autoDNA radzi

Zasady bezpiecznej jazdy po autostradzie

Dodano 10 października 2017 przez

Teoretycznie każdy kierowca, który zda egzamin na prawo jazdy, powinien znać zasady bezpiecznej jazdy. Praktyka jednak daleko odbiega od pobożnych życzeń ustawodawcy, szczególnie jeżeli chodzi o poruszanie się po autostradach.

Nie ma się jednak czemu dziwić. Na kursach poprzedzających egzamin na prawo jazdy kursanci chcą przede wszystkim poznać okolice ośrodka egzaminacyjnego, a te nie znajdują się przy autostradach. Na wymóg jeżdżenia podczas kursu przynajmniej 4 godziny poza terenem zabudowanym także patrzy się w szkołach nauki jazdy przez palce. Większą szansę na zdanie egzaminu dadzą przecież kursantowi 4 dodatkowe godziny na prawdopodobnej trasie egzaminacyjnej. Rezultat jest niestety taki, że prawo jazdy otrzymują osoby, które nie mają pojęcia jak jeździ się poza miastem, a szczególnie po autostradach.

Nie jest jednak tak, że zasady bezpiecznej jazdy po autostradzie są nieznane tylko początkującym kierowcom. Ci młodzi chętniej wykazują inicjatywę i sprawdzają np. internetowe poradniki, takie jak ten. Zmorą autostrad są natomiast ludzie, którzy mają większe doświadczenie za kółkiem i w związku z tym chcą tworzyć swoje własne zasady poruszania się po drogach.

Reasumując – każdemu przyda się krótkie przypomnienie, jakie są zasady bezpiecznej jazdy po autostradzie. Poniżej prezentujemy 7 najważniejszych.

Płynnie włącz się do ruchu

Samochody osobowe w Polsce mogą poruszać się po autostradach z prędkością do 140 km/h. Pojazd jadący z taką prędkością w ciągu 5 sekund przejeżdża prawie 200 m. Czy rozsądnym jest wolniutkie wjeżdżanie przed pędzącą z taką prędkością ponad tonę żelastwa? Oczywiście, że nie. Dlatego też przy wjazdach na autostrady przygotowane są długie pasy rozruchowe, na których powinniśmy osiągnąć dużą prędkość, która pozwoli nam płynnie włączyć się do ruchu i zminimalizować ryzyko kolizji z pojazdami, które już poruszają się po autostradzie.

Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze

Tej zasady bezpiecznej jazdy powinniśmy się trzymać wszędzie, nie tylko na autostradzie. Jeżeli na drodze panują trudne warunki, np. istnieje ryzyko oblodzenia lub podróżujemy w trakcie opadów deszczu czy śniegu, nie przesadzajmy z prędkością. Unikajmy także gwałtownych manewrów i wyprzedzania. Idealnym rozwiązaniem będzie dołączenie do poruszającej się rozsądnym tempem kolumny pojazdów, oczywiście z zachowaniem większych niż zwykle odstępów.

Z lewego pasa korzystaj tylko do wyprzedzania

Dlaczego wymieniając zasady bezpiecznej jazdy sugerujemy rozwiązanie, które sprowokuje nas do częstszego niż zwykle zmieniania pasa ruchu? Wydawać by się mogło, że to zmniejsza nasze bezpieczeństwo. Tak jednak nie jest. Dużo większym zagrożeniem jest zbyt długie pozostawanie na lewym pasie. Takie zachowanie wywołuje bowiem chaos. Jadące od nas szybciej pojazdy podjeżdżają nam pod zderzak lub próbują wyprzedzić nas z prawej strony. Zapamiętajmy więc, że lewy pas służy tylko do tego, by wykonać manewr wyprzedzania, a jego prawidłowym zakończeniem będzie powrót na prawy pas.

Nie zajeżdżaj drogi innych kierowcom

Ta oczywista podpowiedź na autostradzie nabiera dodatkowego znaczenia, z racji na prędkości rozwijane przez pojazdy poruszające się po niej. Podczas jazdy po mieście także powinniśmy unikać zajeżdżania drogi innym kierowcom. Tam z reguły spowodujemy jednak kolizję, rzadziej wypadek. Oczywiście nie bagatelizujemy tego, jednak to na autostradzie z uwagi na duże prędkości, zajeżdżając komuś drogę możemy doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu

Dla wielu polskich kierowców prawdziwym szokiem jest, gdy np. na węgierskich autostradach spotykają wymalowane na jezdni punkty ukazujące, jaki powinien być właściwy odstęp między samochodami. W myśl niemieckiej zasady “połowy wskazania prędkościomierza” powinien wynosić on w metrach połowę naszej prędkości. Jedziemy 100 km na godzinę? Trzymamy się 50 m za pojazdem poprzedzającym. Jedziemy 140 km/h? Właściwy odstęp to co najmniej 70 m. Niestety w Polsce jeżeli chodzi o zasady bezpiecznej jazdy, ta należy do najrzadziej przestrzeganych.

Ostrzegaj innych kierowców o niebezpieczeństwie

Jak wspomnieliśmy na początku, na autostradzie w ciągu sekundy przejeżdżamy kilkadziesiąt metrów. To, jak szybko dostrzeżemy zagrożenie ma więc kluczowe znaczenie dla jego uniknięcia. Dlatego bądźmy wyczuleni na mruganie przez kierowców światłami awaryjnymi. Właśnie w ten sposób na autostradzie kierowcy przekazują sobie informacje o zagrożeniach. Pamiętajmy także, że sami powinniśmy za pomocą świateł awaryjnych uprzedzać innych kierowców, że czekają ich kłopoty.

Bądź czujny przy zjeżdżaniu z autostrady

Często na zjazdach z autostrady obowiązują ograniczenia prędkości do 50 czy nawet 40 km/h. Zwolnienie do takiej prędkości uznajemy za wręcz szalone, bo wydaje nam się, że szybciej poszlibyśmy pieszo. Dzieje się tak dlatego, że nasz umysł potrzebuje chwili, by przestawić się z bardzo szybkiej jazdy autostradowej na prawidłowe funkcjonowanie w warunkach normalnej prędkości. W takich momentach zachowujmy szczególną czujność. To, że przy jeździe z prędkością 60 km/h wydaje nam się, że jedziemy wolno, nie oznacza, że tak jest!

Zasady bezpiecznej jazdy stosujemy zawsze!

Na koniec ważne zastrzeżenie. Aby zasady bezpiecznej jazdy mogły nas chronić, musimy stosować się do nich zawsze. Jeżeli będziemy sobie pobłażać, nawet w wypadku tylko niektórych, narażamy siebie, naszych pasażerów oraz innych użytkowników dróg na niepotrzebne ryzyko.

Summary
Zasady bezpiecznej jazdy po autostradzie
Article Name
Zasady bezpiecznej jazdy po autostradzie
Description
Teoretycznie każdy kierowca, który zda egzamin na prawo jazdy, powinien znać zasady bezpiecznej jazdy. Praktyka jednak daleko odbiega od pobożnych życzeń ustawodawcy, szczególnie jeżeli chodzi o poruszanie się po autostradach.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *