autoDNA sprawdza
Jakie marki są sprowadzane, jakie sprawdzane

Samochody sprowadzone, ale czy sprawdzone?

Dodano 3 sierpnia 2021 przez

Samochody sprowadzone do Polski to od lat te same, ulubione marki – głównie niemieckie. Czy te same marki najczęściej wyszukujemy również w autoDNA, aby prześwietlić ich przeszłość? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Auta używane sprowadzane do Polski to od lat popularne źródło samochodów dostępnych na rynku wtórnym. W rankingu TOP 10 importu niezmiennie królują niemieckie marki – Volkswagen, Opel, Audi, BMW i Mercedes. Wysoką pozycję zajmują też samochody francuskie. 

 

Jakie marki sprawdzamy w autoDNA przed zakupem?

Czy marki aut sprowadzanych do Polski są też sprawdzane w autoDNA przed zakupem? Samochody z importu są często przeznaczone na sprzedaż, więc teoretycznie powinny być wysoko wśród marek weryfikowanych za pośrednictwem autoDNA. Z zebranych przez nas danych za pierwsze półrocze wynika, że w przypadku Volkswagena, Audi, Opla, BMW i Mercedesa faktycznie często sprawdzamy modele tych marek. Zarówno pod względem liczby sprowadzonych do Polski aut, jak i liczby sprawdzeń w autoDNA, liderem obu zestawień jest Volkswagen. 

W przypadku Audi i BMW zdecydowanie więcej sprawdzamy niż sprowadzamy. Na 1 egzemplarz BMW z importu z pierwszego półrocza 2021 r. przypada ponad 5 sprawdzeń tej marki w bazie autoDNA. Bawarska marka to absolutny rekordzista w tej kategorii. Citroen i Renault również są chętnie sprawdzane, ale już w przypadku Peugeota nie widać, aby wysoki poziom importu przekładał się na weryfikację stanu pojazdu za pomocą raportu.

 

Egzemplarz krajowy czy z importu?

W zestawieniu TOP10 aut z importu na próżno szukać Toyoty i Skody, które z kolei są popularnymi markami w autoDNA, jeśli chodzi o wyszukiwania historii pojazdu za pomocą numeru VIN w autoDNA. Powód? Te dwie marki są od lat liderami polskiego rynku nowych aut, więc z łatwością można kupić egzemplarz krajowy z drugiej ręki. 

Co roku na rynek wtórny trafia kilkadziesiąt tysięcy używanych aut Skody i Toyoty, zwłaszcza wymienianych co kilka lat przez firmy. To łakomy kąsek dla osób szukających samochodu używanego z udokumentowaną historią, którą można dodatkowo zweryfikować dzięki autoDNA.

 

Cyfrowa pewność zakupu auta 

Zebrane przez nas dane pokazują, że Polacy wykazują dużą ostrożność przy zakupie auta z drugiej ręki. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku aut marek niemieckich. Nic dziwnego, bo na rynku samochodów używanych mamy najczęściej do czynienia ze zjawiskiem tzw. asymetrii informacji. Oznacza to, że sprzedający wie zazwyczaj więcej o stanie auta od kupującego i może wykorzystać ten fakt ze szkodą dla nabywcy. Raport historii pojazdu wyrównuje szanse kupującego – mówi Kamila Aleksiuk z Zespołu Marketingu autoDNA.

 

Cyfryzacja usług, która przyspieszyła w okresie pandemii, spowodowała, że coraz więcej spraw załatwiamy przez internet. Dotyczy to również wstępnej selekcji ogłoszeń o autach używanych. Cieszymy się, że coraz więcej profesjonalnych sprzedawców aut używanych korzysta z raportów historii pojazdu autoDNA jako swego rodzaju zaświadczeniu o stanie technicznych i formalnym samochodu. Nasze raporty to przydatne narzędzie nie tylko dla kupującego, ale również sprzedawcy, bo pokazuje, że nie mamy nic do ukrycia – podkreśla Aleksiuk. 

 

Jakie marki są sprowadzane a jakie sprawdzane

Summary
Samochody sprowadzone, ale czy sprawdzone?
Article Name
Samochody sprowadzone, ale czy sprawdzone?
Description
Samochody sprowadzone do Polski to od lat te same, ulubione marki. Czy te same marki najczęściej wyszukujemy również w autoDNA? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *