autoDNA sprawdza

Tańsze auta elektryczne

Dodano 26 listopada 2019 przez

27 listopada startują dopłaty na zakup samochodów na prąd. Na razie łapią się na nie tylko 8 modeli, ale jest wśród nich Nissan Leaf ze znacznie obniżoną ceną przez producenta…

Od 27 listopada będzie można składać wnioski do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu wsparcie na zakup aut elektrycznych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 30% ceny pojazdu, ale nie więcej niż 37,5 tys. zł dla samochodów bateryjnych oraz 90 tys. zł dla napędzanych wodorem (obecnie żaden producent nie oferuje ich w Polsce). Aby otrzymać dotację, trzeba kupić samochód elektryczny bateryjny nie droższy niż 125 tys. zł.

Obecnie na rynku dostępnych jest niewiele tego typu aut. Wśród nich jest m.in. elektryczna Skoda Citigo, która po dopłatach będzie kosztować ok. 51 tys. zł zamiast 73,3 tys. zł, Volkswagen e-up! (67,4 tys. zł zamiast 96,3 tys. zł), Smart EQ fortwo (cena po dopłacie: 67,8 tys. zł) i forfour (68,9 tys. zł), Opel Corsa-e (87,1 tys. zł zamiast 124,5 tys. zł). Na dopłaty łapią się jeszcze Peugeot 208 (bliźniaczy modelu Corsy-e) i Renault Zoe, które kosztują 124,9 tys. zł. Ciekawą propozycją jest zbliżone wymiarami do miejskiego Clio Renault Zoe, które ma silnik o mocy 135 KM, oferuje aż 395 kilometrów zasięgu, a jednocześnie ma przyzwoity bagażnik o pojemności blisko 340 litrów.

Mogłoby się wydawać, że z limitem 125 tys. zł to koniec oferty aut elektrycznych z dopłatami. Niespodziankę przygotował jednak Nissan, który przecenił model Leaf w wersji Acenta do poziomu 118 tys. zł, czyli prawie 40 tys. zł. Doliczając do tego dopłatę otrzymujemy kwotę 82,6 tys. zł za jedyne w tym zestawieniu auto elektryczne w klasie kompaktowej (4,5 metra długości oraz bagażnik o pojemności 435 litrów i zasięg do 389 kilometrów). Warto się spieszyć, bo oferta dotyczy aut z rocznika 2019 r., więc liczba samochodów w tej promocji jest ograniczona.

Warunkiem otrzymania dopłaty jest zobowiązanie się do posiadania auta elektrycznego co najmniej przez 2 lata od momentu jego zakupu. Musi on być także w pełni ubezpieczony od zdarzeń w rodzaju kradzieży. Szczegóły całej procedury ubiegania się o dotację na zakup auta elektrycznego ilustruje poniższy schemat.

 

Summary
Tańsze auta elektryczne
Article Name
Tańsze auta elektryczne
Description
27 listopada startują dopłaty na zakup samochodów na prąd. Na razie łapią się na nie tylko 8 modeli, ale jest wśród nich Nissan Leaf ze znacznie obniżoną ceną przez producenta...
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *