autoDNA sprawdza

Targi motoryzacyjne Detroit 2019

Dodano 28 stycznia 2019 przez

Za nami targi motoryzacyjne w Detroit. Co pokazano tym razem? Jakie trendy można było zauważyć? Jaka przyszłość czeka te i inne targi?

Historia targów w Detroit

North American International Auto Show, bo tak brzmi pełna nazwa tego wydarzenia, organizowane są w Detroit w stanie Michigan. Warto wspomnieć, że targi te mają wyjątkowo długą, ponad 100-letnią tradycję. Należą również do największych imprez tego rodzaju na kontynencie północnoamerykańskim. To dość naturalne, zważywszy na mocno motoryzacyjną historię miasta.

Jak było w 2018 roku?

Ubiegłoroczne targi minęły między innymi pod znakiem rewolucji elektrycznej (i ekologicznej). Nissan Leaf 2 otrzymał nagrodę dla najbardziej ekologicznego samochodu roku, Lexus pokazał prototyp elektrycznego crossovera LF-1, a Samsung chwalił się bateriami, które dają duży zasięg mimo krótkiego ładowania. Nie zabrakło również SUV-ów, które od jakiegoś czasu za nic w świecie nie chcą wyjść mody. Te dwa kierunki rozwoju współczesnej motoryzacji (pojazdy z napędem elektrycznym / hybrydowym oraz modele SUV) prezentowane były również w tym roku.

Targi Detroit 2019 – nowości, na które warto zwrócić uwagę

Wśród wielu modeli samochodów, które pojawiły się w Detroit, naszą uwagę zwróciły przede wszystkim:

Pierwsze (elektryczne) koty za płoty

Doskonałym przykładem samochodu łączącego obydwa wspomniane przed chwilą trendy był prototyp pierwszego SUV-a w historii marki Cadillac – elektryczny model EV Concept:

 400 koni, 10 biegów, jeden SUV

Tak w skrócie można by było opisać najmocniejszą wersję nowej generacji Forda Explorera. Na uwagę zasługuje fakt, że monstrualna moc jest osiągana za pomocą stosunkowo niewielkiego, bo 3-litrowego silnika benzynowego. Dla porównania, inna targowa propozycja – flagowy SUV marki Kia – Telluride ma do dyspozycji „zaledwie” 291 koni, które są dziełem 3,8 litrowego benzyniaka V6:

SUV rodzinny, ale…

Explorer to SUV zdecydowanie „wyścigowy”, Telluride – wyjątkowo reprezentacyjny (501 cm dlugości), natomiast Cadillac XT6 jest modelem nad wyraz rodzinnym, ponieważ wyposażono go w aż trzy rzędy siedzeń. Oczywiście nie oznacza to, że auto pozbawiono ikry: pod maską ulokowano 311 koni niecierpliwie czekających na mocniejsze wciśnięcie pedału gazu przez wielodzietnego kierowcę.

Stara legenda w najszybszym opakowaniu w historii

Ford Mustang Shelby GT500 – trzeba przyznać, że już sama nazwa powoduje przyjemne ciarki u miłośników amerykańskich samochodów. Jednak najbardziej elektryzujące (choć nie elektryczne) jest to, co inżynierowie Forda umieścili pod maską legendarnego pojazdu: 700 koni mechanicznych mocy. Tak szybkiego Mustanga jeszcze nie było. Nigdy.

Powrót po 17 latach

A skoro jesteśmy już przy legendach: w Detroit zaprezentowano Toyotę Supra. Auto wytwarzane było w latach 1978-2002. I po siedemnastu latach zdecydowano się wskrzesić ten kultowy model. W porównaniu z nowym Mustangiem, Supra wydaje się być autem dla wystraszonego emeryta. Posiada „zaledwie” 335 KM. W sam raz, żeby dojechać w niedzielę do kościoła (w mniej niż pół minuty 😉

Odważny, ale nie dla wszystkich

Warto wspomnieć również o nowej odsłonie VW Passata, która przeznaczona będzie na rynek amerykański. Na uwagę zasługuje stylizacja samochodu: mniej bezpłciowa, za to bardziej agresywna i przebojowa od tego, co znamy z europejskich wersji.

Przyszłość targów w Detroit

Na koniec smutna informacja. Wszystko na to wskazuje, że targi motoryzacyjne, nie tylko te organizowane w Detroit, wydają się powoli tracić na znaczeniu. Coraz częściej zamiast o premierach nowych modeli, mówi się o producentach, którzy postanowili nie pojawić się na danej imprezie. Przykład: w zeszłym roku Detroit „odpuściły” sobie Volvo, Porsche, Jaguar czy Land Rover, a w tym – BMW i Mercedes. Z pewnością jednym z powodów jest dostępność informacji o każdym modelu w internecie. Co ciekawe jednak, producenci aut pokazują się na targach poświęconych elektronice użytkowej. Biorąc pod uwagę naszpikowanie współczesnych samochodów najprzeróżniejszymi systemami i gadżetami – trudno odmówić temu logiki.

Summary
Targi motoryzacyjne Detroit 2019
Article Name
Targi motoryzacyjne Detroit 2019
Description
Za nami targi motoryzacyjne w Detroit. Co pokazano tym razem? Jakie trendy można było zauważyć? Jaka przyszłość czeka te i inne targi?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *