autoDNA radzi
Numer VIN - rok modelowy a rok produkcji

Rok modelowy a rok produkcji auta

19 marca 2021

Wśród ofert samochodów nowych oraz używanych można natknąć się na określenie „rok modelowy”. Co oznacza ten termin? I czym różni się od „roku produkcji”?

Rok 2022 w 2021

Jeżeli w drugiej połowie roku 2021, w katalogu nowych aut danej marki znajdziemy auta z roku modelowego 2022, to nie będzie to błąd w druku. Rok modelowy może nieco wyprzedzać rok produkcji. Samochód może być z roku modelowego 2021, chociaż wyprodukowano go w drugiej połowie 2020 r. Egzemplarze z 2021 roku do czerwca br. również będą pochodzić z roku modelowego 2021., ale już od lipca mogą być oferowane właśnie jako rok modelowy 2022.

 

Instrukcja w sprawie rejestracji pojazdów

Zgodnie z „Instrukcją w sprawie rejestracji pojazdów” (§ 11.  załącznik nr  1), w rubryce „ROK PRODUKCJI” – wpisuje się rok kalendarzowy, w którym pojazd został wyprodukowany, określony przez producenta. Tutaj więcej informacji

 

Daty określające rok modelowy są stosowane do komunikacji marketingowej

Za tymi liczbami niekoniecznie muszą kryć się jakiekolwiek głębsze zmiany w samochodzie. Wynika to z cyklu wprowadzania na rynek oraz samego życia nowych samochodów – zazwyczaj co 4-5 lat na sprzedaż trafia kolejna generacja danego auta, a w połowie tego okresu obecny na rynku model przechodzi lifting.

 

Ciekawostka

Od tej reguły są wyjątki i tak np. Volvo XC90 pierwszej generacji było produkowane od 2002 aż do 2014 r. Z kolei Mazda 6 obecnej generacji jest produkowana od 2012 r., a przez 9 lat przeszła lifting już trzy razy. W tym przypadku różnice między rokiem modelowym 2013 i 2014 mogą być praktycznie niezauważalne, ale już między 2015 a 2020 – dość znaczne (np. lepsze wyciszenie wnętrza).

 

 

USA, Europa i Polska – jakie daty są preferowane?

Oznaczenia roku modelowego są powszechnie stosowane na rynku północnoamerykańskim i to do tego stopnia, że w ofertach aukcyjnych można natknąć się właśnie na takie oznaczenie zamiast rocznika produkcji. W większości krajów Unii Europejskiej najczęściej stosowaną rynkową datą jest pierwsza rejestracja, natomiast w Polsce dużą uwagę przywiązuje się do roku produkcji. Ta ostatnia może różnić się o co najmniej kilka miesięcy od pierwszej rejestracji. Dotyczy to zwłaszcza modeli produkowanych w Azji, które do Europy trafią z kilkumiesięcznym opóźnieniem wynikającym z transportu drogą morską i procedurami związanymi z rejestracją. Zdarza się również, że dealerzy rejestrują auta na siebie (zwłaszcza pod koniec roku, aby wyrobić narzucone przez centralę cele sprzedażowe), aby potem sprzedać taki samochód klientowi.

 

Warto wiedzieć

Dokładną datę produkcji wskaże numer VIN i może ona nawet różnić się od tej z dowodu rejestracyjnego, jeśli samochód był wcześniej zarejestrowany w innym niż Polska kraju. Jakość danych w CEPiK w ostatnich latach mocno się poprawiła, ale nadal w bazie figurują auta, które zostały niezbyt precyzyjnie opisane. Mnogość dokumentów, na podstawie których rejestruje się samochody w Polsce z pewnością w tym nie pomaga. Dlatego zawsze warto sprawdzić historię pojazdu, aby nie było w tym przypadku żadnych wątpliwości. Dane dotyczące daty produkcji mogą być sprawdzone za pośrednictwem serwisu autoDNA.

 

 

Summary
rok-modelowy-a-rok-produkcji
Article Name
rok-modelowy-a-rok-produkcji
Description
Wśród ofert samochodów nowych oraz używanych można natknąć się na określenie "rok modelowy". Co oznacza ten termin? I czym różni się od "roku produkcji"?
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo