autoDNA radzi

Raport AutoDNA: jak go czytać, ile można dzięki niemu zarobić i dlaczego warto go kupić?

Dodano 27 sierpnia 2019 przez

W XXI wieku najcenniejszym „surowcem” nie jest złoto czy inne diamenty. Najbardziej pożądanym dobrem jest rzetelna, sprawdzona i wiarygodna informacja. To właśnie dlatego raporty AutoDNA cieszą się tak wielką popularnością wśród kierowców. Jak czytać taki raport? Dlaczego warto go zamówić i ile można dzięki niemu zarobić? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Czym są dekodery VIN?

To serwisy internetowe, które pozwalają poznać szczegółową historię konkretnego samochodu. Dekodery pozyskują informacje z wielu źródeł. Spora część z nich nie jest dostępna „dla zwykłego śmiertelnika”.. Najpopularniejszym polskim dekoderem VIN jest działający od ponad 10 lat portal autodna.pl, który równocześnie pełni zaszczytne miano lidera w Europie oraz jednego z czołowych tego rodzaju serwisów na świecie.

Czego dowiesz się z raportu AutoDNA?

Parafrazując tytuł komedii Woody’ego Allena, z raportu AutoDNA wyciągniesz wszystko to,  czego chciałeś się dowiedzieć o swoim aucie, ale nie miałeś kogo o to zapytać.

Na przykład:

 • ile kilometrów przebiegu mają auta z danego roku,
 • czy samochód nie był skradziony
 • albo czy jest w jego historii coś, co powinno wzbudzać uzasadniony niepokój.

Które informacje są w nim najcenniejsze?

Z pewnością te, których nie udałoby się zdobyć w inny sposób, albo których zebranie wymagałoby na przykład zaangażowania do współpracy doświadczonego mechanika samochodowego, pracownika serwisu, administracji albo biegłego rzeczoznawcy. Jednym słowem osoby, która posiada dostęp do systemów eksperckich i potrafi czytać oraz poprawnie zinterpretować zawarte tam dane lub też ustalić na przykład przebieg pojazdu na podstawie badania zużytych części w samochodzie. Mamy tu na myśli przede wszystkim dwie sprawy:

1) Informacje o kolizjach / wypadkach, w których w przeszłości brał udział dany pojazd. Można je znaleźć w następujących miejscach:

 • w części raportu pt. Historia pojazdu pod hasłem „historia uszkodzeń”. Dane te bezpośrednio dotyczą zgłoszonych szkód,
 • w dokumentacji fotograficznej zgromadzonej w części zatytułowanej Archiwalne zdjęcia pojazdu,
 • w części raportu pt. Wyposażenie, która dotyczy elementów zamontowanych fabrycznie w danym modelu
 • oraz w sekcji Historia cenowa, gdzie dowiesz się, czy na przestrzeni czasu nie wystąpiły znaczne wahnięcia ceny sprawdzanego samochodu, które mogłyby świadczyć o tym, że był on powypadkowo naprawiany.

2) Informacja o tym, czy interesujący Cię samochód nie został w przeszłości skradziony.Umieszczona jest ona w części raportu pt. Baza skradzionych pojazdów. Zawiera ona informacje pozyskane z kilkunastu baz danych.

Uwaga!

Serwis autoDNA nie gwarantuje, że pojawienie się informacji o tym, że samochód nie figuruje w żadnej z baz danych, oznacza dla Ciebie 100-procentową gwarancję, że nie został on nigdy skradziony. 

Na które dane warto jeszcze zwrócić uwagę?

Wśród wielu informacji dostępnych w raporcie, na baczniejszą uwagę zasługują:

1) Informacja o różnicy między datą produkcji a datą pierwszej rejestracji samochodu. Jeśli jest ona większa niż pół roku, oznacza to, że (mówiąc kolokwialnie) coś tu nie gra. Dlaczego ta informacja jest tak istotna? Ponieważ powszechnym zjawiskiem na rynku aut używanych jest zawyżanie roku produkcji, a zamiast tego podawany jest ich rok modelowy. W efekcie wartość pojazdu jest zawyżona. Dowiadujemy się o tym  dopiero w trakcie profesjonalnej wyceny pojazdu, do której wykorzystywany jest np. VIN decoder.

2) Średni przebieg pojazdu wyprodukowanego w tym samym roku co Twój i posiadającego tę samą wersję silnikową. Jeżeli zauważysz, że badany samochód wyraźnie odstaje pod tym względem od średniej, czyli jego przebieg jest wyraźnie niższy, to znaczy, że licznik został cofnięty.  W przypadku samochodów nowych (np. w wieku do 3 lat), które nie posiadają książki serwisowej, nie przechodzą przeglądów okresowych, nie podlegają często pracom administracyjnym lub gdy raport autoDNA nie informuje wprost o przebiegu – dane z tej sekcji pozwalają w przybliżeniu oszacować właściwą liczbę przebytych kilometrów.

3) Dane z części pt. Dziennik sprawdzeń. To bardzo ciekawa sekcja raportu, ponieważ można z niej wyczytać, kto, kiedy i skąd przeglądał informacje dotyczące danego samochodu oraz zamawiał raport AutoDNA na jego temat.

Uwagę powinno tu wzbudzić częste wyszukiwanie danych, ponieważ świadczyć ono może o tym, że auto nieustannie zmienia swojego właściciela lub też, że transakcja w ostatniej chwili nie dochodzi do skutku, ponieważ informacje z raportu w porę ostrzegają kupującego przed zakupem feralnego wozu.

Które jeszcze informacje pomogą Ci podjąć dobrą decyzję?

Oprócz tych danych, o których napisaliśmy wcześniej, pomocne w podjęciu decyzji o zakupie samochodu będą również:

1) Archiwalne zdjęcia interesującego Cię pojazdu. Jeden z przykładów przydatności tej sekcji to sytuacja, kiedy okazuje się, że obecny samochód mający status bezwypadkowego, był w przeszłości autem wyraźnie uszkodzonym. Poza tym, archiwalne fotografie mogą ujawnić generalny stan pojazdu, czy był zadbany czy wręcz przeciwnie.

2) Historia pojazdu, w której znaleźć można kolejne odczyty licznika, wspomnianą wcześniej historię uszkodzeń czy też historię cenową auta (zapis wcześniejszych cen pojazdu wystawianego w różnych serwisach ogłoszeniowych czy aukcyjnych).

3) Informacje o pojeździe (marka, model, typ pojazdu, rodzaj nadwozia i silnika, kraj pochodzenia producenta, rok modelowy, typ skrzyni biegów itp.). Każde rozminięcie się ze stanem faktycznym powinno dać Ci do myślenia. Co można ustalić na podstawie danych z tej sekcji? Na przykład to, czy weryfikowany pojazd nie był w przeszłości tzw. „anglikiem” z kierownicą po prawej stronie lub czy nie przeszedł procedury chiptuningu.

4) Informacje o wyposażeniu, które wystarczy porównać ze istniejącym stanem pojazdu. Szczególną uwagę powinny wzbudzić niezgodności takich elementów jak: kolor lakieru, kolor tapicerki, barwa szyb, liczba poduszek powietrznych czy rodzaj klimatyzacji.

Ile pieniędzy można zaoszczędzić dzięki raportowi?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta.

Po pierwsze, dzięki raportowi AutoDNA zaoszczędzisz mniej więcej tyle, ile musiałbyś wydać w serwisie na usunięcie usterek, o których istnieniu nie powiedział Ci poprzedni właściciel samochodu.

Po drugie, mając wiedzę na temat tego, czy pojazd nie został skradziony, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz spać spokojnie i nie stresować się tym, że pewnego dnia okaże się, że straciłeś nie tylko pieniądze, ale i auto.

I jeszcze jedno

Jeśli kupujesz samochód sprowadzony z:

 • Holandii,
 • Belgii,
 • Francji,
 • USA,
 • Kanady,
 • albo Estonii,

to mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Możesz pobrać raport dodatkowy dla pojazdów z wyżej wymienionych krajów. Informacje w nim zawarte pozwolą Ci w pełni odtworzyć historię interesującego Cię samochodu. Raport ten jest zbudowany w oparciu o dane pochodzące z centralnych ewidencji pojazdów i kierowców funkcjonujących na terenie tychże państw.

Od czego zacząć?

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do raportu, wejdź na stronę główną autodna.pl i wpisz 17-znakowy numer VIN. Podstawowe informacje o samochodzie otrzymasz gratis. Zanim wykupisz dostęp, zobaczysz tabelę, w której informujemy, jakie które sekcje są obecne w danej wersji raportu.

Summary
Raport AutoDNA: jak go czytać, ile można dzięki niemu zarobić i dlaczego warto go kupić?
Article Name
Raport AutoDNA: jak go czytać, ile można dzięki niemu zarobić i dlaczego warto go kupić?
Description
W XXI wieku najcenniejszym „surowcem” nie jest złoto czy inne diamenty. Najbardziej pożądanym dobrem jest rzetelna, sprawdzona i wiarygodna informacja. To właśnie dlatego raporty AutoDNA cieszą się tak wielką popularnością wśród kierowców. Jak czytać taki raport? Dlaczego warto go zamówić i ile można dzięki niemu zarobić? Zaraz wszystko stanie się jasne.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *