autoDNA sprawdza
wideorejestrator samochodowy

Wideorejestrator samochodowy – dlaczego warto go kupić i jak wybrać najlepszy?

14 lutego 2017

Wideorejestrator samochodowy powinien być nieodłącznym gadżetem każdego kierowcy. Pozytywnie wpływa on na zachowanie nasze i innych osób wsiadających za kółko, a w sytuacjach spornych może stanowić przydatny dowód. Nie warto więc zwlekać z zakupem takiego urządzenia. Trzeba jednak nabyć taki model, który spełni nasze oczekiwania.

 

Dlaczego warto kupić wideorejestrator samochodowy?

  1. Jest to urządzenie, które stale zyskuje na popularności. Nic dziwnego, jest ono względnie tanie i niezwykle przydatne. Po drogach porusza się bowiem wiele osób, które niezbyt dobrze radzą sobie z przestrzeganiem przepisów lub z premedytacją je lekceważą. Im więcej osób używa wideorejestratorów, tym większa szansa, że „wyczyny” nieodpowiedzialnych kierowców zostaną nagrane, a filmy przekazane policji, która wyciągnie konsekwencje wobec powodujących zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg.
  2. Świadomość faktu, że coraz więcej kierowców używa wideorejestratorów może z czasem pozytywnie wpłynąć na studzenie zapędów drogowych piratów. Przed fotoradarem można przecież zwolnić, a chwilę za nim wcisnąć „gaz do dechy”. Jeżeli jednak każdy kierowca, zarówno ten jadący z naprzeciwka jak i za nami, może mieć na pokładzie auta kamerę, wtedy ryzyko uwiecznienia nieprzepisowych zachowań rośnie. Niektórym może dać to do myślenia, zwłaszcza że nagrania z wideorejesratorów często trafiają do internetu.
  3. Dyscyplinuje także kierowcę, który ma go na pokładzie. Człowiek, mający świadomość, że znajduje się pod obserwacją, będzie postępował przeważnie w sposób bardziej racjonalny. Duże znaczenie ma tu obawa przed poczuciem wstydu. Głupio byłoby przecież pokazywać znajomym film z wakacyjnej podróży z ujęciami z wideorejestratora i stać się przedmiotem drwin, że nie umiemy prawidłowo prowadzić pojazdu. Oglądanie nagrań z wideorejestratora może pomóc nam także w doskonaleniu techniki jazdy. Czasem nie wiemy nawet, że popełniamy za kółkiem pewne błędy. Kamera wskaże nam je bezlitośnie.
  4. Pełni nie tylko funkcję prewencyjną. Pomoże nam także, jeżeli dojdzie do kolizji lub wypadku. Gdy jechaliśmy zgodnie z przepisami, będziemy mieć dowód na swoją niewinność. Nagranie pomoże nam w rozmowach z policją, hamowaniu zapędów sprawcy wypadku który chciałby zrzucić winę na nas, a także w razie problemów z wypłatą odszkodowania przez ubezpieczyciela. W niektórych krajach wideorejestrator samochodowy jest nawet traktowany jako powód, by obniżyć kierowcy składkę ubezpieczeniową. Z czasem praktyka ta dotrze zapewne także do Polski.
  5. Może dostarczyć nam pamiątki na lata. Bardzo często zdarza się przecież, że udajemy się na wakacje w niesamowite miejsca i chcielibyśmy zachować w pamięci jak najdłużej piękne widoki, które widzimy podczas jazdy. Zwłaszcza, że prowadząc pojazd nie możemy pozwolić sobie na podziwianie krajobrazu – musimy być przecież skupieni na drodze. Wideorejestrator samochodowy pozwoli nam wrócić do najładniejszych widoków i w pełni się nimi nacieszyć.

Czy są jakieś wady w posiadaniu wideorejestratorów?

Ciężko takie wskazać. Na pewno kamery są dodatkowym źródłem poboru prądu. Jednak żeby wideorejestrator stał się powodem problemów z instalacją elektryczną, to musi ona być naprawdę w kiepskim stanie. Pewną uciążliwością w korzystaniu z wideorejestratorów jest konieczność ich demontażu i późniejszego montażu, gdy pozostawiamy auto zaparkowane przy ulicy. Zostawianie elektroniki na wierzchu jest bowiem proszeniem się o zbitą szybę i pozbawienie gadżetu. Gdy więc często poruszamy się na krótkich dystansach, może zwyczajnie nie chcieć nam się montować urządzenia.

 

Zwróć uwagę

Wideorejestrator warto jednak posiadać, chociażby tylko do stosowania na długich trasach. Lepiej tak, niż wcale.

 

Wideorejestrator samochodowy – jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wideorejestratorów, których ceny zaczynają się nawet od kilkudziesięciu złotych. Aby dokonać właściwego wyboru, podpowiadamy, na jakie cechy tych urządzeń warto zwrócić uwagę.

 

Rozdzielczość nagrywania

 

Zwróć uwagę

Minimalna akceptowalna rozdzielczość nagrania to 1280 x 720 px (tzw. 720p czyli HD). W praktyce jednak powinniśmy szukać urządzeń, które uwieczniają obraz w rozmiarze Full HD, a więc 1920 x 1080 px.

 

Jeżeli kupimy wideorejestrator samochodowy o zbyt niskiej rozdzielczości nagrywanego obrazu, na ekranie komputera zobaczymy film, z którego nie da się niczego odczytać – ani rejestracji pojazdu nas poprzedzającego, ani detali pięknych widoków. Po co nam taki wideorejestrator?

 

Kąt rejestrowanego obrazu

Minimalny akceptowalny kąt nagrywania obrazu to 120 stopni, chociaż warto poszukać urządzenia o kącie nagrywania 150 stopni. Im większy kąt, tym szerszy obraz zarejestruje nasza kamera.

 

Moduł GPS

Dzięki obecności w naszym urządzeniu modułu GPS, będziemy rejestrować nie tylko obraz, ale również nasze współrzędne oraz prędkość. Może to być bardzo przydatne w wielu sytuacjach, zarówno by udowodnić, że w danym momencie poruszaliśmy się z odpowiednią prędkością, jak i w celu ustalenia, w którym miejscu znajdował się moment podróży, który szczególnie zapadł nam w pamięć.

 

Rejestracja dźwięku

Dobry wideorejestrator samochodowy to taki, który pozwala nagrywać nie tylko obraz, ale również dźwięk. W spornych sytuacjach może być to bardzo przydatna funkcja.

Na koniec pamiętajmy jeszcze, że wideorejestratory zapisują obraz na kartach pamięci. To wygodne rozwiązanie, bo nie musimy wyjmować urządzenia z auta, by zgrać filmy do komputera. Karta pamięci, którą kupujemy do wideorejestratora musi być pojemna i bardzo szybka. Takie są bowiem wymogi nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

Summary
Wideorejestrator samochodowy – dlaczego warto go kupić i jak wybrać najlepszy?
Article Name
Wideorejestrator samochodowy – dlaczego warto go kupić i jak wybrać najlepszy?
Description
Wideorejestrator samochodowy to urządzenie, które stale zyskuje na popularności. Nic dziwnego, jest ono względnie tanie i niezwykle przydatne.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo