autoDNA sprawdza
Rynek samochodowy

Rynek samochodowy wraca do normalności

12 lipca 2021

Rynek samochodowy odrabia straty wywołane pandemią COVID-19. W pierwszym półroczu zarejestrowano w Polsce ponad 63 tysięcy nowych samochodów więcej niż w tym samym okresie 2020 roku.

 

Jak zmieniała się sytuacja na rynku samochodowym?

W samym czerwcu tego roku zakupiliśmy łącznie 51 138 aut osobowych i dostawczych, czyli nieco więcej niż w czerwcu 2019 r. Wynik sprzed dwóch lat nie jest obarczony restrykcjami i innymi ograniczeniami jak porównanie z danymi z 2020 r. Powrót do „normalności” i sprzedaży pojazdów sprzed COVID-19 zajął zatem nieco ponad rok. 

Samych samochodów osobowych zarejestrowaliśmy w czerwcu 2021 ponad 43,7 tys., czyli o 22% więcej niż czerwcu 2020 r. Od początku roku zarejestrowano ponad 243 tys. nowe auta, czyli aż 32,5% (+63,3 tys.) niż w pierwszej połowie 2020 r . Co najchętniej kupowaliśmy? 

 

Samochody hybrydowe napędzają sprzedaż

W rozbiciu na rodzaje paliwa w czerwcu 2021 r. zostało zarejestrowanych aż 5,6 tys. klasycznych hybryd (full hybrid – wzrost aż o 186% w ciągu roku) oraz ponad 6,3 tys. tzw. miękkich hybryd (mild hybrid). Tych ostatnich było aż trzy razy więcej niż jeszcze rok temu. Aut typowo elektrycznych zarejestrowano łącznie 528 sztuk. Wśród nich 2 samochody były zasilane ogniwami paliwowymi na wodór, a resztę stanowiły pojazdy elektryczne bateryjne. Nadal spada zainteresowanie autami z silnikami Diesla. W czerwcu 2021 r. stanowiły one już tylko 13,8% całego rynku, a jeszcze rok temu odsetek ten wyniósł 16,9%. Ponad połowę (52,5%) rejestracji stanowią samochody benzynowe, ale w ciągu roku ich udział zmniejszył się aż o 16 pkt proc.

 

Nowe auta odporne na koronawirusa

Polska okazała się wyjątkowo odporna na koronawirusa, jeśli chodzi o motoryzację. Co dalej? W większości krajów Unii Europejskiej sprzedaż nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii. U nas taki wynik został osiągnięty już w czerwcu tego roku. Prognozowany w tym i przyszłym roku wysoki wzrost gospodarczy w okolicach 4-5% PKB, daje szansę na dalsze wzrosty rynku aut nowych w 2022 r. 

Motoryzacyjnie pandemia przyspieszyła obserwowane od kilku lat zmiany. Rynek na trwałe odwrócił się od Diesla, który traci kosztem pojazdów z napędem hybrydowym. Wciąż jednak słabym wzięciem cieszą się samochody zasilane energią elektryczną. Podstawowy powód to ograniczenia technologiczne związane z czasem ładowania oraz zasięgiem. Dochodzi do tego ograniczona funkcjonalność poza miastem, gdzie zasięg i sieć ogólnodostępnych ładowarek nie pozwalają na swobodne korzystanie z tego typu aut.

 

Rynek samochodowy - wykres

Rynek samochodowy – wykres

Summary
Rynek samochodowy wraca do normalności
Article Name
Rynek samochodowy wraca do normalności
Description
Rynek samochodowy odrabia straty wywołane pandemią COVID-19. W pierwszym półroczu zarejestrowano w Polsce więcej samochodów niż w tym samym okresie 2020 r.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo