Blog
prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Prawo jazdy zostaje w domu i przenosi się do smartfona

Dodano 10 grudnia 2020 przez

Blisko 22 mln kierowców od 5 grudnia 2020 r. nie musi już wozić ze sobą prawa jazdy. W czasie kontroli Policja sprawdzi ich uprawnienia w centralnym systemie.

Pojawiła się też możliwość wgrania dokumentu do smartfona, dzięki czemu mamy bieżący podgląd liczby zgromadzonych punktów karnych (pisaliśmy już o tym na blogu).

Na początku grudnia kierowcy dostali mały prezent w postaci kolejnego ułatwienia, jeśli chodzi o dokumenty. Po dowodzie rejestracyjnym, którego nie trzeba wozić ze sobą od październik 2018 r., przyszła kolej na prawo jazdy. W życie weszły istotne dla kierowców zmiany w przepisach. Podstawowa zmiana dotyczy braku obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Od 5 grudnia br. wszystkie informacje służby kontrolujące ruch będą w stanie uzyskać z systemu. Jeżeli jednak kierowca będzie chciał wylegitymować się dokumentem, może to zrobić za pośrednictwem aplikacji mObywatel, w której została uruchomiona możliwość wgrania prawa jazdy.

“Warto pamiętać także, że kierowca może być poproszony o okazanie prawa jazdy, na przykład przez wypożyczalnie samochodów, dealera czy serwis samochodowy wypożyczający np. auto zastępcze. Zgodnie z umowami ubezpieczenia wyżej wymienione instytucje mają obowiązek sprawdzić, czy osoba, której ma być udostępnione auto, posiada stosowne uprawnienia, czyli prawo jazdy” – mówi Paweł Tuzinek, Prezes Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego

Jak wgrać prawo jazdy do smartfona?

Jeśli już mamy zainstalowaną bezpłatną aplikację mObywatel, to wystarczy ją zaktualizować. W Google Play lub App Store można też ją po prostu pobrać, jeśli jeszcze jej nie mamy. Oprócz prawa jazdy umożliwia ona wgranie danych z dowodu osobistego, a także dowodu rejestracyjnego, jeśli tylko jesteśmy właścicielem pojazdu (nie będzie to zatem możliwe w przypadku np. aut służbowych w leasingu). Ta ostatnia funkcja w połączeniu z prawem jazdy daje nam dostęp do praktycznie wszystkich istotnych dla kierowcy danych z dokumentów w jednym miejscu. 

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel pokazuje liczbę zgromadzonych punktów karnych, zaś dowód rejestracyjny zawiera ważność badania technicznego i polisy OC, więc aplikacja po zalogowaniu przypomni nam o zbliżających się terminach. W przypadku polisy OC, której podobnie jak dowodu rejestracyjnego, nie trzeba już wozić ze sobą od października 2018 r., aplikacja na 30 dni przed terminem jej wygaśnięcia wyświetli komunikat z przypomnieniem. Podobnie jest w przypadku badania technicznego. 

Przeczytaj o rynku aut w CPO (czyli aut używanych certyfikowanych) – część 1

Przeczytaj o rynku aut w CPO (czyli aut używanych certyfikowanych) – część 2

 


Sprawdź VIN z autoDNA
Historia pojazdu autoDNA – dlaczego to ważne?
Jak kupić Raport Historii Pojazdu autoDNA?


 

Summary
Prawo jazdy zostaje w domu i przenosi się do smartfona
Article Name
Prawo jazdy zostaje w domu i przenosi się do smartfona
Description
Prawo jazdy zostaje w domu i przenosi się do smartfona. Blisko 22 mln kierowców od 5 grudnia nie musi już wozić ze sobą prawa jazdy. W czasie kontroli Policja sprawdzi ich uprawnienia w centralnym systemie.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *