autoDNA radzi
Utrata prawa jazdy

Utrata prawa jazdy za prędkość. Kiedy i za co można je stracić?

Dodano 7 lipca 2021 przez

Nawet jeśli brawurowa, zbyt szybka jazda nie skończy się wypadkiem, to może doprowadzić do utraty prawa jazdy. Dlatego kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu, jeździć wolniej i bezpieczniej. Wyjaśniamy, co może doprowadzić do tego, że kierowca pożegna się ze swoimi uprawnieniami.

 

Czym się różni utrata prawa jazdy od jego zatrzymania?

Jeśli kierowca nie przestrzega przepisów drogowych, to policja podczas kontroli może zatrzymać jego prawo jazdy. O tym, w jakich sytuacjach funkcjonariusz może to zrobić, mówi art. 135 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. t.j. z roku 2017 poz. 1260 z późn. zm.).

Zgodnie z tymi przepisami do zatrzymania dokumentu może dojść między innymi gdy:

  • policjant stwierdzi, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
  • prowadzący pojazd znacznie przekroczył prędkość – o 50 km/h w stosunku do tego, co mówią przepisy lub znaki na drodze
  • policjant stwierdzi, że kierowca przekroczył dopuszczalny limit punktów karnych
  • okaże się, że prowadzący samochód popełnił wykroczenie lub przestępstwo, które jest związane z utratą prawa do prowadzenia pojazdów.

Należy jednak pamiętać, że policja może tylko zatrzymać dokument. Zakaz prowadzenia pojazdów to środek karny nakładany na niektórych kierowców po to, aby zachować jak największe bezpieczeństwo na drogach. Orzec go może jedynie sąd. Wyrok taki skutkuje dożywotnim lub okresowym zakazem prowadzenia samochodu. Niekiedy sąd decyduje o utracie uprawnień do kierowania określonym typem pojazdów.

 

Za co można stracić prawo jazdy?

Lekceważenie przepisów, niebezpieczna jazda i stwarzanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu nie zawsze kończy się jedynie mandatem. Aby nie stracić prawa jazdy, należy jeździć tak, jak mówią o tym przepisy: ostrożnie, rozważnie i będąc trzeźwym. Zatrzymanie dokumentu lub zakaz prowadzenia pojazdów mogą skomplikować życie. Niekiedy jest to związane z problemem dojazdu do pracy, a nawet z jej utratą. Co powoduje, że kierowcy może zostać zabrane prawo jazdy?

 

Na 3 miesiące

Jeżeli doszło do zatrzymania dokumentu właśnie na taki czas, to kierowca najpewniej:

  • nie zachował przepisowej prędkości i w przekroczył ją o ponad 50 km/h – oprócz tego prowadzący pojazd dostanie w takiej sytuacji również mandat do 500 zł oraz 10 punktów karnych
  • przewoził nieprzepisową liczbę pasażerów – funkcjonariusz zatrzymujący samochód weryfikuje, czy w aucie nie jedzie zbyt dużo osób – to, ilu pasażerów można przewozić, wynika z dowodu rejestracyjnego. Kierowca zostanie ponadto ukarany 1 punktem karnym i mandatem w wysokości 100 zł.

 

Na rok

Kierowca może stracić prawo jazdy na 12 miesięcy, jeśli popełni przestępstwo drogowe. W takiej sytuacji środki karne przewidują odebranie uprawnień nawet na okres 15 lat. Na rok z „prawkiem” można rozstać się również za wykroczenie – jednak wtedy najsurowsza kara to odebranie uprawnień na 36 miesięcy.

 

Na 3 lata

Jeśli prowadzący pojazd będzie miał od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi, pozbędzie się prawa jazdy na okres od 6 do 36 miesięcy. Nie będzie mógł też kierować samochodem, gdy spowoduje wypadek i ucieknie z miejsca zdarzenia.

 

Dożywotnio

Do takiej sytuacji może dojść wtedy, gdy zdarzy się naprawdę poważny wypadek. Kierowca na zawsze rozstanie się z prawem jazdy między innymi wtedy, jeśli zostanie sprawcą zdarzenia, którego następstwem będzie śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu osoby trzeciej. Jest to nieuniknione, jeśli prowadzący pojazd był w tym czasie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu.

 

Utrata prawa jazdy za punkty karne

O tym, ile punktów karnych należy zgromadzić, aby stracić prawo jazdy, mówi Art. 135 ustawy Prawo o Ruchu drogowym.

Zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami:

  • z „prawkiem” można rozstać się już w przypadku 20 punktów karnych – dotyczy to młodych kierowców, którzy dysponują uprawnieniami do prowadzenia pojazdów nie dłużej niż rok
  • pozostałym kierowcom zatrzymanie prawa jazdy grozi wtedy, kiedy przekroczą oni limit 24 punktów.

Niekiedy nie trudno o to, aby doszło do takiej sytuacji. Policjanci bacznie przyglądają się sposobie prowadzenia pojazdu i przyznają mandaty oraz same punkty za nawet niewielkie przewinienia. Dlatego górny limit można osiągnąć szybciej, niż się to wydaje.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu „kosztuje” kierowcę 10 pkt, natomiast rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu skutkuje dodatkowymi 5 pkt. Wynika z tego, że bardzo szybko można przekroczyć połowę dozwolonego limitu. Nie oznacza to jednak, że odzyskanie prawa jazdy jest niemożliwe. Wymaga to jednak nieco wysiłku.

 

Co robić w przypadku utraty lub zatrzymania prawa jazdy – sposoby na odwołanie

Utrata prawa jazdy na skutek brawury na drodze i zgromadzenia na swoim koncie wielu punktów, to jeszcze nie koniec świata. Tacy kierowcy mogą stosunkowo łatwo odzyskać swoje uprawnienia i ponownie móc prowadzić samochód.

Aby tak się stało:

  • kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok, musi ponownie potwierdzić swoje umiejętności. W tym celu jest zostaje skierowany na egzamin sprawdzający jego kompetencje. Oprócz tego obowiązkowo przechodzi także badania psychologiczne
  • niedoświadczony kierowca, czyli taki, który zdobył uprawnienia mniej niż 12 miesięcy temu, jest w gorszej sytuacji. W tym przypadku dochodzi do cofnięcia uprawnień do prowadzenia pojazdów. Kierowca będzie musiał nie tylko ponownie przystąpić do egzaminu. Będzie zmuszony też tego, aby kolejny raz odbyć cały kurs (teorię i praktykę) i przejść przez proces egzaminacyjny.

Inaczej wygląda sytuacja tych, którym dokument został odebrany za prowadzenie pojazdu ze zbyt dużą prędkością. Wtedy wyjściem z sytuacji jest napisanie odwołania do Starosty Powiatowego, który przekazuje takie pismo do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jednak metoda ta jest nieskuteczna – wiąże się to między innymi z tym, że kierowca zdążył przyjąć mandat, co jest uznawane za przyznanie się do winy.

Dlatego też wiedząc, że istnieje ryzyko odebrania uprawnień, można – o ile jest to zasadne – zakwestionować pomiar dokonany przez funkcjonariusza. Należy to zrobić już na etapie wystawiania mandatu – pod żadnym pozorem nie można go przyjąć. Taka sprawa trafia wtedy do sądu, a kierowca ma realne szanse na to, aby nie stracić prawa jazdy.

Ci, którzy utracili uprawnienia za jazdę pod wpływem alkoholu na krócej niż rok, chcąc je odzyskać, powinni po upływie określonego czasu złożyć wniosek do starosty. Do pisma należy dołączyć badania lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do poruszania się pojazdami. Natomiast jeśli kierowca stracił „prawko” na dłużej niż 12 miesięcy, musi dodatkowo zdać egzamin – teoretyczny i praktyczny – na prawo jazdy.

Karę za prowadzenie pod wpływem alkoholu można skrócić. Kiedy minie połowa czasu, podczas którego kierowca miał być pozbawiony swoich uprawnień, może on złożyć wniosek do sądu o odzyskanie prawa do prowadzenia pojazdów. Jeśli sędzia rozpatrzy sprawę pozytywnie, to zainteresowany zostanie zobowiązany do montażu w samochodzie blokady alkoholowej. Urządzenie to będzie uniemożliwiało uruchomienie auta, jeśli kierowca będzie pod wpływem alkoholu.

Prawo jazdy mogą odzyskać także osoby, które dostały dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Mogą to jednak zrobić dopiero po 10 latach od momentu nałożenia tej kary.

Summary
Utrata prawa jazdy za prędkość
Article Name
Utrata prawa jazdy za prędkość
Description
Utrata prawa jazdy, może być skutkiem brawurowej, zbyt szybkiej jazdy. Wyjaśniamy, co może doprowadzić do tego, że kierowca pożegna się ze swoimi uprawnieniami.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *