Blog
Lublin - sprzedaż aut

Słaby początek roku na rynku aut używanych

Dodano 26 lutego 2021 przez

Spadek importu, mniej ofert i wyższe ceny – tak w skrócie wyglądał rynek aut używanych na początku 2021 r.

W styczniu tego roku import samochodów używanych spadł o 20,5% do poziomu poniżej 60 tys. sztuk. To o ponad 15 tys. aut w porównaniu do wyniku ze stycznia 2020 r. W ślad za tym spadła liczba ofert zamieszczonych na popularnych serwisach ogłoszeniowych. W górę poszły za to ceny. 

Po tanie auto jedź do Lublina

Według danych AAA AUTO, wiodącego dealera samochodów używanych w Europie Środkowej i Wschodniej, w styczniu 2021 r. w Polsce pojawiło się ponad 196 tys. ofert sprzedaży samochodów używanych. Oznacza to spory spadek –  o ponad 21 tys. mniej ofert niż jeszcze w grudniu 2020 r. Systematycznie rosną za to ceny. Mediana ceny samochodu używanego (dla którego zawsze warto sprawdzić historię pojazdu w oparciu o numer VIN) w porównaniu do grudnia wzrosła aż o 600 zł i wyniosła 21.600 zł. W porównaniu do listopada ubiegłego roku ceny ofertowe wzrosły aż o 1,1 tys. zł. 

 

Ponad 35 tys. ofert przybyło w województwie mazowieckim, gdzie mediana ceny jest najwyższa w skali całego kraju i wynosi ponad 27 tys. zł. Na drugim miejscu uplasowało się województwo wielkopolskie z wynikiem ponad 24 tys. ofert i medianą ceny na poziomie 23,5 tys. Zł. Najtańsze auta są w województwie lubelskim (16 700 zł), zaś najmniej nowych ofert pojawiło się w województwie podlaskim oraz opolskim.

 

Auta używane - styczeń 2021

Diesel w odwrocie

Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, struktura wiekowa importu w styczniu tego roku znacznie się pogorszyła. Z 59 227 aut aż 62,8% miało 10 i więcej lat! Sprowadzamy też coraz mniej samochodów z silnikami Diesla – w styczniu 2021 r. Stanowiły one 41,8% importu wobec 44,6% jeszcze w styczniu 2020 r. Mimo spadku całego rynku, wzrost zanotowały hybrydy, w tym w wersji plug-in, czyli możliwością doładowania baterii z zewnętrznego źródła. W całym imporcie to jednak tylko 1%, chociaż jeszcze rok temu odsetek ten stanowił 0,8% spośród wszystkich sprowadzonych aut. 

 

Co będzie dalej? 

Początek 2021 r. nie jest łatwy na rynku aut używanych. Czy to tylko chwilowa zadyszka? Dość duża niepewność i rosnące bezrobocie z pewnością nie są czynnikami, które sprzyjają w podjęciu decyzji o zakupie kolejnego auta. Narodowy Bank Polski podał niedawno, że w styczniu wartość depozytów gospodarstw domowych wzrosła o 2,1 mld zł do astronomicznej kwoty 979,1 mld zł. 

 

Klienci zatem generalnie mają środki na kontach, tylko nie wydają ich na auta, a gromadzą oszczędności. W momencie, gdy wróci optymizm konsumentów i zostaną zniesione restrykcje, ta góra pieniędzy powinna częściowo trafić na rynek samochodów używanych i mocno go rozruszać.

 

Znasz pojęcie “samochód-cytryna” (z j.angielskiego: “lemon car”)? Wyjaśniamy!

 


Sprawdź VIN z autoDNA
Czym jest numer VIN?
Historia pojazdu autoDNA – dlaczego to ważne?
Jak kupić Raport Historii Pojazdu autoDNA?


 

Summary
slaby-poczatek-roku-na-rynku-aut-uzywanych
Article Name
slaby-poczatek-roku-na-rynku-aut-uzywanych
Description
Spadek importu, mniej ofert i wyższe ceny - tak w skrócie wyglądał rynek aut używanych  na początku 2021 r.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *