Co nowego w autoDNA
Zmiany w przepisach drogowych od 1 czerwca 2021

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Dodano 1 czerwca 2021 przez

Na początku czerwca 2021 r. wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego dotyczące kierowców i pieszych. Ma być bezpieczniej, jeśli tylko większość osób będzie przestrzegać nowych zasad. Co dokładnie się zmieni?

Od 1 czerwca 2021 r. zakazana będzie tzw. jazda na zderzaku, a pieszy zbliżający się do przejścia niemal zawsze będzie miał pierwszeństwo. To najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie z początkiem czerwca.

 

Przepisy ruchu drogowego: nowe obowiązki kierowcy i pieszego

Nowe zasady w kodeksie drogowym mają poprawić bezpieczeństwo. Dlatego pieszy, który dopiero co wchodzi na przejście od teraz będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Wyjątkiem są tramwaje. Kierowca, który podjeżdża do przejścia dla pieszych, będzie miał z kolei obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz dostosować prędkość w taki sposób, aby nie narażać pieszego.

Jednocześnie piesi mają zakaz używania telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych, gdy wchodzą lub przechodzą przez jezdnię, przejście lub torowisko. Warunek? Korzystanie z urządzenia prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji drogowej. Teoretycznie można zatem rozmawiać przez telefon i przechodzić przez przejście. Nie można natomiast grać w grę czy oglądać filmy albo odpisywać na sms-a. To ukłon w stronę kierowców, którzy w związku z rozpowszechnieniem smartfonów i korzystania z nich na chodnikach, mogą natknąć się na niczego nieświadome osoby wpatrzone w ekrany telefonów.

 

Zakaz jazdy na zderzaku? 

Na polskich drogach prawdziwą plagą jest brak utrzymywania dystansu między autami, czyli tzw. jazda na zderzaku. Nawet 20% wypadków na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest spowodowana brakiem bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Wynika to ze statystyk Policji. Od 1 czerwca na autostradach i drogach ekspresowych trzeba będzie zachować odległość między pojazdami wynoszącą minimum połowę aktualnej prędkości. Przykładowo, jeśli jedziemy 100 km/h, to należy jechać co najmniej 50 m za poprzedzającym samochodem, ale już przy 140 km/h ten dystans wynosi 70 m. Nie wiadomo jak będzie z egzekwowanie tego przepisu. Policja poza mierzeniem prędkości raczej nie dysponuje sprzętem, który jest w stanie szybko i sprawnie zmierzyć odległości między pojazdami.

 

Zmiany w przepisach ruchu drogowego — prędkość w terenie zabudowanym przez całą dobę

Ostatnia zmiana w przepisach ruchu drogowego dotyczy limitu prędkości w terenie zabudowanym. Obowiązująca do tej pory zasada, że w godzinach nocnych (23-5) można w mieście jechać 60 km/h, zostaje zmieniona. Zgodnie z nowymi regulacjami od 1 czerwca limit ten będzie obniżony do 50 km/h. To tyle samo, co w ciągu dnia na terenie zabudowanym.

Polska ma jeden z najgorszych w Europie wyników, jeśli chodzi o liczbę osób ginących w wypadkach na milion mieszkańców. Zmniejszenie prędkości o 10 km/h skraca drogę hamowania o 6-8 metrów. Może to mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i potencjalne skutki zderzenia.

 

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych – pobierz bezpłatną publikację autoDNA.

Czytaj cykl artykułów stworzonych na podstawie statystyk autoDNA:

  1. TOP 10 modeli z największym ryzykiem szkody całkowitej wg autoDNA
  2. Uszkodzenia aut z USA
  3. Ile można stracić na cofniętym liczniku?
Summary
zmiany-w-przepisach-ruchu-drogowego
Article Name
zmiany-w-przepisach-ruchu-drogowego
Description
Od 1 czerwca 2021 r. wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego. Dotyczą m. in. tzw. jazdy na zderzaku.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *