autoDNA sprawdza
Poleasingowe auta w ramach CPO

Jak znaleźć idealne auto poleasingowe? część 3

Dodano 14 grudnia 2020 przez

Programy sprzedaży aut z gwarancją oferują pełną gamę od prawie nowych samochodów jeżdżących wcześniej jako demonstracyjne aż po kilkunastoletnie, zadbane pojazdy poleasingowe.

Teoretycznie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, ale warto pamiętać o tym, aby dopasować oczekiwania i budżet do tego, co można znaleźć w CPO.  

Pisaliśmy już w pierwszej części cyklu o tym, czym jest CPO a w drugiej części, jakie są auta poleasingowe dostępne w Polsce.

 

Na co można liczyć kupując auto poleasingowe?

Przede wszystkim należy być przygotowanym na to, że ceny samochodów poleasingowych oferowanych w ramach CPO będą raczej powyżej średnich wartości dla aut na rynku wtórnym. Tego typu programy są często prowadzone przez firmy zatrudniające pracowników na etat i zachowują odpowiednie standardy, co powoduje, że ich koszty prowadzenia CPO nie są małe. 

Dlatego certyfikowane auta z drugiej ręki raczej nie będą konkurencyjne cenowo wobec aut sprzedawanych prywatnie. Z drugiej strony tymi ostatnimi mogą interesować się profesjonalni handlarze, którzy szybko wyłapują i przechwytują ciekawe oferty, aby następnie sprzedać popularne i poszukiwane auto z zyskiem. W przypadku CPO takiego ryzyka nie ma, ale zawsze może nas ubiec inny klient szukający auta. 

 

Zapomnij o umowie na Niemca

Kupujący w CPO zyskuje większą pewność co do przedmiotu transakcji. Przykładowo, jeśli do CPO trafiają auta poleasingowe pozostawione w rozliczeniu na poczet zakupu nowego, to takie auta mają udokumentowaną historię serwisową, jak również są weryfikowane pod względem formalnym i prawnym. 

Nie do pomyślenia w przypadku CPO są tzw. umowy na Niemca, czyli fikcyjne transakcje mające na celu zmniejszenie należnego podatku, w tym akcyzy, co jest prawdziwą plagą wśród prywatnych handlarzy. Ryzyko wpadki jest wielokrotnie mniejsze, bo nikt nie będzie ryzykował reputacji całej firmy dla krótkoterminowego zysku. Handlarze takich skrupułów mogą już nie mieć, zgodnie z zasadą, że zawsze znajdzie się kolejny chętny. 

Jeśli kupujący sam prowadzi działalność gospodarczą, to z pewnością ucieszy go fakt, że sporo aut w ramach CPO jest oferowanych na pełną fakturę VAT. Umożliwia to łatwe sfinansowanie zakupu, np. leasingiem, obniżenie podatku, a w efekcie całego kosztu zakupu. 

 

Jakie okazje są w CPO?

W Polsce co roku rejestruje się ok. 1,5 mln aut nowych i używanych z importu, a do tego 1,5-2,5 mln jest przerejestrowanych. Łącznie co roku ok. 4-4,5 mln aut zmienia właściciela. Spora część z tych aut trafia do kierowców poprzez CPO – firmy i klienci indywidualni regularnie wymieniają auta co 3-4 lata. Część z klientów indywidualnych w rozliczeniu zostawia też starsze auta. Oznacza to sporą rotację ofert w CPO, więc regularnie zdarzają się w nich okazje – kilkuletnie samochody od pierwszego właściciela z udokumentowanym przebiegiem. 

Szukając samochodu w CPO trzeba brać pod uwagę, że większość ofert jest w przedziale wiekowym kilku lat, co oznacza dość wysoką, jak na rynek aut używanych, cenę. Z aut poflotowych i poleasingowych największy wybór będziemy mieli wśród marek popularnych wśród firm jak Toyota Plus, Skoda, Volkswagen, Hyundai czy Kia oraz marek premium, których auta często są właśnie finansowane poprzez leasing. 

Warto pamiętać, że ograniczanie się do 1-2 modeli oznacza znaczne zawężenie potencjalnych ofert. Lepiej szukać według segmentu (np. kompakty, klasa średnia), typu nadwozia (kombi, crossovery i SUV-y), a w przypadku aut starszych warto zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, niż szukać konkretnego modelu. 

O to, jakie działania czynią zakupy w CPO bezpiecznymi i wygodnymi dla klienta, zapytaliśmy Rafała Wolanowskiego, Dyrektora Sprzedaży Samochodów Używanych. W Emil Frey Select oferujemy Klientom Certyfikowane Samochody Używane, zgodne ze ścisłymi standardami oceny jakości. Każdy pojazd zakwalifikowany do programu jest sprawdzany przez naszych Doradców i Mechaników zgodnie z obowiązującą listą kontrolną, obejmującą kilkadziesiąt pozycji z zakresu historii pojazdu oraz stanu mechanicznego i blacharskiego. Sprawdzony w ten sposób samochód otrzymuje Certyfikat, który stanowi dla Klienta potwierdzenie jakości. Zgodnie z naszą zasadą „Dobry jak nowy, lepszy niż używany”, Klienci decydujący się na zakup w Emil Frey Select mogą być spokojni jak przy zakupie pojazdu fabrycznie nowego. To nasza domena, która wyróżnia nas na tle konkurencji – mówi Wolanowski.

 


Sprawdź VIN z autoDNA
Historia pojazdu autoDNA – dlaczego to ważne?
Jak kupić Raport Historii Pojazdu autoDNA?


 

Summary
poleasingowe
Article Name
poleasingowe
Description
Programy sprzedaży aut z gwarancją oferują pełną gamę od prawie nowych samochodów jeżdżących wcześniej jako demonstracyjne aż po kilkunastoletnie, zadbane pojazdy.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *