autoDNA sprawdza
Rejestracja nowego samochodu kupionego w salonie

Rejestracja nowego samochodu kupionego w salonie przez dealera od 4 czerwca 2021 r.

10 czerwca 2021

Rejestracja nowego samochodu kupionego w salonie możliwa jest od 4 czerwca 2021. Nie trzeba już osobiście rejestrować nowego samochodu. W imieniu kupującego może to za nas zrobić dealer, a cały proces odbywa się on-line.

Kolejki w urzędach przy rejestracji to niestety codzienność w wielu wydziałach komunikacji. Jak na razie w nielicznych miastach, jak chociażby w Gorzowie Wielkopolskim, wprowadzono ułatwienia dla kierowców. Za pośrednictwem specjalnego paczkomatu można tam wygodnie i bez konieczności wizyty w urzędzie zarejestrować pojazd, zgłosić wniosek o wydanie dowodów rejestracyjnych, kart pojazdu, pozwoleń czasowych oraz tablic rejestracyjnych, zgłosić zbycie pojazdu, zmianę stanu faktycznego lub demontaż pojazdu, jak również wymienić dokumenty komunikacyjne. Przy skali zmotoryzowania i popularności aut używanych, to powinien być standard w całej Polsce.

Rejestracja nowego samochodu przez salon

Na razie na udogodnienia mogą liczyć osoby kupujące nowy samochód. Od 4 czerwca tego roku można upoważnić salon, aby w naszym imieniu złożył wniosek o rejestrację takiego pojazdu. Pośrednik odbierze za nas dokumenty, w tym decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, tzw. miękki dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. Wystarczy podpisać osobiście lub elektronicznie odpowiednie upoważnienie i możemy cieszyć się odbiorem auta już zarejestrowanego na nas z salonu. Procedura nie jest skomplikowana. Wniosek o rejestrację składa dealer za pośrednictwem internetowego formularza.

Rejestracja pojazdów używanych przez internet – od kiedy?

Na razie nie wiadomo, kiedy taka usługa może objąć auta z drugiej ręki. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby dealerzy w ten sposób rejestrowali również samochody używane, które także mają w ofercie oprócz nowych. Kolejnym krokiem może być rozszerzenie uprawnień do rejestrowania pojazdu w imieniu klienta na profesjonalnych sprzedawców aut używanych. Już dzisiaj katalog dostępnych usług urzędowych w internecie w przypadku aut używanych wygląda nieźle.

 

Informacja

Fakt zbycia lub nabycia pojazdu można zgłosić on-line za pośrednictwem platformy gov.pl.

 

Rejestracja pojazdów używanych przez internet – stan obecny

Rejestracja samochodu używanego przez internet jest już dzisiaj możliwa w niektórych urzędach.  Muszą być jednak do tego przygotowane od strony informatycznej. Wymagania i procedury mogą się jednak różnić. Sam wniosek może złożyć wyłącznie osoba, która kupuje samochód. Konieczne jest też przygotowania skanów odpowiednich dokumentów. Dla osoby, która nie jest regularnym gościem urzędów i nie zna procedur od podszewki, może to być dość trudne i czasochłonne. Z tego względu jak najszybciej powinna być uruchomiona procedura rejestracji on-line pojazdu przez profesjonalnego (i legalnego) sprzedawcę aut. Takie udogodnienie w przypadku nowych samochodów jest potrzebne, ale jeszcze bardziej przydatne będzie w przypadku rynku wtórnego ze względu na efekt skali. Na jedno nowe auto z salonu przypada kilka zarejestrowanych egzemplarzy samochodów używanych.

 

Warto wiedzieć

Serwis autoDNA jest wiodącym dostawcą usług sprawdzania historii pojazdów online. Na podstawie numeru vin zweryfikujesz historię pojazdu przed zakupem z autoDNA. Sprawdzenie VIN w wielu przypadkach może ustrzec Cię przed niechcianymi kosztami dodatkowymi związanymi z zakupem pojazdu z nieznaną lub powypadkową przeszłością.

 

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych – pobierz bezpłatną publikację autoDNA.

Czytaj cykl artykułów stworzonych na podstawie statystyk autoDNA:

  1. TOP 10 modeli z największym ryzykiem szkody całkowitej wg autoDNA
  2. Uszkodzenia aut z USA
  3. Ile można stracić na cofniętym liczniku?
  4. Kolory aut a ryzyko wystąpienia szkody
Summary
rejestracja-nowego-samochodu-kupionego-w-salonie
Article Name
rejestracja-nowego-samochodu-kupionego-w-salonie
Description
Rejestracja nowego samochodu kupionego w salonie przez dealera możliwa jest od 4 czerwca 2021 r. Cały proces odbywa się on-line.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo