autoDNA sprawdza

Rynek aut: załamanie w kwietniu, ale w następnych miesiącach ma być lepiej

Dodano 6 maja 2020 przez

Niepewność związana z koronawirusem i zamknięcie większości Wydziałów Komunikacji rejestrujących pojazdy spowodowało rekordowy spadek rynku nowych i używanych aut. Kolejne miesiące mają być już jednak lepsze.

Rynek nowych aut mocno zanurkował w kwietniu z powodu koronawirusa i braku możliwości rejestracji aut. W kwietniu tego roku zarejestrowano w Polsce tylko nieco 17865 samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t – wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To aż o 65,8% mniej niż w kwietniu 2019 r., a spadek w porównaniu do dość słabego marca 2020 r. wyniósł 47,4%. Od początku roku do końca kwietnia w Polsce zarejestrowano blisko 139 tys. nowych aut, czyli 33,6% mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Te wyniki to efekt niepewności, która zapanowała po wprowadzeniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Nałożył się na to brak możliwości rejestrowania samochodów w wielu Wydziałach Komunikacji. Z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Komisów wynika, że na początku kwietnia ponad połowa z nich nie rejestrowała żadnych pojazdów ze względu na przerwę w pracy spowodowaną koronawirusem.

W kolejnych miesiącach sytuacja ma ulec poprawie, a rynek powinien odbić. Cały rok ma się jednak zakończyć na minusie, i to sporym. Według prognoz IBRM Samar, w 2020 r. sprzedaż nowych samochodów w Polsce spadnie o blisko 25% i wyniesie ok. 420 tys. aut osobowych, a w przypadku pojazdów dostawczych nastąpi spadek o 21% do poziomu 55 tys. egzemplarzy.

Osłabienie widać również na rynku aut używanych z importu. W kwietniu zarejestrowano ich tylko 32 250, co jest najgorszym wynikiem od blisko 16 lat. Łącznie od stycznia tego roku import używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony osiągnął poziom blisko 250 tys. sztuk, czyli aż o 26% mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Przypomnijmy, że w całym 2019 r. sprowadzono nieco ponad 1 mln używanych aut, więc jeśli obecna tendencja spadkowa się utrzyma, to ten rok możemy zakończyć z wynikiem ok. 750 tys. aut z importu.

Paradoksalnie jednak rynek aut używanych będzie się miał całkiem nieźle. Przede wszystkim już widać tendencję do przesiadki na prywatny samochód z komunikacji publicznej z powodu obaw związanych z koronawirusem. Do własnego auta zachęca również rekordowo tanie paliwo – litr benzyny czy oleju napędowego bez trudu można kupić dzisiaj w cenie poniżej 4 złotych. Efektem ubocznym wzrostu popularności samochodu jest to, że w wielu dużych miastach po długim weekendzie majowym znów pojawiły się korki.

 


Sprawdź VIN z autoDNA
Historia pojazdu autoDNA – dlaczego to ważne?
Jak kupić Raport Historii Pojazdu autoDNA?


 

Summary
Rynek aut: załamanie w kwietniu, ale w następnych miesiącach ma być lepiej
Article Name
Rynek aut: załamanie w kwietniu, ale w następnych miesiącach ma być lepiej
Description
Analiza rynku aut w Polsce w kwietniu 2020 r. W jaki stopniu pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na rynek samochodów używanych i nowych.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *