autoDNA sprawdza
Zalety i wady kupowania samochodu używanego z salonu

Samochód używany z salonu – zalety i wady

13 września 2019

Samochód używany z salonu – nowy cykl autoDNA.pl – cz. 1

Na blogu autoDNA.pl rozpoczynamy nowy cykl tekstów na temat programów zakupu aut używanych dostępnych poprzez oficjalnych importerów aut oraz autoryzowanych dealerów samochodów najpopularniejszych marek. W pierwszej kolejności przyjrzymy się zaletom i wadom tego typu rozwiązań, a w drugiej części cyklu dokładnie sprawdzimy możliwości oferowane w poszczególnych programach oferowanych przez 10 najpopularniejszych marek według wielkości importu z UE.

Każdy, kto szukał używanego samochodu z pewnością przekonał się, że nie jest to łatwe zadanie. Mnogość ofert sprawia, że poszukiwania są czasochłonne, a ryzyko zakupu trefnego auta jest spore ze względu na skalę patologii na rynku aut używanych w Polsce. Dla osób dysponujących budżetem w wysokości przynajmniej kilkunastu, a najlepiej kilkudziesięciu tysięcy złotych jest jednak alternatywna w postaci programów zakupu aut używanych oferowanych przez importerów oraz dealerów. Istnieje też możliwość zostawienia swojego używanego auta w rozliczeniu, gdy kupujemy nowe z salonu. To właśnie tego typu oferty najczęściej pojawiają się jako samochody z drugiej ręki w salonach na co dzień oferujących auta, które dopiero co wyjechały z fabryki.

 

 

W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do ofert oraz informacji mamy na wyciągnięcie ręki, a dzięki smartfonom są one dla nas dostępne praktycznie przez 24 godziny na dobę, dealerzy nowych aut mogą być pomocni w skomplikowanym i czasochłonnym procesie zakupu auta. Praktycznie każdy dealer popularnej marki oferuje obecnie auta używane, które stanowią ciekawą alternatywę do rynku prywatnych ogłoszeń, komisów oraz profesjonalnych handlarzy aut używanych. To źródło aut używanych ma szereg zalet i wad. Poniższe zestawienie pokazuje czego można się spodziewać pod tym względem u dealera:

 Zalety:

– udokumentowana historia pojazdów – wiele z nich posiada certyfikaty (np. DEKRA), a także objętych jest gwarancją na preferencyjnych warunkach

– można trafić na zadbane auto od 1. właściciela – atrakcyjne są zwłaszcza oferty 3-4 letnich aut, które są wymieniane na nowe

– kompleksowa oferta w jednym miejscu (auto używane oraz nowe, odkup dotychczasowego auta, finansowanie)

– większa pewność co do stanu oferowanych aut – dealer co do zasady nie będzie ryzykował wystawiania samochodu z ukrytą wadą

Wady:

– wysokie ceny (w porównaniu do ofert prywatnych oraz komisów)

– ograniczenie główne do samochodów jednej marki (większość dostępnych lub nawet praktycznie wszystkie)

– zaniżone oferty odkupu aktualnie używanego auta (brak przejrzystych narzędzi wyceny na podstawie historii pojazdu)

Co zatem robić, a czego unikać, gdy kupujemy i sprzedajemy auto za pośrednictwem dealera? Zebraliśmy kilka przydatnych zasad, które pomogą przebrnąć przez cały proces bez zbędnego stresu.

 

 

1. Cena to nie wszystko. Liczy się też to, ile możesz z niej zhandlować.

Ostro negocjuj u dealera, a jeśli nie dostaniesz tego, co chcesz, to znajdź innego, bardziej skłonnego do obniżenia ceny. Bądź przy tym otwarty i jasno powiedz, jaki masz budżet, aby oszczędzić czas potrzebny na sfinalizowanie transakcji lub jej odrzucenie we wstępnej fazie negocjacji.

 

2. Nie zabieraj się do transakcji od końca.

Negocjuj cenę odkupu dotychczasowego auta dopiero po tym, jak ustalisz finalną cenę nowego lub używanego samochodu. Jeśli cena odkupu będzie niesatysfakcjonująca (co niestety jest bardzo prawdopodobne u dealera, zwłaszcza jeśli sprzedajesz samochód marki innej niż sprzedawany u niego), sam go sprzedaj – zaoszczędzisz w ten sposób.

 

3. Miesięczna rata to wartość wtórna. Ważniejsza jest od niej finalna cena za auto.

Jeśli wspomagasz się kredytem lub leasingiem, nie sugeruj się miesięczną wysokością raty. Najpierw zbij cenę auta (używanego bądź nowego), a następnie negocjuj atrakcyjne finansowanie – zawsze możesz też skorzystać z zewnętrznego dostawcy tej usług. W ten sposób zaoszczędzisz podwójnie – na cenie finalnej (od której przede wszystkim zależy wysokość raty) oraz na odsetkach dzięki niskiemu oprocentowaniu.

W następnym odcinku naszego cyklu przyjrzymy się dokładnie skąd biorą się auta używane w ofertach dealerów.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

Summary
Samochód używany z salonu – zalety i wady
Article Name
Samochód używany z salonu – zalety i wady
Description
Samochód używany z salonu – na blogu autoDNA.pl rozpoczynamy nowy cykl tekstów na temat programów zakupu aut używanych.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo