autoDNA radzi

Tak oszukują na portalach ogłoszeniowych. Nie daj się nabrać!

Dodano 7 stycznia 2015 przez

przekręty, ogłoszenia motoryzacyjne

Polacy na tle krajów Europy Zachodniej zarabiają przeciętnie, są więc wyjątkowo skłonni do poszukiwania oszczędności. Z drugiej strony nie zadowalają się byle czym i poszukują towarów, także samochodów, coraz lepszej jakości. Sytuację tę wykorzystują zagraniczni oszuści, którzy oferują na polskich portalach ogłoszeniowych atrakcyjne modele samochodów z zagranicy w wyjątkowo korzystnych cenach. Problem jest taki, że pojazdy te często… nie istnieją i nigdy nie docierają do nabywcy!

Jak działają oszuści?

Oszust umieszcza ogłoszenie w popularnym portalu. Jego przedmiotem jest atrakcyjny samochód np. Audi A6 czy VW Passat w bardzo dobrej cenie, np. o 35% czy 50% niższej od średniej rynkowej ceny modelu. Ogłoszenie takie od razu budzi zainteresowanie użytkowników serwisu – bardzo wielu z nas przeglądając oferty ustawia sobie przecież sortowanie od najniższej ceny. W treści ogłoszenia możemy obejrzeć piękne zdjęcia pojazdu, czasem tylko brakuje dokładnego opisu. Problem jest tylko z kontaktem ze sprzedającym. Podany numer telefonu nie działa lub wpisana została jedna cyfra za dużo. Pozostaje nam więc tylko kontakt mailowy. Nawiązując go podejmujemy niebezpieczną grę, której warunki dyktuje oszust.

Nieuczciwy sprzedawca chętnie odpowiada na pytania. Dlaczego taka niska cena? Musi szybko sprzedać pojazd, bo pilnie potrzebuje pieniędzy. Niestety sprzedający ma złe doświadczenia – kiedyś kupujący wycofał się z transakcji w ostatniej chwili i naraził sprzedającego na pokrycie kosztów transportu. Dlatego teraz sprzedający prosi o wpłacenie zaliczki na poczet kosztów transportu auta do Polski. Oczywiście nie na swoje konto, ale firmy, która zajmie się przetransportowaniem pojazdu do nas. Do tej pory wszystko wydaje się w porządku. Wydaje się wiarygodne, że ktoś pilnie potrzebuje pieniędzy i sprzedaje taniej auto, podobnie jak prośba o pokrycie kosztów transportu. Poza tym kilka tysięcy złotych kosztów transportu to i tak mniej, niż oszczędność wynikająca z możliwości okazyjnego kupienia wymarzonego modelu pojazdu.

Problem polega jednak na tym, że firma transportowa, której mamy zapłacić za transport auta do Polski… nie istnieje. Pieniądze wpłacamy więc na konto oszusta. Po dokonaniu wpłaty kontakt ze sprzedającym się urywa, a my możemy tylko szukać wiatru w polu. Profesjonalna strona firmy transportowej znika z internetu, konto bankowo założone było na fikcyjne dane lub „na słupa”, a ogłoszenie w portalu internetowym opłacone było za pomocą sms z karty prepaid, już nieaktywnej. Zostajemy więc bez pieniędzy i bez auta, a oszust działa spokojnie dalej, tworząc kolejne ogłoszenia i strony firm transportowych.

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

Jest kilka rzeczy, które powinny wzbudzić naszą szczególną czujność w ogłoszeniu.

  1. Znacząco niższa od rynkowej cena. Zastanówmy się w jak ciężkiej sytuacji musielibyśmy być, żeby sprzedawać auto warto 40 tys. zł za 20 tys. zł. Przecież to kompletnie bez sensu. W ten sposób stracilibyśmy 20 tys. zł! Gdybyśmy pilnie potrzebowali pieniędzy najpewniej wystawilibyśmy je za 38, może 36 tys. zł. Ale nie za połowę wartości! A nawet jeżeli ktoś chce oddać swoje auto za bezcen, to dlaczego fatyguje się, żeby wysyłać je do Polski, kiedy w jego ojczystym kraju na pewno znajdzie się nabywca na tak wielką okazję?
  2. Brak telefonu stacjonarnego, brak adresu – zdarzają się jednak i ogłoszenia, w których stworzono nawet… fikcyjne strony komisów samochodowych, z obszerną ofertą i danymi.
  3. Kontakt mailowy w zagranicznej domenie lub możliwość kontaktu jedynie przez formularz na stronie portalu ogłoszeniowego.
  4. Łamana polszczyzna ogłoszenia – oszuści przeważnie nie znają języka polskiego, dlatego posługują się internetowymi translatorami. Często rezultat bywa nie najlepszy.
  5. Zdjęcia nie pasujące do ogłoszenia np. z innymi tablicami rejestracyjnymi niż obowiązujące w kraju rzekomego pochodzenia pojazdu.

Pamiętajmy jednak, że oszuści z dnia na dzień będą udoskonalać swoje metody np. zaczną tworzyć ogłoszenia z użyciem poprawnej polszczyzny albo udostępnią kontakt telefoniczny. Oszustwo już teraz ma wiele wariantów. Popularna jest np. legenda, w myśl której auto będą przedmiotem aukcji zostało zakupione przez zagranicznego właściciela w Polsce, gdy ten tam pracował. W ten sposób sprzedawca wyjaśnia nam dlaczego szuka nabywcy akurat w naszym kraju.

Nic nie ochroni nas przed działaniem oszustów w 100%, poza zdrowym rozsądkiem, który od razu podpowie, że kupowanie za kilkadziesiąt tysięcy złotych samochodu, którego nie widzieliśmy na oczy to beznadziejny pomysł i to nie tylko dlatego, że możemy stać się ofiarą oszustwa. Pojazd może bowiem okazać się kompletną ruiną, albo posiadać ukryte wady, które uczynią korzystanie z niego niebezpiecznym. Koszty ewentualnych napraw czy przeróbek znacznie natomiast przekroczą oszczędności, które poczyniliśmy korzystając z „okazji”.

Ilość komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *