Blog
Prawo jazdy w smartfonie

Prawo jazdy w smartfonie od grudnia

Dodano 9 września 2020 przez

Już od 5 grudnia nie będzie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy. Dokument zostawimy w domu, podobnie jak dzisiaj możemy to zrobić z dowodem rejestracyjnym i polisą OC. Do tego prawo jazdy będzie można “wgrać” do smartfona.

Pod koniec tego roku kierowcy nie będą już musieli mieć ze sobą prawa jazdy. Od tego dnia zniknie bowiem obowiązek posiadania przy sobie tego dokumentu. To kolejne ułatwienie dla kierowców, którzy od dwóch lat nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Za kilka miesięcy będzie można w ogóle przestać nosić ze sobą portfel z fizycznymi dokumentami potrzebnymi do kierowania autem.

Dokumenty w smartfonie zamiast w portfelu

Kierowcom, którzy chcieliby mieć do nich wgląd w dowolnym momencie, do szczęścia wystarczy smartfon. Już dzisiaj w aplikacji mObywatel dostępna jest zakładka mPojazd, gdzie można znaleźć dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz karty pojazdu. Informacje pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, do której w razie kontroli ma dostęp np. Policja. Już wkrótce oprócz dowodu rejestracyjnego czy polisy znajdziemy w niej dane dotyczące prawa jazdy. W aplikacji po 5 grudnia 2020 r. będzie możliwość sprawdzenia stanu konta punktowego za wykroczenia, listy uprawnień. Znajdziemy w niej także informacje o przyznaniu bądź wygaśnięciu punktów karnych. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, a do jej uruchomienia potrzebny jest Profil Zaufany.

Dokumenty pojazdu w smartfonie

Będą kolejne ułatwienia dla kierowców

Brak konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy to nie jedyne ułatwienie, jakie wejdzie w życie w tym roku. Oprócz tego od 4 grudnia nie będzie już konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątkę stacji diagnostycznej. Dzięki temu kierowcy zaoszczędzą 54,5 zł opłaty za nowy dokument. Jednocześnie przy rejestracji auta nie będzie już trzeba okazywać umowy kupna pojazdu. Do wniosku o rejestrację będzie trzeba dostarczyć jedynie dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi.

Kolejne ułatwienia przewidziano w latach 2021-22 i obejmą one możliwość zarejestrowania auta przez dealera (od czerwca 2021 r.) oraz likwidację Karty Pojazdu i nalepki kontrolnej (od września 2022 r.).

Przeczytaj o tym, jak zgłosić kupno/sprzedaż samochodu przez internet

Summary
Prawo jazdy w smartfonie od grudnia
Article Name
Prawo jazdy w smartfonie od grudnia
Description
Już od 5 grudnia nie będzie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy. Dokument zostawimy w domu, podobnie jak dzisiaj możemy to zrobić z dowodem rejestracyjnym i polisą OC. Do tego prawo jazdy będzie można "wgrać" do smartfona.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *