autoDNA sprawdza

Sprzedaż samochodu: co może pójść nie tak?

Dodano 19 sierpnia 2019 przez

Choć brzmi to może niewiarygodnie, to moment podpisania umowy i przekazania kluczyków do swojego (byłego już) samochodu jest dla wielu kierowców… spełnieniem marzeń. W końcu uwalniają się od problemów, jakie mieli ze swoją „czterokołową skarbonką”. Jak sprzedać samochód, żeby móc spać spokojnie? Jakie formalności musisz wziąć pod uwagę?

Problemy po sprzedaży samochodu – co może Cię zaskoczyć?

1) Kara za brak wyrejestrowania samochodu

W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o tym, co już niedługo będzie grozić właścicielom (byłym właścicielom) za ociąganie się z rejestracją (wyrejestrowaniem) samochodu. Cały tekst można znaleźć tutaj: https://www.autodna.pl/blog/tylko-30-dni-czasu-i-do-1000-zlotych-kary-za-spoznienie/

Zwracamy uwagę, że nowe przepisy mają, przynajmniej w teorii, ukrócić beztroski proceder trwający do tej pory, a polegający na tym, że wielu kierowców poruszało się pojazdami z tablicami rejestracyjnymi poprzedniego właściciela auta. Tym razem jednak takie niedopatrzenie będzie mogło kosztować nawet do tysiąca złotych.

Uwaga: jeśli w tym momencie mocno skoczyło Ci ciśnienie, to weź pod uwagę, że taka sankcja jest mimo wszystko czymś… dobrym. Jej celem jest zminimalizowanie ryzyka tego, że któregoś dnia:

  • dostaniesz do zapłacenia mandat za złe parkowanie
  • albo wezwanie w sprawie kradzieży paliwa
  • czy innego przestępstwa dokonanego przy użyciu Twojego byłego samoochodu.

2) Problemy z urzędem skarbowym

Każdy, kto kupuje samochód wie, że po jego nabyciu musi zapłacić podatek PCC. Okazuje się jednak, że również sprzedawca pojazdu musi wybrać się do urzędu skarbowego, żeby uregulować konieczne należności. Dzieje się tak w tym przypadku, jeśli auto zostało sprzedane przed upływem sześciu miesięcy od daty zakupu. Wówczas uzyskany w ten sposób dochód należy umieścić w formularzu PIT. Ważne: jeśli okaże się, że wartość pojazdu na umowie została zaniżona, trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Czy można  pominąć ten punkt? A czy warto zadzierać ze skarbówką?

3) Problem z ubezpieczeniem

Jak najszybciej po sprzedaży poinformuj o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. W teorii masz na to aż dwa tygodnie, ale jeśli w międzyczasie nowy właściciel spowoduje wypadek – to właśnie Ty stracisz swoje dotychczasowe zniżki. Zdecydowanie nie warto się więc z tym obowiązkiem ociągać.

Jeśli chcesz spać naprawdę spokojnie…

… koniecznie wykonaj kilka poniższych czynności:

1) Zgłoś sprzedaż swojego samochodu w urzędzie, w którym był on do tej pory zarejestrowany. Możesz zrobić to osobiście lub drogą elektroniczną. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sprzedaz-samochodu-lub-darowizna-zglos-zbycie-pojazdu

2) Bezwzględnie zachowaj umowę sprzedaży samochodu. Warto mieć taki dowód – na tak zwany „wszelki wypadek”. Nie wyrzucaj również pozostałych dokumentów, które w jakikolwiek sposób dotyczą dokonanej transakcji.

3) Dopilnuj, żeby na umowie kupna-sprzedaży znalazły się wszystkie wymagane dane i by były one prawdziwe.

4) Bądź precyzyjny, nawet do przesady. Umieść na umowie nie tylko datę, ale także dokładną godzinę sprzedaży samochodu.

5) Wymień na umowie kupna-sprzedaży wszystkie wady pojazdu, o których poinformowałeś kupującego. Nawiasem mówiąc, ukrywanie mankamentów przed kupującym nie jest wybitnie mądrą strategią. Nabywca może udowodnić potem Twoje oszustwo i… będziesz miał problem.

6) Przygotuj wypowiedzenie polisy OC i poproś kupującego o podpisanie się pod nią. W ten sposób, zgłaszając ten dokument ubezpieczycielowi, otrzymasz zwrot niewykorzystanej przez siebie części składki.

Summary
Sprzedaż samochodu: co może pójść nie tak?
Article Name
Sprzedaż samochodu: co może pójść nie tak?
Description
Choć brzmi to może niewiarygodnie, to moment podpisania umowy i przekazania kluczyków do swojego (byłego już) samochodu jest dla wielu kierowców… spełnieniem marzeń. W końcu uwalniają się od problemów, jakie mieli ze swoją „czterokołową skarbonką”. Jak sprzedać samochód, żeby móc spać spokojnie? Jakie formalności musisz wziąć pod uwagę?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *