Aktualności

Wypadek drogowy – jak mogę pomóc poszkodowanym?

Dodano 1 grudnia 2017 przez

Gdy w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, mamy do czynienia z kolizją. Gdy obrażenia odnieśli ludzie mówimy, że miał miejsce wypadek drogowy. Każdy kierowca powinien znać zasady postępowania w takiej sytuacji. Mądre i szybkie działanie może bowiem ocalić zdrowie lub życie uczestników tragicznego zdarzenia.

Widzę wypadek drogowy – co robić?

Przede wszystkim nie można zlekceważyć sprawy i odjechać. Po pierwsze za nieudzielenie pomocy ofiarom, grozi nam odpowiedzialność karna – nawet do 3 lat pozbawieniem wolności. Po drugie dla poszkodowanych kluczowe są pierwsze 4 minuty od zdarzenia. Im szybciej udzielona zostanie pomoc, tym większe będą ich szanse na przeżycie. Po trzecie każdy z nas powinien traktować innych ludzi tak, jak sam chce być traktowany. Jeżeli więc liczymy na to, że ktoś obcy pomoże nam w razie wypadku, sami także pomagajmy innym w takich sytuacjach.

Jeżeli więc widzimy wypadek drogowy zatrzymajmy się aby udzielić pomocy. Pierwszą kluczową sprawą jest ustawienie własnego pojazdu. Powinniśmy zaparkować tak, by nasze auto odgradzało samochody biorące udział w wypadku od kierunku, z którego nadjeżdżają inne pojazdy. Od razu zaciągnijmy hamulec ręczny i włączmy światła awaryjne i pozycyjne. Jeżeli sytuacja ma miejsce w nocy, warto wspomóc się światłami mijania. Należy wtedy zaparkować tak, by ich światło padało na teren wypadku. Udzielanie pomocy wtedy będzie o wiele łatwiejsze.

Pierwsze działania na miejscu zdarzenia

Zanim wysiądziemy z samochodu ubierzmy kamizelkę odblaskową. To samo powinny uczynić pozostałe osoby, które opuszczają pojazd. W następnej kolejności postawmy trójkąt ostrzegawczy. W terenie zabudowanym ustawiamy go z niewielkim wyprzedzeniem od naszego auta, poza terenem zabudowanym w odległości 60 metrów, na autostradach i drogach ekspresowych w odległości od 100 do 150 m.

Gdy uporamy się z trójkątem niezwłocznie pobierzmy z naszego samochodu apteczkę, gaśnicę, nóż do cięcia pasów oraz twardy przedmiot do wybicia szyb. Oczywiście nie musimy brać wszystkiego na raz. Rzut oka na miejsce wypadku pozwoli nam wstępnie rozeznać się, czy bardziej przyda nam się gaśnica czy narzędzie do wybicia szyb.

Następnie udajmy się w kierunku samochodów, które uczestniczyły w feralnym zdarzeniu. Zacznijmy od sprawdzenia czy z żadnego z nich nie cieknie paliwo. Jeżeli tak, powinniśmy poszukać pomocy innych kierowców. Gdyby pojawił się pożar, zbiornik paliwa nie wybuchnie, ale ugaszenie ognia pojedynczą gaśnicą z naszego samochodu będzie niemożliwe. Będziemy potrzebować do tego gaśnic z innych aut.

Gdy temat wycieku paliwa mamy już rozpoznany, musimy dostać się do wnętrza pojazdu z ofiarami. Jeżeli konieczne będzie wybicie szyby pamiętajmy, by robić to ostrożnie. Odłamki szkła z bocznych szyb mogą dodatkowo ranić zarówno nas, jak i ofiary. Gdy dostaniemy się do kabiny pasażerskiej wyłączmy silnik i wyjmijmy kluczyki ze stacyjki. Kluczyki pozostawmy oczywiście wewnątrz auta, nie zabieramy ich ze sobą.

Co z pasażerami?

W następnej kolejności oceńmy stan pasażerów. Sprawdźmy czy są przytomni, czy wśród nich są dzieci, czy któryś z nich ma silny krwotok. W tym momencie możemy dzwonić po służby. Wybieramy numer 112 i dokładnie referujemy sprawę prosząc o przyjazd pogotowia ratunkowego. Nie zapomnijmy także o straży pożarnej, jeżeli doszło do wycieku paliwa lub ofiary zakleszczone są w aucie. Wypadek drogowy musi także zbadać policja, a więc nie pomijajmy także jej.

Gdy powiadomimy służby przystąpmy do udzielania pierwszej pomocy. Zacznijmy od założenia gumowych rękawiczek z apteczki. Może się przecież zdarzyć, że ofiary wypadku cierpią na jakąś chorobę zakaźną.

Najważniejsze przy pierwszej pomocy jest przywrócenie akcji oddechowej oraz zatamowanie dużego krwawienia i na tym powinniśmy skupić się w pierwszej kolejności. Tutaj także przyda się pomoc innych kierowców, którzy widzieli wypadek drogowy i zatrzymali się. Jeżeli ciężko rannych jest więcej, potrzebna będzie większa ilość rąk do udzielania pomocy. Przydadzą się także dodatkowe apteczki, bo w każdym aucie są one przecież niewielkich rozmiarów.

Zwracajmy także szczególną uwagę na lżej poszkodowanych, którzy opuścili pojazdy. Często będąc w szoku mogą oddalać się w różnych kierunkach. To sprowadza na nich zagrożenie wpadnięcia pod nadjeżdżające samochody.

Wypadek drogowy – czego nie wolno robić?

Pamiętajmy, że głównym mottem lekarzy jest „po pierwsze nie szkodzić”. Gdy więc my widzimy wpadek drogowy i chcemy pomóc, starajmy się przede wszystkim nie pogorszyć sytuacji.

Zabezpieczajmy więc miejsce zdarzenia w ten sposób, by samemu nie wpaść pod przejeżdżające samochody. Uczulajmy na to także inne osoby biorące udział w akcji ratowniczej. Fatalną praktyką jest tu niestety parkowanie po drugiej stronie ulicy i gorączkowe przebieganie z jednej na drugą stronę jezdni, wprost pod nadjeżdżające pojazdy.

Nie odwracajmy także samochodów, które dachowały lub leżą na boku. Możemy zrobić krzywdę zarówno sobie, jak i pozostającym w środku osobom.  Unikajmy wynoszenia ofiar z samochodów. Możemy w ten sposób pogłębić urazy kończyn czy kręgosłupa albo nawet je spowodować. Wyjątkiem oczywiście są tu sytuacje zagrożenia pożarem. W tym miejscu warto wspomnieć, że chociaż wypadek drogowy to sytuacja stresowa, nie bierzmy do ust papierosów. Niepotrzebna iskra może doprowadzić właśnie do pożaru, który stanie się śmiertelnym zagrożeniem dla pozostających w autach ofiar.

 

Summary
Wypadek drogowy - jak mogę pomóc poszkodowanym?
Article Name
Wypadek drogowy - jak mogę pomóc poszkodowanym?
Description
Gdy w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, mamy do czynienia z kolizją. Gdy obrażenia odnieśli ludzie mówimy, że miał miejsce wypadek drogowy. Każdy kierowca powinien znać zasady postępowania w takiej sytuacji. Mądre i szybkie działanie może bowiem ocalić zdrowie lub życie uczestników tragicznego zdarzenia.
Author
Publisher Name
autodna
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *