autoDNA sprawdza

Sprzedaż nowych aut wciąż na minusie

Dodano 4 września 2020 przez

Sierpień przyniósł wyraźny spadek rejestracji nowych aut w porównaniu do lipca. Czy sprzedaż nowych samochodów dostała tylko chwilowej zadyszki? A może dealerów czekają kolejne trudne miesiące po zimowo-wiosennym lockdownie?

Z najnowszych danych monitorującego rynek samochodowy Instytutu Samar wynika, że w sierpniu tego roku zarejestrowano w Polsce 39,5 tys. samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t, czyli o 27,1% (-14,7 tys. szt.) mniej niż rok wcześniej oraz o 18,1% (-8,7 tys. szt.) mniej niż w lipcu 2020 roku. Od początku tego roku rejestracje wyniosły 292,3 tys. szt.), co oznacza spadek sprzedaży w tym roku o 30,8%. Z salonów wyjechało aż o 130,2 tys. samochodów mniej w porównaniu do tego samego okresu 2019 r. Ta różnica ma się jeszcze nieznacznie pogłębić. Samar prognozuje, że w tym roku sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych do 3,5T wyniesie ok. 478 tys. sztuk. Dla porównania w 2019 r. w Polsce zarejestrowano ponad 625 tys. nowych aut osobowych i lekkich dostawczych.

Sprzedaż nowych aut w Polsce

Sprzedaż nowych aut: Toyota na czele

Liderem rynku jak na razie jest Toyota. Do tej pory zarejestrowano nieco ponad 36 tys. samochodów tej japońskiej marki, co oznacza spadek o 12,4% w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. Wysoka pozycja Toyoty to zasługa m.in. dużej popularności nowej Corolli, miejskiego Yarisa oraz dobrej pozycji rynkowej modeli RAV4 i C-HR. Drugie miejsce zajmuje Skoda z wynikiem 35 tys. aut, której najpopularniejszym modelem jest Octavia. Sprzedaż czeskiej marki spadła u nas o 22,6% w ciągu roku. Na trzeciej pozycji uplasował się Volkswagen, który w Polsce zarejestrował w tym samym czasie 21,5 tys. samochodów. Wynik niemieckiego producenta jest aż o 42,7% gorszy niż rok temu. Wszystkie marki z pierwszej dziesiątki rankingu sprzedaży zanotowały spadki. Spośród nich najwięcej, bo aż 46,4%, straciła Dacia. Kryzys na razie omija segment premium. W przypadku tego segmentu rynku sprzedaż nowych aut jest na nieznacznie niższym poziomie, jak rok temu.

Wysoka pozycja w Europie

Co ciekawe, na tle innych krajów sytuacja w Polsce nie jest taka zła. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) wynika, że Polska po I półroczu jest na 7. miejscu wśród 30 europejskich krajów, jeśli chodzi o sprzedaż nowych aut. Jakie będzie drugie półrocze? Pod koniec roku zaczną się wyprzedaże, które tradycyjnie już napędzają klientów od listopada do grudnia. Dalsze perspektywy rynku zależą od rozwoju sytuacji gospodarczej w następnych miesiącach. Polska ma szansę przejść przez kryzys z jednym z najmniejszym spadków PKB i w przyszłym roku jest szansa na poprawę sytuacji.

 

Summary
Sprzedaż nowych aut wciąż na minusie
Article Name
Sprzedaż nowych aut wciąż na minusie
Description
Sierpień przyniósł wyraźny spadek rejestracji nowych aut w porównaniu do lipca. Czy sprzedaż nowych samochodów dostała tylko chwilowej zadyszki?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *