autoDNA sprawdza
rejestracja_auta

Rejestracja auta po raz pierwszy – TOP 10 marek samochodowych

9 grudnia 2022

Właściciel pojazdu, aby poruszać się nim w ruchu drogowym, musi zadbać między innymi o rejestrację pojazdu. Na podstawie danych nt. rejestracji pojazdów najłatwiej poznać, jakie auta – marki i modele – najchętniej wybierają Polacy, czyli jak wygląda rejestracja auta po raz pierwszy w Polsce.

 

Rejestracja nowego auta w Polsce

 

Jak przebiega rejestracja samochodu? Jak uzyskać nowy dowód rejestracyjny (lub zaktualizować wpis w bieżącym dowodzie rejestracyjnym)? Czy do każdego samochodu przypisana jest karta pojazdu? Czy nowy właściciel ma obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych czy też ma prawo zachować tablice rejestracyjne po poprzednim właścicielu (w przypadku zakupu nowego auta np. tablice pozyskane przez dealera)?

 

Informacja

Wszystkie niezbędne informacje o rejestracji samochodu w Polsce znajdziesz w artykule na naszym blogu.

 

Podsumowując to, co najistotniejsze, rejestracja pojazdu nowego przebiega najprościej. Co więcej, cały proces można scedować na sprzedawcę, udzielając mu pełnomocnictwa. Wtedy to diler zadba o wszystkie formalności związane z rejestracją samochodu – zamontuje nawet tablice rejestracyjne, by nabywca nie musiał niczym się martwić.

 

Jak wygląda samodzielne zarejestrowanie pojazdu z salonu?

Potrzebne będzie sporządzenie wniosku o rejestrację pojazdu, dowód własności pojazdu (w tym przypadku będzie to faktura VAT), świadectwa homologacji oraz potwierdzenia uiszczenia opłat rejestracyjnych. Trzeba będzie zabrać również kartę pojazdu. Z takim zestawem – mając ze sobą także dokument tożsamości (np. dowód osobisty) – należy udać się do Wydziału Komunikacji i tam dopełnić formalności, odbierając tablice rejestracyjne oraz początkowo tymczasowy dowód rejestracyjny, tzw. pozwolenie czasowe, a potem już właściwy dowód rejestracyjny.

 

Ile kosztuje rejestracja pojazdu?

Całkowity koszt rejestracji samochodu – wyłączając przypadek, w którym właściciel zdecyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne – zamyka się w 180,50 zł.

 

TOP 10 marek samochodowych, które były zarejestrowane w 2021 roku po raz pierwszy

 

Na podstawie danych związanych z rejestracją pojazdu, podsumowanych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, można dowiedzieć się naprawdę wiele – między innymi o tym, jakie samochody preferują Polacy (każdy wniosek o rejestrację pojazdu uwzględniany jest w statystykach, co pozwala na robienie miarodajnych zestawień zbiorczych). Co się okazuje?

 

 

To, że – na podstawie rejestracji pojazdu po raz pierwszy – niekwestionowanym liderem polskiego rynku pozostaje Toyota. Japoński producent sprzedał w Polsce w 2021 r. 74,5 tys. samochodów, co przekłada się na 16,6% udziału w rynku. Inaczej mówiąc, niemal co piąty nowy samochód rejestrowany w Polsce to właśnie Toyota. Co dziesiąty – Skoda. Na dalszych pozycjach uplasował się Volkswagen oraz producenci z Korei, Kia oraz Hyundai. Oto jak wygląda pierwsza dziesiątka zestawienia (wyłącznie rejestracja samochodu nowego, rejestracja pojazdu używanego nie była brana pod uwagę).

 

Najbardziej popularne marki aut nowych w 2021 r. w Polsce

  1. Toyota (16,68%)
  2. Skoda (10,09%)
  3. Volkswagen (7,71%)
  4. Kia (7,24%)
  5. Hyundai (6,01%)
  6. BMW (5,37%)
  7. Mercedes-Benz (4,48%)
  8. Dacia (4,45%)
  9. Ford (4,28%)
  10. Audi (4,25%)

 

10 najpopularniejszych modeli (wg rejestracji pojazdu w 2021 r. w Polsce)

Pierwsze miejsce Toyoty w rankingu najbardziej popularnych producentów w Polsce (wg danych nt. rejestracji pojazdu) nie zaskakuje – szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wśród 10 najpopularniejszych modeli niemal połowa to samochody tej właśnie marki.

 

1) Toyota Corolla (4,9%)

 

Obecność Toyoty Corolli w czołówce zestawienia nie powinna dziwić. To jeden z najbardziej popularnych modeli – historycznie i globalnie. Dzisiaj marka znana jest z zaawansowanych technologicznie rozwiązań i niezawodności, ambitnie podąża też za ekologicznymi trendami i dostępna jako hybryda Corolla jest tego przykładem. Na zakup tego samochodu decydują się zarówno indywidualni użytkownicy, jak i osoby zarządzające flotami firmowymi.

 

2) Toyota Yaris (3,2%)

Japońska technologia i kompaktowe wymiary samochodu sprawiły, że Yaris stał się jednym z najchętniej wybieranych aut miejskich. Lata mijają, wraz z nimi kolejne generacje małej Toyoty – a Yaris wciąż trzyma się doskonale, czego potwierdzeniem jest 2. miejsce w rankingu najchętniej kupowanych nowych samochodów w 2021 roku w Polsce. Atrakcyjna cena i bogate możliwości finansowania na pewno nie były tu bez znaczenia.

 

 

3) Skoda Octavia (2,9%)

Skoda Octavia już dawno przestała być postrzegana jako „nudny samochód dla pana w kapeluszu„. Pod tym względem wywodząca się z Czech marka zrobiła ogromny krok naprzód. Coraz lepiej wykonane, coraz ładniejsze i coraz bardziej bogato wyposażone Octavie to wszechstronne, uniwersalne samochody, których absolutnie nie ma powodu się wstydzić. Oszczędne silniki, potężne bagażniki i rozsądne ceny – z pewnością to właśnie w tych kwestiach można szukać wyjaśnienia popularności Skody w Polsce.

 

4) Dacia Duster (2,8%)

SUV-y i crossovery przebojem wdarły się na europejskie rynki, co bardzo dobrze odzwierciedlają trendy dot. rejestracji pojazdu. I choć obecnie wielu producentów ma w swojej ofercie w miarę niedrogie auto tego segmentu, tak przez dłuższy czas pierwszym wyborem Polaków była Dacia Duster. Gdy ktoś szukał wyższego pojazdu z opcjonalnym napędem na cztery koła, nie chcąc płacić przy tym więcej niż za samochód z bardziej „klasycznym” nadwoziem, rumuńsko-francuska propozycja nasuwała się sama. I tak jest w dalszym ciągu.

 

5) Toyota RAV4 (2,5%)

Oczywiście cena to tylko jedno z wielu kryteriów, jakie bierze się pod uwagę (dotyczy to zarówno wyboru samochodu, jak i zakupu ubezpieczenia OC). Dla osób poszukujących SUV-a i dysponujących przy tym trochę większym budżetem ofertę ma Toyota. Model RAV4 jest doskonale znany za sprawą swojej ponadprzeciętnej wytrzymałości oraz rozsądnych (w porównaniu np. do Toyoty Land Cruiser) wymiarów. Starsze generacje RAV4 nie zachęcały przez swój dość archaiczny wygląd, nowym nie brakuje natomiast absolutnie niczego.

 

6) Skoda Fabia (2,4%)

 

Nie licząc pojazdów segmentu A – najmniejszych aut miejskich – Skoda Fabia pozostaje jednym z najtańszych samochodów osobowych na polskim rynku. Doceniają to użytkownicy, którym zależy przede wszystkim na środku transportu. Takim, który niekoniecznie zachwyca wyglądem czy osiągami, ale za to takim, na którym można polegać. Zarówno w kwestii tego, że dowiezie użytkownika do celu podróży, jak i tego, że przy okazji nie zrujnuje budżetu. Tym samym Skoda Fabia zajmuje zasłużone 6. miejsce w rankingu rejestracji pojazdów nowych w Polsce w 2021 r.

 

7) Toyota C-HR (2,2%)

Toyota C-HR z całą pewnością wyróżnia się na tle bardziej klasycznych modeli – jeśli jednak wierzyć statystykom, niedługo… jej wygląd nikogo nie będzie dziwić. To obecnie jeden z najchętniej kupowanych samochodów w Polsce. W całym 2021 r. benzynowy lub hybrydowy crossover uplasował się na 7. pozycji w rankingach rejestracji samochodu, natomiast jeśli wziąć pod uwagę samą końcówkę roku, Toyota C-HR wskoczyła do ścisłej czołówki (w listopadzie 2021 r. uplasowała się na 2. pozycji zaraz za Toyotą Corolla, w grudniu – na 3. za Corollą oraz Dacią Duster).

 

8) Hyundai Tucson (2,1%)

 

Polacy pokochali SUV-y oraz crossovery i Hyundai z modelem Tucson jest na to kolejnym dowodem. Elementem przykuwającym uwagę jest w tym przypadku z pewnością efektowna stylistyka charakteryzująca zwłaszcza czwartą, obecnie sprzedawaną generację. Co ciekawe, choć nowy Tucson jest modelem globalnym, to chcąc sprowadzić samochód w należytym stanie np. ze Stanów Zjednoczonych, trzeba uważać na niespodziankę – ten sam model w wersji na rynek europejski oraz amerykański różni się rozmiarami (13 cm długości na korzyść tego ostatniego). Nawet jednak mniejszy Tucson wcale mały nie jest, dzięki czemu łączy pojemne wnętrze z wciąż dużym komfortem poruszania się po niekoniecznie rozległych drogach Europy.

 

9) Hyundai i30 (1,7%)

Niegdyś chętnie wybierany przez przedstawicieli polskiej policji, nieodłączny element flot firmowych, a także samochód dla tych, którzy chcieli kupić kompakt wyprodukowany niekoniecznie przez markę wchodzą w skład koncernu Volkswagena. Dzisiaj Hyundai i30 ma wszystko, czego trzeba, aby święcić triumfy na rynku – w tym atrakcyjną stylistykę (o 1. generacji i30 uprzejmie zapomnijmy…). O tym, że nie są to czcze słowa a fakty, świadczą wyniki sprzedaży. Hyundai i30. był 9. najchętniej kupowanym modelem w Polsce w 2021 roku (co ciekawe, w 2021 r. Hyundai zdołał sprzedać 2x więcej egzemplarzy i30 niż w 2020).

 

 

10) Kia Sportage (1,7%)

Historia Kii Sportage sięga 1993 roku, ale potrzeba było sporo czasu – i kilku kolejnych generacji – zanim SUV z Korei dorobił się swojej obecnej pozycji. Polacy polubili model Sportage za wysokiej jakości wykonanie i bogate wyposażenie, a także elegancki wygląd. Kto oczekiwał dużego i w miarę stonowanego samochodu, mógł sięgnąć właśnie po Kię. Czy tak będzie w przyszłości – czas pokaże, bo o najnowszych projektach Kii Sportage można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są pod jakimkolwiek względem stonowane. Tak zmienia się obraz motoryzacji, nic więc dziwnego, że i koreański producent podąża z duchem czasu. Jak zareagują klienci – będzie można przekonać się w przyszłorocznych rankingach.

 

Rejestracja auta w Polsce

 

Rejestracja samochodu (podobnie zresztą jak wyrejestrowanie samochodu) nie należy do trudnych – do zarejestrowania pojazdu potrzeba jedynie kilku podstawowych dokumentów. Zdarzają się sytuacje nieco bardziej skomplikowane, np. w przypadku pojazdu zabytkowego czy sprowadzanego z zagranicy. Może być wymagany dowód opłacenia akcyzy albo zaświadczenie o nieposiadaniu dowodu rejestracyjnego. W przypadku jej utraty, konieczny może okazać się dokument potwierdzający wydanie karty pojazdu.

Wszystko to są jednak przypadki sporadyczne i najczęściej nie ma potrzeby zawracać sobie nimi głowy – a już w szczególności przy zakupie auta na pierwotnym rynku. Jak pokazują powyższe dane, Polacy chętnie kupują samochody w salonie, dzięki czemu nie muszą martwić się takimi kwestiami jak wniosek o rejestrację i sama rejestracja samochodu, pozwolenie czasowe obowiązujące w ciągu 30 dni czy zdobycie tablic rejestracyjnych.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

 

Summary
Rejestracja auta po raz pierwszy – TOP 10 marek samochodowych
Article Name
Rejestracja auta po raz pierwszy – TOP 10 marek samochodowych
Description
Na podstawie danych nt. rejestracji pojazdów najłatwiej poznać, jakie auta najchętniej wybierają Polacy. Jak wygląda rejestracja auta po raz pierwszy w Polsce?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo