autoDNA sprawdza
ceny samochodów używanych

Wzrost ceny samochodów używanych a sytuacja na rynku motoryzacyjnym

Dodano 29 listopada 2021 przez

Ceny samochodów używanych wzrosły przez ostatnie 12 miesięcy nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Co się dzieje na rynku i kto jest za to odpowiedzialny?

Dlaczego ceny samochodów używanych wciąż rosną? 

Popularne powiedzenie mówi, że właściciel auta cieszy się dwa razy – kiedy je kupuje i kiedy sprzedaje. Obecnie ta druga część powiedzenia okazuje się być mocno aktualna. Wynika to z faktu, że ceny samochodów używanych zamiast jak zwykle z roku na rok spadać, rosną.

Przykład? Średnia wartość Volkswagena Passata 2.0 TDI (110 KM) z przebiegiem ok. 120 tys. km z 2016 r. wynosiła ok. 57 tys. zł. W tym roku wartość takiego auta wzrosła aż 65 tys. zł wg danych AAA Auto. Wśród aut kompaktowych Renault Megane 1.6 z 2015 r. w wersji hatchback z przebiegiem 70 tys. km w zeszłym roku kosztowało ok. 34 tys. zł. Natomiast w 2021 r. trzeba za taki sam model zapłacić już ok. 39 tys. zł. Ten trend dotyczy praktycznie wszystkich popularnych, kilkuletnich samochodów używanych sprzedawanych przez AAA Auto w Polsce. 

Wzrosty cen na rynku wtórnym, głównie w segmencie kilkuletnich samochodów, spowodowane są głównie kryzysem na rynku aut nowych. Producenci borykają się z problemami w dostawach półprzewodników, elektroniki oraz innych komponentów, Wydłużony czas oczekiwania na samochody z salonów spowodował wzrost zainteresowania pojazdami kilkuletnimi. Klienci decydują się na nie zamiast czekać na nowe auto z salonu.

Dzisiaj z powodu braku komponentów terminy dostaw aut zamawianych w salonach do produkcji wynoszą nawet 12 miesięcy… Sytuacja robi się nieciekawa – jeśli ktoś zamówi auto pod koniec tego roku to dostawa może równie dobrze potrwać do początku 2023 r. Liczba nieukończonych aut Skody w Czechach szacuje się pomiędzy 30 a 50 tys. sztuk i to one mają być w pierwszej kolejności skompletowane. 

Spirala się nakręca – brak nowych samochodów oznacza, że nie ma “naturalnej’ wymiany. Brakuje dopływu dobrych używanych aut na rynek. A to dalej winduje ceny. Dodatkowo od kilku lat odczuwalnie drożeją nowe auta. Jest to spowodowane głównie coraz wyższymi wymogami odnośnie norm emisji spalin. To kolejny czynnik, dla którego “młode” samochody używane są generalnie droższe niż jeszcze kilka lat temu. 

 

Wzrost cen samochodów używanych a polisy komunikacyjne 

Rosnące wartości aut używanych znajdują odzwierciedlenie również na rynku polis komunikacyjnych. Wielu właścicieli samochodów przedłużających polisy ubezpieczeniowe mogło się zdziwić w tym roku. Wartości większości aut używanych nie spadły już tak znacznie jak w poprzednich latach. Nawet auta mające 5-6 lat tracą już tylko po 9-10% rok do roku, a w wielu przypadkach wartości – wraz z popularnością na rynku aut używanych – wzrastają, a wraz z nimi drożeją stawki za OC i AC.

O ile obecnie moment jest dobry, aby sprzedać auto, to już niekoniecznie zachęca kupujących. Jeszcze rok temu na dobre, używane auto potrzebowali kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych mniej. Tyle można było zarobić, jeśli ktoś kupił takie auto rok temu i niedawno sprzedał.

 

wzrost ceny samochodów używanych

wzrost ceny samochodów używanych

Summary
Wzrost ceny samochodów używanych a sytuacja na rynku
Article Name
Wzrost ceny samochodów używanych a sytuacja na rynku
Description
Popularne samochody używane zdrożały przez ostatnie 12 miesięcy nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Co się dzieje na rynku i kto jest za to odpowiedzialny?
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *