autoDNA radzi

Przewodnik dla kupujących używany samochód (cz. 1)

Dodano 11 grudnia 2018 przez

Kupowanie używanego samochodu przypomina grę komputerową. Niestety, nigdy do końca nie wiadomo, kto w niej zwycięży: sprzedający czy kupujący. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie krótki przewodnik. Dzięki niemu dowiesz się, jak kupić używany samochód, zminimalizujesz ryzyko porażki i przejdziesz gładko wszystkie poziomy tejże gry.

Chcesz kupić używany samochód? Ale po co?

Wbrew pozorom, to pytanie nie jest pozbawione sensu. Oblicz, ile kilometrów dziennie będziesz przemierzał swoim samochodem. Sprawdź, ile realnie pali twój wymarzony model (np. popytaj ludzi na forach lub grupach na FB). Dowiedz się, ile będzie kosztować cię jego codzienna eksploatacja. Dodaj do tego koszty ubezpieczenia, przeglądu, garażowania, parkowania i ewentualnych napraw. Kto wie, może taniej będzie ci się poruszać po mieście taksówką albo komunikacją zbiorową?

Ile kosztuje używany samochód? Czy masz aż tyle pieniędzy?

Pamiętaj, że kupując używany samochód, musisz przygotować się na czekające cię wydatki. I to nie te z bliżej nieokreślonej przyszłości, ale te, które pojawią się czasami tuż po sfinalizowaniu transakcji. Praktycznie każde starsze auto wymaga jakiegoś wkładu finansowego, często dość kosztownego np. wymiany rozrządu czy amortyzatorów. Osoby mające w perspektywie sprzedaż samochodu, decydują się nieraz „przenieść” konieczne prace na kupującego, zamiast inwestować środki w naprawę.

Kupno auta używanego na raty: na ile możesz sobie pozwolić?

Czy na pewno stać cię na zakup samochodu na raty? Zastanów się, czy nie lepiej będzie kupić auto w całości za gotówkę? Czy twoja sytuacja zawodowa jest na tyle stabilna, żeby pozwolić sobie na wiele lat comiesięcznego spłacania rat?

Kupno auta od osoby prywatnej czy od handlarza / z komisu?

Teoretycznie, najlepiej jest znaleźć ofertę sprzedaży samochodu kupionego w Polsce, z udokumentowanym przebiegiem, serwisowanego regularnie w ASO – i od osoby prywatnej. Dlatego dokładnie przeanalizuj ogłoszenie. Czytaj to, co ukryte jest między słowami. Im więcej szczegółów, zdjęć świetnej jakości, im więcej specyficznego żargonu, tym większa szansa, że pojazd pochodzi od handlarza. A propos szczegółów: zdarza się, że sprzedawca skupia się na mało ważnych detalach, zachwala ich atuty, by odciągnąć uwagę od poważniejszych kwestii.

Znalazłeś świetne auto w atrakcyjnej cenie?

Dla swojego bezpieczeństwa… szukaj dalej. Prawda jest taka, że nikt o zdrowych zmysłach nie sprzedaje dobrego auta za śmiesznie niską cenę. Chyba, że faktycznie przymusiła go do tego trudna sytuacja życiowa. W praktyce jednak, taka oferta może dotyczyć samochodu powypadkowego lub kradzionego. Omijając tego rodzaju ogłoszenia, odsuwasz od siebie niebezpieczeństwo poważnego uszczuplenia swojego portfela.

Używany samochód ma niewielki przebieg?

Jeśli to mały, miejski samochód – to może być zgodne z prawdą. Auta tego segmentu pokonują rocznie średnio 5-10 tysięcy kilometrów mniej od tych z nieco wyższej klasy. Jeśli pojazd był kupiony w polskim salonie i jest stosunkowo nowy – przebieg również ma szansę być oryginalny. Być może też udało ci się faktycznie trafić na okazję (jakiś polski emeryt, który miał samochód od nowości, sprzedaje go np. z przyczyn zdrowotnych). Weź jednak pod uwagę, że takie sytuacje są traktowane na zasadzie wyjątku od reguły.

Zdjęcia w ogłoszeniu są… jakieś dziwne?

Są zbyt małe, rozmazane, zrobione z daleka albo ewidentnie z jakiegoś powodu omijające konkretny fragment samochodu? To może być znak, że sprzedawca chce coś ukryć. Liczy na to, że zjawisz się na oględzinach i wtedy będzie próbował ci go sprzedać.

Dzwonisz do sprzedawcy?Nie zapomnij zapytać go:

  • o przyszłe wydatki (np. o to, kiedy przypada termin przeglądu technicznego)
  • o rzeczy, które były naprawiane, wymieniane i kiedy to było (np. wymiana rozrządu)
  • o historię pojazdu (wypadki, stłuczki i inne zdarzenia)
  • o to, jak długo samochód jest w jego rękach (ewentualnie: dlaczego tak krótko)
  • i o to, dlaczego tak naprawdę do sprzedaje

Chcesz kupić używany samochód, ale boisz się, że jego historia może być nieciekawa?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów sprawdzenia historii używanego samochodu, jest wyciągnięcie informacji dostępnych dzięki numerowi VIN. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.autodna.pl/historia-pojazdu

Summary
Przewodnik dla kupujących używany samochód (cz. 1)
Article Name
Przewodnik dla kupujących używany samochód (cz. 1)
Description
Kupowanie używanego samochodu przypomina grę komputerową. Niestety, nigdy do końca nie wiadomo, kto w niej zwycięży: sprzedający czy kupujący. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie krótki przewodnik. Dzięki niemu dowiesz się, jak kupić używany samochód, zminimalizujesz ryzyko porażki i przejdziesz gładko wszystkie poziomy tejże gry.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *