Co nowego w autoDNA

Zmiany dla nowych kierowców

Dodano 7 lutego 2018 przez

4 czerwca 2018 wejdą w życiu długo zapowiadane zmiany dla nowych kierowców. Co ich czeka?

Prawo jazdy najpierw na próbę

Zmiany dla nowych kierowców zakładają, że przez pierwsze 2 lata od odebrania „prawka”, będą oni pod szczególnym nadzorem. Jeżeli w tym okresie początkujący kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, starosta przedłuży okres próbny o kolejne dwa lata. Skieruje także kierowcę na badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeżeli natomiast początkujący kierowca popełni 3 wykroczenia albo przestępstwo drogowe, starosta zabierze mu prawo jazdy.

Egzamin to nie koniec nauki

Zmiany dla nowych kierowców oznaczają także konieczność odbycia kursu doszkalającego dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktycznego szkolenia z zagrożeń w ruchu drogowym. Kurs ma się odbywać pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odbioru „prawka”. Kursy te będą oczywiście płatne – 100 zł „teoria”, 200 zł „praktyka”. Co stanie się, gdy początkujący kierowca zlekceważy obowiązek pojawienia się na kursie? Starosta zabierze mu prawo jazdy.

Dłuższa droga do zawodu profesjonalnego kierowcy

Od 4 czerwca znacznemu wydłużeniu ulegnie droga do rozpoczęcia pracy jako zawodowy kierowca. Przez pierwsze 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy nie można będzie podjąć pracy jako kierowca ani prowadzić tożsamej działalności gospodarczej.

Wyżej opisane zmiany dla nowych kierowców z reguły nie budzą kontrowersji. Równie dużo jest jednak nowości w przepisach, które powodują sprzeciw kierowców. Jest on przez nich otwarcie wyrażany np. na forach internetowych, czy w komentarzach pod artykułami.

Niektóre zmiany dla nowych kierowców budzą kontrowersje

Zacznijmy od najmniej istotnej z wątpliwości. Początkujący kierowca wg. nowych przepisów powinien przez pierwsze 8 miesięcy od odbioru prawa jazdy jeździć z naklejonym na szybie zielonym listkiem. A co w sytuacji, gdy osoba młoda pożycza auto raz od mamy, raz od taty, a raz od starszego brata? Należy obkleić wszystkie samochody w rodzinie listkami? Pamiętajmy także, że zdarzają się sytuacje awaryjne, gdy do auta trzeba wsiąść pod wpływem okoliczności. Czy w takiej sytuacji trzeba gorączkowo szukać sklepu z naklejką?

Pojadą wolniej, ale czy bezpieczniej?

O ile naklejka z zielonym listkiem to w sumie drobiazg, to zmiany dla nowych kierowców w zakresie dopuszczalnej prędkości budzą poważny niepokój. Przez pierwsze 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy początkujący kierowca nie może przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Ograniczenie to jest sztywne i nie może być zmienione np. przez znaki drogowe.

Doświadczeni kierowcy od razu alarmowali, że przepis ten przyniesie więcej szkody niż pożytku. Na autostradach, drogach ekspresowych i poza terenem zabudowanym początkujący kierowca przestrzegający przepisów będzie jechał ze „sznurkiem” TIR-ów za sobą. Ciężarówki będą chciały go jak najszybciej wyprzedzić. Nie jest to sytuacja przyjemna ani też przesadnie bezpieczna dla początkującego kierowcy.

Warto także mieć na względzie, że początkujący kierowca, który jedzie wolniej od pozostałych, będzie zaburzał płynność ruchu. Może to powodować nerwowe reakcje innych użytkowników dróg. Wprawdzie za kółkiem powinniśmy być dla siebie życzliwi, ale chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, jaka jest rzeczywistość w tym względzie.

Można było wprowadzić inne zmiany dla nowych kierowców?

W sieci nie brakuje alternatywnych propozycji dot. początkujących kierowców. Zamiast sztucznych ograniczeń prędkości, można byłoby wprowadzić surowszy taryfikator punktów karnych i wyższe mandaty. Dla początkującego kierowcy, często osoby młodej, taka kara finansowa mogłaby być najlepszym straszakiem.

Skoro jesteśmy przy temacie punktów karnych, warto wspomnieć, że tutaj także czekają nas od 4. czerwca duże zmiany. Tym razem jednak mamy do czynienia z pewną liberalizacją przepisów. Jeżeli kierowca przekroczy 24 punkty karne, nie zostanie mu odebrane prawo jazdy. Zostanie skierowany na specjalny kurs. Spotka się tam z początkującymi kierowcami, którzy w ciągu pierwszych dwóch lat od odebrania prawa jazdy popełnili 2 wykroczenia drogowe. Brak odbycia kursu w ciągu miesiąca będzie oznaczać utratę prawa jazdy. Jeżeli kierowca ukończy kurs, ale w ciągu 5 lat ponownie otrzyma 24 punkty karne, zostanie mu odebrane prawo jazdy.

Summary
Zmiany dla nowych kierowców
Article Name
Zmiany dla nowych kierowców
Description
4 czerwca 2018 wejdą w życiu długo zapowiadane zmiany dla nowych kierowców. Co ich czeka?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *