autoDNA radzi

Własny pojazd najbezpieczniejszym środkiem transportu

Dodano 15 kwietnia 2020 przez

Jak przemieszczać się w czasach koronawirusa, aby zminimalizować ryzyko zarażenia? To pytanie zadaje sobie obecnie wiele osób, nawet jeśli teraz siedzą głównie w domach i tylko od czasu do czasu wychodzą na zewnątrz, a z samochodu praktycznie w ogóle nie korzystają.

Jest już niemal pewne, że epidemia koronawirusa na stałe zmieni nasze codzienne życie, a część nawyków z okresu izolacji zostanie z nami na dłużej. Dotyczy to również transportu. Liczne obostrzenia będą musiały być utrzymane również później, jeśli chcemy uniknąć masowego wysypu infekcji w przyszłości. Jak zmieni się kwestia mobilności w czasach po pandemii? Odpowiedź na to pytanie mogą nam dostarczyć Chiny.

Z badań przeprowadzonych przez Ipsos pod koniec lutego w tym kraju wynika, że lęk przed koronawirusem mocno zmienił preferencje konsumentów dotyczące transportu. W ankiecie własny samochód na liście preferowanych pojazdów awansował na pierwsze miejsce kosztem autobusu i metra. Na drugim miejscu utrzymał się użytkowany prywatnie rower. Preferowanie indywidualnych środków transportu w Chinach, które opanowały już sytuację, to efekt utrzymującej się obawy przed wirusem i raczej trudno oczekiwać, aby w Polsce było inaczej. Z pewnością jednym z możliwych teraz do przewidzenia skutków epidemii będzie wzrost zainteresowania kupnem samochodu, co w dobie cięcia kosztów i recesji oznacza pojazd używany.

Sygnały nadchodzących zmian już teraz widać to po obłożeniu transportu publicznego w wielu miastach, np. w Warszawie w drugiej połowie marca liczba pasażerów w komunikacji miejskiej spadła o 30%. Sprawę pogarsza fakt, że zgodnie z najnowszymi wytycznymi w autobusie czy tramwaju może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących. A to dodatkowo wzmaga czujność i powoduje, że jeśli ktoś nie musi, to nie jedzie komunikacją miejską. Wyraźnie pokazują to dane dostarczającej usługi finansowe firmy Revolut. Liczba transakcji kartami płatniczymi Revolut w SkyCash i MoBilet, a więc aplikacjach oferujących bilety autobusowe czy tramwajowe, w marcu spadła odpowiednio o 65% i 57% w porównaniu do lutego. Transport i podróże zajmują aż połowę z 20 miejsc w kategoriach usług, na które popyt spadł w zestawieniu przygotowanym przez Revolut.

Nic więc dziwnego, że na popularności zyskuje własny samochód, nawet jeśli wyjeżdżamy nim rzadziej niż raz w tygodniu. Zresztą niektóre miasta rozważają lub już wprowadziły zwolnienia z opłat za parkowanie, aby odciążyć nieco transport zbiorowy. Puste ulice, brak korków w godzinach szczytu, zero kosztów parkowania w strefie oraz rekordowo niskie ceny paliw – to wszystko razem zachęca do przejażdżki autem.

Warto podkreślić, że na świecie oprócz Polaków już ponad 2,6 mld ludzi (z tego 1,3 mld w samych Indiach) musiało radykalnie ograniczyć swoją mobilność. Powód jest prosty – transport zbiorowy może być ogniskiem masowego zarażania się kolejnych osób koronawirusem. Już na początku marca niemiecki minister zdrowia Jens Spahn zarekomendował, aby unikać komunikacji publicznej i zamiast niej korzystać z roweru. O ile na krótkich dystansach przy dobrej pogodzie to ma sens, to już przy dłuższych podróżach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zdecydowanie lepiej sprawdzi się własny samochód.

Summary
Własny pojazd najbezpieczniejszym środkiem transportu
Article Name
Własny pojazd najbezpieczniejszym środkiem transportu
Description
Jak przemieszczać się w czasach koronawirusa, aby zminimalizować ryzyko zarażenia? To pytanie zadaje sobie obecnie wiele osób, nawet jeśli teraz siedzą głównie w domach i tylko od czasu do czasu wychodzą na zewnątrz, a z samochodu praktycznie w ogóle nie korzystają.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *