autoDNA radzi
Używane opony - czy to na pewno dobry pomysł?

Używane opony – czy to na pewno dobry pomysł?

Dodano 8 listopada 2015 przez

Polacy niechętnie kupują opony – wymieniamy komplet opon średnio co 4-6 lat, a decyzję o wymianie podejmujemy dopiero wtedy, gdy poprzedni zestaw się zużyje (tak odpowiedziało 80% ankietowanych, przepytanych przez serwis Allegro w listopadzie 2014 roku). Nowe opony kosztują nawet o 40-60% więcej niż używane opony. Ale czy taka oszczędność jest na pewno opłacalna?

Ci, których nie stać na kupno nowych opon renomowanej firmy mają dwa wyjścia – albo kupić opony markowe, ale z drugiej ręki, albo nowe, ale mniej cenionego producenta. Które wyjście jest lepsze? Zdania są podzielone, ale z całą pewnością rozważając zakup używanych opon trzeba być świadomym ryzyka, jakie w ten sposób podejmujemy. Używane opony mogą mieć kilka wad.

Zużyta guma

Opony nadają się do użytku przez ok. 6 lat, po tym czasie trzeba je wymienić na nowe, nie tylko dlatego, ze wyciera się bieżnik, ale też starzeje się guma. Zużyta guma może spowodować brak przyczepności podczas jazdy, a to z kolei może stać się przyczyną kolizji czy wypadku. Winnym takiego zdarzenia drogowego oczywiście będziemy my, a więc likwidacją szkód obciążony zostanie nasz ubezpieczyciel. Oszczędność na używanych oponach okaże się więc pozorna, bo powodując kolizję na drodze, tracimy zniżkę na OC.

Złe przechowywanie

Guma może zużywać się i niszczyć znacznie szybciej, jeśli opony były źle przechowywane – na przykład na podwórku, pod gołym niebem, a więc wystawione na działanie słońca, deszczu, wysokie temperatury i… zwierzęta (np. ptaki), które mają do nich dostęp. Równie źle na kondycję gum może wpłynąć przechowywanie opony w garażu w towarzystwie benzyny, olejów i smarów. O ile sami możemy zadbać o to, jak przechowujemy oponę, o tyle kupując używane opony nie mamy pewności, czy były przechowywane w odpowiednich warunkach, a co za tym idzie – czy nadają się jeszcze do wykorzystania. Przy złym przechowywaniu, pogorszeniu ulegają właściwości fizyko-mechaniczne opony, nawet jeśli była to opona markowa, renomowanego producenta.

Defekty i uszkodzenia

Używane opony mogą być sprzedawane po okazyjnej cenie z uwagi na to, że mają jakiś defekt. Takie defekty to na przykład wybrzuszenia czy uszkodzenia na ściankach, których nie da się już naprawić i które widoczne są nierzadko dopiero po zamontowaniu opony. A każdy defekt zmniejsza bezpieczeństwo podczas jazdy i zwiększa szanse na to, że prowadząc auto z dużą szybkością stracisz przyczepność, że wyczuwalne będą drgania kierownicy albo auto będzie ściągane na bok podczas jazdy.

Warto też zastanowić się, skąd pochodzą używane opony. Część z nich to opony z aut, które uległy wypadkom, niekiedy szkodom całkowitym. Nikt nie zagwarantuje ci, podczas zakupu opon, że wypadek z udziałem poprzedniego ich właściciela nie był spowodowany właśnie nieprawidłową przyczepnością opon. Ponadto podczas wypadku opona ulega zniszczeniu w sposób trudny do zweryfikowania – niszczy się wewnętrzna struktura opony, która jest wykonana z kordu stalowego lub tekstylnego.

Złe użytkowanie opony

Żeby opona służyła tak długo, jak zapewnia producent, musi być odpowiednio użytkowana – trzeba zadbać o właściwe ciśnienie powietrza i dobre wyważenie opon. Jeśli poprzedni właściciel opon nie stosował się do tych zasad, używana opona może nawet eksplodować podczas jazdy.

Używane opony - czy to na pewno dobry pomysł?

Używane opony – czy to na pewno dobry pomysł?

Używane opony a zużycie bieżnika

Nowe opony mają głębokość bieżnika 8 mm. Zgodnie z polskim Kodeksem Drogowym można jeździć na oponach, które mają wysokość bieżnika nie mniejszą niż 1,6 mm, ale im bardziej zużyta opona, tym mniejsza jest jej przyczepność i dłuższa droga hamowania. Latem używane opony mają drogę hamowania dłuższą o 2-4 metry, ale zimą ten dystans jest jeszcze większy, bo wynosi 5-7 metrów.

Podczas zakupu używanej opony trzeba sprawdzić także czy nie ma na niej wyząbkowania, które spowodowane jest przez nierównomierne ścieranie klocków bieżnika. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że opony z jednej osi powinny być zużyte równomiernie i symetrycznie.

Wiek opon

Ostatni element, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu używanych opon to ich wiek. Nawet jeśli opona była mało używana, ale jest starsza niż 6 lat, nie warto brać jej pod uwagę. Maksymalny okres użytkowania opon, deklarowany przez producentów, to 8-10 lat, ale trwałość opon może być krótsza, jeśli będą one niewłaściwie przechowywane lub użytkowane.

Podsumowując – czy zakup używanej opony to dobry pomysł? Na pewno warto go rozważyć, jeśli mamy sprawdzone źródło i możemy na kupionych oponach wykonać jazdę próbną, by sprawdzić, czy dobrze się zachowują w trakcie jazdy. Kupowanie używanych opon przez Internet nie jest najlepszym pomysłem, bo na zdjęciach trudno dostrzec ewentualne zniszczenia i ocenić, czy opona nadaje się jeszcze do użytku.

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *