autoDNA radzi

VIN checker – jakie dane o używanym samochodzie możesz znaleźć dzięki sprawdzeniu numeru VIN?

Dodano 12 grudnia 2013 przez

Zakup samochodu używanego niesie ze sobą ryzyko trafienia na pojazd z powypadkową przeszłością czy też cofniętym licznikiem. Nieuczciwi sprzedawcy aut polują zwłaszcza na osoby, które nie są ekspertami motoryzacyjnymi i nie wiedzą jak np. sprawdzić grubość powłoki lakierniczej albo zweryfikować faktyczny przebieg auta. Sprawdzenie każdego używanego pojazdu warto zacząć od rozkodowania jego numeru nadwozia poprzez tzw. VIN checker (wyszukiwarka numerów VIN), która jest dostępna na stronie autoDNA.pl.

vin checker

VIN checker – co muszę mieć, żeby sprawdzić auto?

Przed podjęciem decyzji o zakupie auta poproś sprzedawcę o podanie numer VIN samochodu. VIN, czyli Vehicle Identification Number, jest nazywany także numerem nadwozia. Ten unikalny numer, inny dla każdego egzemplarza samochodu, jest indywidualnie nadawany przez producenta. Numer ten można sprawdzić między innymi w dowodzie rejestracyjnym auta, w polu oznaczonym literą E.

Co o samochodzie powie Ci VIN checker?

Gdy masz już numer VIN, w serwisie autoDNA.pl możesz sprawdzić historię danego pojazdu. W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane pogrupowane w kilka sekcji:

1)      Podstawowe informacje o pojeździe, czyli: marka, model i typ pojazdu, rodzaj jego nadwozia i silnika, typ skrzyni biegów, informacje o układzie kierowniczym. Dowiesz się także, w którym roku wyprodukowano dany model i z jakiego kraju pochodzi producent samochodu.
2)      Wyposażenie pojazdu – to bardzo ważna część informacji zgromadzonych przez autoDNA.pl o danym egzemplarzu używanego samochodu. Dzięki niej sprawdzisz z jakim wyposażeniem auto wyjechało z fabryki. Jeśli wydrukujesz sobie tę listę i pojedziesz z nią oglądać auto, możesz punkt po punkcie sprawdzać, czy wszystko zgadza się z wyposażeniem rzeczywistym: kolor lakieru i tapicerki, barwa szyb, liczba poduszek powietrznych, zewnętrzne wykończenie pojazdu – jego wygląd (czyli takie detale jak listwy, klamki, zderzaki, lusterka), rodzaj klimatyzacji, nawigacji, sprzętu audio, podgrzewane fotele, lusterka, szyby itd. Jeśli któryś z tych elementów będzie inny od fabrycznie zamontowanego, to może to świadczyć o przeróbkach dokonanych w aucie np. w wyniku naprawy powypadkowej.
3)       Historia pojazdu – czyli to, co dla kupującego jest najbardziej istotne. Tu dowiesz się m.in. czy samochód brał udział w wypadkach i kolizjach, kiedy go rejestrowano i wyrejestrowywano oraz ilu miał właścicieli. Sprawdzisz też czy dany samochód wykorzystywany był jako taksówka lub wzięty był w leasing i najprawdopodobniej służył jako pojazd służbowy. Raport pokaże również, kiedy ostatnio odczytywano przebieg pojazdu i jak wtedy odnotowano stan licznika.
4)      Informacje z bazy skradzionych pojazdów – tu sprawdzisz, czy samochód był kiedykolwiek zgłaszany jako kradziony w jednym z kilkunastu krajów europejskich lub Kanadzie.
5)      Akcje serwisowe zgłoszone przez producentów. Dzięki tej części raportu dowiesz się, czy ten model pojazdu miał zgłaszane jakieś wady fabryczne i czy zostały one usunięte w autoryzowanej stacji obsługi.
6)      Archiwalne zdjęcia pojazdu i ostatnie sprawdzenia. Mając numer VIN możesz często zobaczyć zdjęcia sprawdzanego samochodu, zamieszczane przez wcześniejszych właścicieli np. w Internecie. Możesz też dowiedzieć się kiedy ostatnio sprawdzano numer VIN w bazie. Dzięki temu wyraźnie widać, jeśli samochód w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie zmieniał właściciela albo od dłuższego czasu jest wystawiany na sprzedaż.

vin checker2

Komu przyda się VIN checker ?

Sprawdzeń numeru VIN dokonują często osoby kupujące samochody, ale to narzędzie równie przydatne jest dla właścicieli komisów samochodowych czy firm, które zajmują się sprowadzaniem aut zza granicy. Sprawdzenie numeru VIN jeszcze przed oględzinami auta pozwoli uniknąć straty czasu – np. wówczas, gdy w raporcie pojawi się informacja o szkodzie całkowitej, a samochód sprzedawany jest jako bezwypadkowy.

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *