Aktualności

Samochody poflotowe: czy warto je kupić?

Dodano 16 września 2019 przez

Zastanawiasz się nad tym, czy lepiej kupić używany samochód od osoby prywatnej czy może od firmy, która posiadała całą flotę? W tym tekście spróbujemy znaleźć zalety i wady tych drugich pojazdów. A na koniec wydamy nasz werdykt w tej sprawie.

Zalety samochodów poflotowych

Zacznijmy od zalet. Pierwszą jest fakt, iż wbrew panującej powszechnie opinii, samochody poflotowe nie są generalnie wrakami zużytymi do granic możliwości. Owszem, wiele z nich bije rekordy rocznych przebiegów, ale to naturalne, ponieważ kupowane są po to, żeby owe kilometry regularnie nabijać.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy, jest zmiana mentalności, która zaszła w firmach posiadających floty. Auto firmowe nie jest już dobrem „niczyim”, którym można poniewierać bez litości i bez żadnych konsekwencji.

Wręcz przeciwnie, obecnie użytkownicy tego rodzaju samochodów zaczynają dbać o nie niemalże tak samo jak o własne, ponieważ do tego obliguje ich polityka wielu współczesnych przedsiębiorstw.

Motywacją, która sprawia, że kierowcy przykładają większą wagę do tego aspektu swojej pracy jest to, że niejednokrotnie za część szkód muszą oni zapłacić z własnej kieszeni. Warto wspomnieć również o tym, że właściciele flot są zobowiązani między innymi do regularnego serwisowania pojazdów, którymi zarządzają.

Druga zaleta samochodów poflotowych to stosunkowo szeroki wybór zarówno marek, modeli, rodzajów nadwozia, wersji silnikowych, jak i poziomu wyposażenia dodatkowego. Wśród aut użytkowanych przez firmy można znaleźć propozycje pochodzące z niemal każdego segmentu: od miejskich i kompaktowych, poprzez klasyczne „średniaki”, aż po reprezentacyjne pojazdy klasy premium.

Wady aut poflotowych

Czy tego rodzaju auta mają w takim razie jakieś wady? Pierwszą jest wspomniany już wcześniej duży przebieg. Mimo swojego młodego wieku, pojazdy te mają na koncie dziesiątki, a nawet setki tysięcy kilometrów na liczniku. Oznacza to, że nabywca auta poflotowego musi się liczyć z koniecznością zainwestowania w taki samochód dodatkowej kwoty pieniędzy, żeby (mówiąc kolokwialnie) doprowadzić go do porządku.

Drugim niebezpieczeństwem, które każe się zastanowić nad kupnem samochodu z floty firmowej, są kwestie jego serwisowania, a konkretnie – jego braku. W tej całej układance najsłabszym ogniwem są niestety ludzie.

To od ich uczciwości zależy, czy natkniemy się na pojazd regularnie odwiedzający autoryzowane stacje obsługi, czy na auto, które było naprawiane „na własną rękę”, żeby obniżyć koszty. W tym drugim przypadku należy się liczyć nie tylko z niższą jakością usług, lecz także z wątpliwą jakością części zamiennych zastosowanych podczas naprawy.

Werdykt: czy warto kupić samochód poflotowy?

Czy mając taki zarys sytuacji, można pokusić się o stwierdzenie, że warto / nie warto kupić samochód poflotowy? Odpowiedź jak zwykle nie będzie prosta i jednoznaczna.

Auto, które zakończyło swoją flotową służbę, jest warte uwagi wówczas, gdy w grę wchodzi pojazd klasy wyższej. Szukając więc propozycji dla siebie, rozejrzyj się za modelem,  który nie był używany przez typowego przedstawiciela handlowego, tylko przez kogoś wyższego rangą.

Po drugie, zakup takiego auta ma sens tylko lub prawie tylko wtedy, jeśli masz pewność, że przez czas, kiedy był użytkowany w firmie, poddawany był regularnym przeglądom i serwisowany  w autoryzowanych stacjach obsługi. W tym momencie dochodzimy do pytania: jak to sprawdzić?

Sprawdź historię poflotowego auta

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o historii poflotowego samochodu, który zamierzasz kupić, użyj naszego profesjonalnego dekodera VIN. Wejdź na https://www.autodna.pl/historia-pojazdu i dowiedz się więcej.

Summary
Samochody poflotowe: czy warto je kupić?
Article Name
Samochody poflotowe: czy warto je kupić?
Description
Zastanawiasz się nad tym, czy lepiej kupić używany samochód od osoby prywatnej czy może od firmy, która posiadała całą flotę?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *