Najchętniej czytane

Tablice dealerskie do nowych samochodów. A kiedy do używanych?

Dodano 8 lipca 2019 przez

Lada dzień (konkretnie: 11 lipca 2019 roku) wejdą w życie przepisy ułatwiające życie między innymi dealerom samochodów. Co warto wiedzieć o tzw. tablicach dealerskich?

Koniec z motoryzacyjnymi „kotami w worku”

Do tej pory było tak, że klient przychodzący do dealera samochodów, mógł odbyć jazdę próbną tym konkretnym modelem samochodu, który w danym momencie był zarejestrowany (w wydziale komunikacji). Mowa oczywiście o jeździe próbnej po ulicach miasta, a nie na placu przed salonem.

Nie było to problemem wyłącznie w tej sytuacji, jeśli model wybrany przez klienta idealnie pokrywał się z modelem przeznaczonym do testów. W przeciwnym wypadku, a nabywcy zasiadającemu za kierownicą auta testowego pozostawało co najwyżej wyobrazić sobie, jak porusza się i jak zachowuje się na drodze jego wymarzona wersja pojazdu.

Dzięki nowym przepisom, dealer będzie mógł znacznie poszerzyć flotę samochodów przeznaczonych do jazd próbnych. Łatwo się domyślić, że wpłynie to korzystnie na wyniki sprzedaży w jego salonie. A klienci będą mogli w końcu sprawdzić swój wymarzony model, zanim za niego ostatecznie zapłacą.

Podsumowując, tablice dealerskie będą pozwalały poruszać się po drogach samochodami demonstracyjnymi (tymi, które nie zostały jeszcze formalnie zarejestrowane). Co ważne, dealerzy będą mogli używać jednego kompletu tablic do wielu samochodów.

Profesjonalna rejestracja pojazdów

To, co u nas będzie miało status nowości, w innych krajach jest standardową procedurą. Tego rodzaju tablice (w Polsce: z zielonymi literami na białym tle) są rozwiązaniem, które zdecydowanie ułatwi życie wielu polskim przedsiębiorcom i nie tylko im. Z udogodnień będą mogli skorzystać również:

  • producenci samochodów,
  • podmioty zajmujące się ich dystrybucją,
  • firmy zajmujące się badaniami.

Ważne: dotyczyć to będzie wyłącznie aut, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane poza granicami naszego kraju. Natomiast profesjonalna rejestracja pojazdów nie będzie mogła być zastosowana w odniesieniu do:

  • samochodów używanych
  • aut wyrejestrowanych z ewidencji za granicą

Gdzie tu zyski dla dealera?

Choć za tablice będzie trzeba wydać parę złotych (decyzja – 100 zł, nalepki – 15 zł, blankiet – 10 zł i blachy – 80 zł), to dealerzy powinni odczuć mimo wszystko oszczędności oraz zyski płynące z wdrożenia tego rozwiązania u siebie.

Oprócz zwiększenia atrakcyjności w oczach klienta, o której pisaliśmy przed chwilą, właściciel salonu zaoszczędzi na czasie, ponieważ nie będzie zmuszony odwiedzać wydziału komunikacji, tylko samodzielnie dokona aktu rejestracji.

Kiedy takie tablice do aut używanych?

Jeszcze w marcu 2019 roku serwisy internetowe informowały, powołując się na wypowiedź ministra cyfryzacji, że już w lipcu pojawią się komisowe tablice rejestracyjne, dzięki którym możliwa stanie się jazda próbna samochodem, który został sprowadzony z zagranicy. Miało to ułatwić życie osobom zajmującym się handlem pojazdami używanymi.

Jednak w tzw. międzyczasie usunięto z projektu fragment dotyczący aut używanych. W efekcie, przepisy o tablicach będą obowiązywać wyłącznie w odniesieniu do samochodów nowych. Co więc zaszło „po drodze”, że w toku prac nad przepisami, zrezygnowano właśnie z tego zapisu? Dobre pytanie…

Czy profesjonalne tablice do używanych aut to dobry pomysł?

Odpowiemy na to pytanie dość… dyplomatycznie. Otóż naszym zdaniem, wszystko, co ułatwia życie przedsiębiorcom i wpływa na poprawę jakości życia przeciętnego Kowalskiego – zasługuje na uznanie. Czy profesjonalne tablice rejestracyjne do samochodów używanych mieszczą się w tej kategorii – to już sprawa do dyskusji.

Summary
Tablice dealerskie do nowych samochodów. A kiedy do używanych?
Article Name
Tablice dealerskie do nowych samochodów. A kiedy do używanych?
Description
Lada dzień (konkretnie: 11 lipca 2019 roku) wejdą w życie przepisy ułatwiające życie między innymi dealerom samochodów. Co warto wiedzieć o tzw. tablicach dealerskich?
Author
Publisher Name
autodna.com
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *