Mam już samochód

Przygotowanie auta do wakacyjnej podróży

Dodano 24 czerwca 2015 przez

Przygotowanie auta do wakacyjnej podróży

Samochód jest znakomitym środkiem transportu na wakacje. Pozwala uniezależnić się od sztywnych harmonogramów zorganizowanych wycieczek i dowolnie modyfikować pierwotnie przyjęty plan wyjazdu. Własne auto umożliwia nam także nieograniczone korzystanie z uroków i atrakcji miejsca, w którym zdecydowaliśmy się spędzić urlop. Możemy także zabrać ze sobą więcej bagażu niż do samolotu czy autokaru. Niestety każdy medal ma dwie strony, tak samo podróż własnym samochodem na wakacje oprócz wielu plusów ma też pewne minusy.

Decydując się na wakacyjny wyjazd własnym pojazdem bierzemy na siebie jako kierowcy dodatkową odpowiedzialność, nie tylko za bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych użytkowników dróg, ale także za udany urlop. Jeżeli bowiem przydarzy się nam awaria, której usunięcie zabierze sporo czasu, a którą można było przewidzieć, pozostali uczestnicy wyprawy będą mieć do nas uzasadnione pretensje. A szansa na wystąpienie usterek jest przecież w trakcie urlopu wysoka – zdarza się bowiem, że standardowo miesięcznie pokonujemy 1000 km, a podczas wakacyjnego urlopu nierzadko 4 czy 5 tys. km. Dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio przygotować nasze auto do dalekiej podróży. Zadbać o to powinniśmy odpowiednio wcześnie np. miesiąc przed wyjazdem. Gdy okaże się, że czeka nas poważniejszy remont, w warsztacie nie ma terminów, czy trzeba czekać na sprowadzenie części, będziemy mieć większe pole manewru.

Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę podczas przygotowania samochodu do wakacyjnej wyprawy? Oto nasza lista kontrolna.

Olej

Wymieńmy olej wraz z filtrami, oczywiście na właściwy dla silnika zamontowanego w naszym pojeździe. O tym, jaki olej jest dla niego najwłaściwszy producent informuje w instrukcji obsługi, a czasem także na stronie internetowej. Zwróćmy też szczególną uwagę czy nie dochodzi do wycieku oleju. Podczas podróży natomiast sprawdzajmy jego poziom co 1000 km.

Filtry powietrza i kabinowy

Oprócz filtra oleju wymieńmy także filtr powietrza i filtr kabinowy. Nie są to kosztowne elementy, a ich wymiana nie jest przesadnie czasochłonna. Warto więc wykonać tę czynność, by filtry należycie spełniały swoje zadania.

Poziom płynów

Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy poziom płynu chłodniczego, płynu do wspomagania układu kierowniczego oraz płynu hamulcowego. Poprośmy także, by w warsztacie sprawdzono czy ciecze zachowują swoje właściwości. Tak jak w przypadku filtrów, ich wymiana nie powinna być przesadnie kosztowna i korzystnie wpłynie na prawidłową pracę układów chłodzenia, kierowniczego i hamulcowego. Pamiętajmy także, by przed wyjazdem uzupełnić zbiorniczek płynu do spryskiwaczy. W podróż zabierzmy też ze sobą zapas każdego z płynów, na wypadek niespodziewanego wycieku.

Klimatyzacja

Długa podróż w ciepłe zakątki kraju czy Europy może być ciężkim doświadczeniem, jeżeli zapomnimy o nabiciu klimatyzacji. Układ aby działał odpowiednio powinien być szczelny i napełniony tzw. czynnikiem. Przy okazji wizyty w serwisie warto też poprosić o odgrzybianie układu. Cała operacja, łącznie z odgrzybianiem, trwa do godziny i nie należy do kosztownych, za to znacząco podniesie komfort naszej podróży.

Hamulce, zawieszenie, koła, opony

W ramach przedwakacyjnego przeglądu poprośmy o ocenę stanu kół, hamulców oraz zawieszenia. Jeżeli nasz mechanik zauważy coś niepokojącego, warto wykonać niezbędne naprawy przed wyruszeniem w długą podróż. Układ hamulcowy i zawieszenie należą bowiem do podstawowych elementów zapewniających nam i pasażerom bezpieczeństwo, dlatego nie należy odkładać potrzebnych napraw. Przed wyruszeniem w podróż zadbajmy też o wymianę opon. Jeżeli mamy wątpliwości, czy wytrzymają one długą trasę, lepiej wymienić je od razu, niż później męczyć się ze zmianą koła i szukaniem wulkanizacji po drodze.

Akumulator i żarówki

Jeżeli po ostatniej zimie mamy wątpliwości co do stanu akumulatora, nie wahajmy się przed poddaniem go kontroli, zwłaszcza, że odbywa się ona za pomocą prostych narzędzi. Lepiej na spokojnie wymienić akumulator porównując ceny w sklepach i internecie póki jeszcze jesteśmy w domu, niż ratować się pospiesznym i kosztowym zakupem, gdy awaria tego podzespołu uniemożliwi nam dalszą podróż. Podczas przeglądu sprawdźmy też, czy działają wszystkie żarówki. Jeżeli jest to możliwe zaopatrzmy się w komplet zapasowych (w niektórych krajach jest to wymagane prawem).

Wyposażenie dodatkowe

Wybierając się w podróż pamiętajmy, że powinniśmy mieć ze sobą ważną gaśnicę oraz apteczkę, a także kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy. W niektórych krajach kamizelki powinni posiadać też wszyscy pasażerowie, a na wyposażeniu powinien się także znaleźć komplet zapasowych żarówek. W każdym kraju regulacje pod tym kątem są inne, dlatego warto się z nimi zapoznać. Do bagażnika zapakujmy też atlas samochodowy, a jeżeli wybieramy się za granicę to wydrukujmy sobie listę autoryzowanych serwisów właściwych dla marki naszego pojazdu w okolicy, do której się udajemy. Za granicą nie powinniśmy bowiem ryzykować naprawy w przypadkowym warsztacie.

Ubezpieczenie

Jeżeli na co dzień nie korzystamy z ubezpieczenia assistance, które zapewni nam pomoc w razie unieruchomienia pojazdu i jego holowanie, warto poszukać jego krótkookresowych alternatyw. W ofercie jednego z wiodących ubezpieczycieli znajdziemy np. karty, które wykupić możemy na miesiąc, a które zapewnią nam pomoc w drodze w Polsce lub Europie.

Oczywiście żadne przygotowania, nawet najbardziej drobiazgowe, nie zagwarantują nam, że podróż upłynie bez przykrych niespodzianek. Jeżeli jednak dołożymy wszelkich starań do tego, by ich uniknąć, w razie ich wystąpienia nikt nie będzie mógł mieć do nas żadnych pretensji.

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *