autoDNA radzi

Rynek aut w styczniu: import w górę, sprzedaż nowych w dół

Dodano 11 lutego 2020 przez

Początek tego roku przyniósł rekordowy import samochodów używanych. Jednocześnie dość mocno spadła sprzedaż nowych aut w salonach.

2020 rok zaczął się mocny wzrostem zainteresowania samochodami z importu. Jak wynika z danych IBRM Samar w styczniu br. padł rekord, jeśli chodzi o liczbę sprowadzonych do Polski samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony – było ich ponad 81,8 tys., co oznacza wzrost aż o 8,9% w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. To najwyższy styczniowy wynik uzyskany do tej pory.

Średni wiek sprowadzonego auta pozostaje nadal na wysokim poziomie i wynosi 11 lat oraz 7 miesięcy, zaś najpopularniejszy rocznik (blisko 6,8 tys. aut) to 2008. Nadal sprowadzamy sporo samochodów osobowych z silnikiem Diesla – ich udział w styczniu 2020 r. wyniósł 43,8%. Francja, Niemcy i Belgia to kraje, z których pochodziło ponad ¾ wszystkich sprowadzonych do Polski w styczniu aut z silnikami wysokoprężnymi. W pierwszej trójce najpopularniejszych samochodów tradycyjnie już znalazły się Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra.

Jak na tym tle wygląda rynek samochodów nowych? Jeśli chodzi o klientów indywidualnych to w pierwszej trójce najczęściej kupowanych modeli znalazły się Toyota Yaris, Toyota Corolla i Fiat Tipo. Preferowane są zatem auta relatywnie niedrogie, w tym kosztujące nawet poniżej 50 tys. zł (Yaris i Tipo). Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w styczniu 2020 r. cały rynek samochodów z salonów zanotował dość głęboki spadek – zarejestrowano blisko 43,9 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony, co oznacza spadek o 14,5% w porównaniu do stycznia 2019 r. Styczniowy wynik jest też znacznie, bo aż o blisko 25%, niższy od poziomu sprzedaży zanotowanego w grudniu.

W przeciwieństwie do rynku aut z importu udział diesli wśród nowych samochodów jest niewielki – w styczniu 2020 r. wyniósł on tylko 18,1%. Zarówno klienci firmowi, jak i indywidualni wolą nowe auta benzynowe, które stanowią aż 70,4% wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Rośnie popularność samochodów z napędem hybrydowych – już co 10. nowy pojazd zarejestrowany w Polsce w styczniu miał napęd spalinowo-elektryczny. Marginesem rynku pozostają auta elektryczne (0,5%) oraz hybrydowe typu plug-in, czyli z możliwością ładowania z gniazdka (tylko 0,3% rynku). Tutaj sytuacja jest podobna jak w przypadku rynku aut z importu, gdzie napędy inne niż benzyna czy diesel to jedynie 0,5% całego importu w styczniu 2020 r.

Summary
Rynek aut w styczniu: import w górę, sprzedaż nowych w dół
Article Name
Rynek aut w styczniu: import w górę, sprzedaż nowych w dół
Description
Początek tego roku przyniósł rekordowy import samochodów używanych. Jednocześnie dość mocno spadła sprzedaż nowych aut w salonach.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *