Aktualności

Pompa wodna: jak działa i kiedy ją wymienić?

Dodano 17 grudnia 2019 przez

Samochód to skomplikowany system naczyń połączonych. Wystarczy drobna usterka jednego podzespołu, by z czasem awaria objęła zacznie większy obszar. Przykładem takiej części, o której rzadko się mówi, choć ma ona strategiczne znaczenie, jest pompa wody. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest pompa wody i do czego służy?

Pompa wody jest jednym z kluczowych elementów układu chłodzącego silnik. Jej zadaniem jest pompowanie płynu chłodniczego, który odbiera część ciepła emitowanego przez jednostkę napędową.

Pompa pomaga przetransportować tenże płyn do chłodnicy, która z kolei obniża jego temperaturę. Tak schłodzony płyn wraca z powrotem do pompy i cykl powtarza się od początku. To oczywiście bardzo uproszczony schemat. Pozwala on jednak zrozumieć, z jak strategicznie ważnym podzespołem mamy do czynienia.

Po czym poznać, że pompa wymaga naprawy / wymiany?

Objawów, które świadczą o tym, że z pompą wody może być coś nie tak, jest kilka. Oto trzy, które występują najczęściej:

1) Po temperaturze płynu chłodzącego

Aby zauważyć tego rodzaju anomalię, należy znać prawidłowy zakres temperatury płynu chłodniczego podczas pracy silnika w naszym samochodzie. Wszelkie odstępstwa od normy mogą być wskazówką, że pompa wody nie działa tak efektywnie, jak powinna.

2) Po niecodziennym hałasie dochodzącym od strony pompy

Powodem nietypowego hałasu jest uszkodzone łożysko pompy wodnej. Dźwięk emitowany przez tę usterkę ma charakter, który można nazwać „metalicznym” i jest na tyle głośny, że trudno go zignorować.

3) Wyciek płynu chłodzącego

Wyciek taki następuje w sytuacji, kiedy dochodzi do pęknięcia uszczelki w pompie. Ten rodzaj awarii w wielu przypadkach (choć nie we wszystkich) daje o sobie znać wyciekiem płynu chłodzącego na zewnątrz. Plamy po tej cieczy widoczne są wówczas pod samochodem.

Co może zaszkodzić pompie wody?

Jeśli pompa „urodziła się” w idealnym stanie, czyli podczas jej produkcji nie doszło do żadnych nieprawidłowości, wtedy można powiedzieć, że będzie służyła nam przez długie dziesiątki tysięcy kilometrów.

Niezwykle istotnym czynnikiem, który może jednak skrócić okres jej żywotności jest stosowanie niezalecanego płynu chłodniczego oraz jego nieregularna wymiana / brak wymiany. Płyn zawierający na przykład zanieczyszczenia o charakterze mechanicznym będzie wpływał destrukcyjnie na kondycję bardziej wrażliwych części pompy.

Kiedy wymienia się pompę wody?

Tak jak zastało to już wspomniane, pompa wody, z racji swojej wyjątkowej prostoty, należy do urządzeń, które wyjątkowo rzadko ulegają awarii. Czy to znaczy jednak, że nie należy jej nigdy wymieniać?

Otóż jeśli pompa należy do tych konstrukcji, które z założenia współgrają z układem rozrządu, wtedy podczas rutynowej wymiany paska rozrządu (czyli co kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach nawet sto kilkadziesiąt tysięcy kilometrów przebiegu) jest wymieniana również i sama pompa.

Ile kosztuje jazda z zepsutą pompą?

Pompy nie są drogie i psują się rzadko. Ale kiedy już dojdzie już do awarii i zostanie ona przeoczona lub zignorowana przez kierowcę feralnego samochodu, wtedy koszty naprawy zaczynają raptownie piąć się w górę.

Podróżowanie autem, w którym doszło do awarii, to prosta droga do przegrzania silnika. Nie działa bowiem wtedy kluczowy element układu chłodzenia. Przegrzanie jednostki napędowej może prowadzić do jej zatarcia. A zatarcie silnika słusznie nazywane jest najczarniejszym snem każdego kierowcy. Dlatego tak ważne jest śledzenie poziomu temperatury cieczy chłodzącej. Gwałtowne skoki tego wskazania mogą być sygnałem, że z naszą pompą wody dzieje się coś złego.

Ile kosztuje wymiana pompy wodnej?

Cena samej pompy woda nie należy do przesadnie wysokich. Nie oznacza to jednak, że jej wymiana będzie kosztować nas grosze. Wręcz przeciwnie. Wszystko dlatego, że zdeinstalowanie starego urządzenia i zamontowanie nowego wymagać będzie wielu czasochłonnych czynności. Innymi słowy, większość pieniędzy, które wydamy na tę operację, pochłonie robocizna.

Summary
Pompa wodna: jak działa i kiedy ją wymienić?
Article Name
Pompa wodna: jak działa i kiedy ją wymienić?
Description
Samochód to skomplikowany system naczyń połączonych. Wystarczy drobna usterka jednego podzespołu, by z czasem awaria objęła zacznie większy obszar. Przykładem takiej części, o której rzadko się mówi, choć ma ona strategiczne znaczenie, jest pompa wody. Co warto o niej wiedzieć?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *