autoDNA sprawdza

Rejestracje nowych samochodów w 2018 roku

Dodano 21 stycznia 2019 przez

W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o rekordowo dużej liczbie samochodów używanych sprowadzonych do Polski w 2018 roku. A jak wyglądała kwestia rejestracji zupełnie nowych aut w tym właśnie okresie?

Nowe samochody w 2018 roku: sytuacja w UE

Zacznijmy jednak od spojrzenia z nieco szerszej perspektywy. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA podało (zaskakującą?) informację, że popyt na nowe samochody generowały w 2018 roku przede wszystkim państwa obszaru Europy Środkowej. To właśnie tam rejestracje wzrosły aż o 8 procent. Równie dobre wyniki odnotowano w Hiszpanii. Z kolei najwięcej powodów do depresji mieli dealerzy samochodów we Włoszech i Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano spadek sprzedaży odpowiednio o 3,1 i 6,8 procent.

Sprzedaż nowych samochodów: 2018 – rok rekordów

Nasz kraj był jednym z motorów europejskiej sprzedaży. Bez wątpienia w Polsce 2018 rok był czasem prawdziwych żniw dla sprzedawców nowych aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony. W ciągu dwunastu miesięcy zarejestrowano u nas bowiem aż 600 708 sztuk nowych pojazdów. To prawie 10 procent więcej niż w 2017 roku.

Kto kupował nowe samochody w 2018 roku?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: najczęstszymi nabywcami nowych pojazdów w Polsce były firmy. Tylko jedno nowe auto na cztery trafiło do odbiorców indywidualnych. Firmy zakupiły ponad 384 tysiące aut, czyli aż 13,4 procent więcej niż w 2017 roku. Najwięcej „firmówek” pozyskały firmy zajmujące się leasingiem.

Jaki napęd cieszył się największą popularnością?

Bardzo interesujące są informacje Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego na temat preferowanych rodzajów napędu nowych samochodów, które znalazły swoich nabywców w 2018 roku.

W przeciwieństwie do trendów dotyczących aut używanych, w przypadku samochodów fabrycznie nowych diesle cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem kupujących. Dość powiedzieć, że pojazdy benzynowe stanowiły w zeszłym roku niemal 70 procent wszystkich nowych nabytków. Na uwagę zasługuje również wzrost zainteresowania hybrydami (ponad 32 procent więcej niż w ubiegłym roku) oraz autami elektrycznymi, które także zanotowały wzrost sprzedaży.

Jakie samochody kupowano „na firmę”?

Bezapelacyjnym liderem okazała się Skoda. Drugie miejsce zajął Volkswagen, a trzecie Toyota. Największy skok w porównaniu do wyników sprzedaży z 2017 roku odnotowały Mercedes, Seat, Volkswagen oraz Volvo. Jeśli chodzi o najbardziej preferowane modele aut osobowych, na pierwszym miejscu znalazła się propozycja wcale nie najtańsza, bo Skoda Octavia. Drugi stopień podium zajęła Skoda Fabia, a trzeci – VW Golf.

Warto w tym miejscu wspomnieć o wpływie przepisów dotyczących leasingu na decyzje zakupowe Polaków. Otóż w grudniu, czyli w ostatnim miesiącu obowiązywania starego prawa, toczyła się wyjątkowo zażarta walka o portfele klientów pragnących nabyć auto z wyższej półki. Najlepiej z tego pojedynku wyszły Porsche, Audi, Lexus oraz BMW.

Jakie marki wybierali klienci indywidualni?

Ciekawie wygląda sytuacja w odniesieniu do wyborów dokonywanych przez klientów indywidualnych. Najchętniej kupowali oni pojazdy marki Toyota. Na kolejnych miejscach znalazły się Skoda, Opel, Kia oraz Dacia. Przekładając to na konkretne modele, najczęściej wyjeżdżającym autem z salonu była Skoda Fabia, tuż za niż plasowała się Toyota Yaris, a trzecia była Dacia Duster. Ta ostatnia zanotowała też największy progres w stosunku do wyników z 2017 roku (aż 25 procent).

Rejestracje nowych samochodów: jaki będzie 2019 rok?

Zdaniem Exact Systems, firmy z branży motoryzacyjnej, sprzedaż nowych aut osobowych w 2019 roku powinna być wyższa niż w 2018 roku i osiągnąć nawet 580 tysięcy sztuk. Jak będzie naprawdę? O tym napiszemy już… za rok.

Chcesz kupić samochód zarejestrowany w 2018 roku? Koniecznie sprawdź jego historię

A konkretnie informacje na jego temat, które można ustalić dzięki indywidualnemu numerowi VIN. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.autodna.pl/historia-pojazdu

Summary
Rejestracje nowych samochodów w 2018 roku
Article Name
Rejestracje nowych samochodów w 2018 roku
Description
W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o rekordowo dużej liczbie samochodów używanych sprowadzonych do Polski w 2018 roku. A jak wyglądała kwestia rejestracji zupełnie nowych aut w tym właśnie okresie?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *