autoDNA sprawdza

Rynek nowych aut dostał zadyszki

Dodano 10 września 2019 przez

W sierpniu zarejestrowano w Polsce 48,1 tys. nowych samochodów osobowych. To aż o 8,6 tys. mniej niż w sierpniu 2018 r. oraz o blisko tysiąc sztuk mniej niż jeszcze w lipcu tego roku.

Łącznie od początku roku kupiliśmy już 375,5 tys. nowych samochodów. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku oznacza to minimalny spadek o 0,1% (527 auta). To spore zaskoczenie, bo jeszcze w poprzednich miesiącach cały rynek systematycznie rósł. W ogólnym rozrachunku są jednak wygrani. Od początku roku zarejestrowano 23,2 tys. aut z napędem hybrydowym, co oznacza wzrost aż o 49% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r.

Rośnie też sprzedaż samochodów elektrycznych oraz hybrydowych z modułem plug-in, czyli możliwością doładowania baterii z zewnętrznego źródła. W tym przypadku jednak nadal mówimy o marginalnym udziale w rynku – tego typu aut kupiono do tej pory w 2019 r. jedynie 1640 szt. Większość z nich to samochody bateryjne, czyli w 100% elektryczne, a ich rosnąca sprzedaż to głównie zasługa masowych zakupów przez operatów car sharingu – firm zajmujących się wynajmem pojazdów elektrycznych na minuty w dużych miastach.

Z danych wynika też, że w tym roku systematycznie spada udział silników Diesla – jak na razie w 2019 r. zaledwie co 5. auto (udział w zakupach na poziomie 20,1%) z salonu samochodowego miało pod maską jednostkę wysokoprężną. W okresie styczeń – sierpień 2018 r. udział ten wynosił 24% (blisko co 4. samochód). W ciągu roku nastąpił spadek rejestracji nowych samochodów z silnikami Diesla aż o 16%, a cały rynek pozostał na niemal identycznym poziomie sprzedaży. Widać zatem wyraźnie, że klienci przesiadają się z diesli na auta benzynowe, hybrydowe lub elektryczne.

Dobre nastroje wśród konsumentów przekładają się na wzrost zakupów wśród nabywców indywidualnych, którzy od stycznia do sierpnia zarejestrowali blisko 114 tys. aut. Oznacza to wzrost o 6,3% (6,7 tys. sztuk) w porównaniu do 2018 r. Najpopularniejszą marką w tej grupie kupujących jest Toyota (15,8 tys. aut co oznacza wzrost o 10,8% w skali roku). Na drugim miejscu uplasowała się Skoda, która w tym samym okresie zarejestrowała 12,6 tys. aut, czyli o 1,2% więcej niż rok temu. Trzecią pozycję zajęła Dacia z wynikiem 11,5 tys. samochodów przy imponującym wzroście o 63% w skali roku. Klienci indywidualni cenią sobie jeszcze marki koreańskie – na czwartym miejscu była Kia z wynikiem 8,4 tys. oraz Hyundai (7,7 tys. aut co daje piąte miejsce w zestawieniu).

Summary
Rynek nowych aut dostał zadyszki
Article Name
Rynek nowych aut dostał zadyszki
Description
W sierpniu zarejestrowano w Polsce 48,1 tys. nowych samochodów osobowych. To aż o 8,6 tys. mniej niż w sierpniu 2018 r. oraz o blisko tysiąc sztuk mniej niż jeszcze w lipcu tego roku.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *