m.in. rosnącej zamożności społeczeństwa oraz rekordowo niskiego bezrobocia, co przekłada się na optymizm konsumentów. Wybierają oni młodsze i droższe auta. Wciąż popularne są samochody z silnikami Diesla – tylko w czerwcu stanowiły one aż 44% wszystkich sprowadzonych do Polski samochodów osobowych, a po uwzględnieniu lekkich pojazdów dostawczych odsetek ten rośnie do 49%.

Import aut z napędem innym niż klasyczny spalinowy to margines rynku – stanowią one mniej niż 1% całego importu.Co ciekawe, najwięcej aut elektrycznych sprowadzamy z USA. W pierwszym półroczu tego typu pojazdów było 130 sztuk. Ze Stanów zjednoczonych najczęściej importujemy pojazdy z silnikiem benzynowym. W pierwszym półroczu było ich 14,6 tys.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze marki i modele , to nie ma dużego zaskoczenia. Nadal prym wiodą niemieckie konstrukcje. Trzy najpopularniejsze auta to Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra. Te trzy modele stanowią aż 9% całego importu w 2019 r. Często sprowadzamy również BMW serii 3, Volkswagena Passata oraz Audi A3. Wśród 20 najczęściej wybieranych modeli aż 7 jest z grupy VW, a co trzecie auto z importu zostało wyprodukowane właśnie przez Volkswagena, Opla lub Forda. 

Jeśli obecny trend się utrzyma, to do końca roku sprowadzimy ponad milion używanych aut. Łącznie ze sprzedażą nowych samochodów, będzie to oznaczało ok. 1,5 mln dodatkowych pojazdów na naszych drogach w całym 2019 r..

Źródło danych: IBRM Samar

Summary
Pół miliona używanych w pół roku
Article Name
Pół miliona używanych w pół roku
Description
W pierwszym półroczu tego roku sprowadziliśmy ponad 500 tys. aut, z czego blisko 60% z Niemiec.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *