Numer VIN

Co to jest VIN?

Każdy pojazd poruszający się po drodze ma swój unikatowy numer VIN – skrót ten z angielskiego (Vehical Identification Number) oznacza numer identyfikacyjny pojazdu. Nazywa się go czasami także numerem nadwozia. Jest on o tyle szczególny, że dla każdego pojazdu jest unikalny, niepowtarzalny – nie ma dwóch samochodów z tym samym numerem VIN. Z tej przyczyny porównuje się go czasami z numerem PESEL albo DNA, które dla ludzi także jest niepowtarzalne i równie łatwo pozwala na identyfikację konkretnej osoby.

Numerem VIN oznaczane są nie tylko samochody osobowe, ale także wszystkie inne typy pojazdów – od motocykli i motorowerów przez autobusy, samochody ciężarowe, a nawet przyczepy.

Skąd się bierze numer VIN?

Numer VIN jest przyporządkowywany przez producentów pojazdów i naniesiony na konkretne auto jeszcze zanim ono wyjedzie z fabryki. Miejsce, w którym numer VIN się znajduje jest dla różnych marek i modeli inne, ale wspólną cechą wszystkich numerów VIN jest ich format zapisu. Dla samochodów powstałych na terenie Unii Europejskiej obowiązuje norma zapisu ISO-3779, a VIN składać się musi z 17 znaków (cyfry i litery, z wyjątkiem I, Q oraz O). Według europejskich norm kodowane są także samochody powstałe między innymi na terenie Kanady, Japonii, Chin, Australii.

Niezależnie od tego, gdzie na pojeździe nabity został numer VIN, musiał on być także wprowadzony do dokumentów pojazdu – czyli np. dowodu rejestracyjnego.

Jakie dane o samochodzie zakodowane są w numerze VIN?

A co dokładnie znajduje się w numerze VIN i jakie informacje są tam zakodowane? Poszczególne cyfry i litery mają swoje znaczenie:

  • Trzy pierwsze znaki to WMI, czyli oznaczenie producenta pojazdu i kraju, z którego pochodzi producent. I tak np. samochody, których VIN zaczyna się literą „J” wyprodukowano w Japonii, a auta z numerem zaczynającym się od cyfry „1” – w USA.
  • Druga część numeru VIN zawiera informacje o typie pojazdu. Każdy producent koduje te informacje (znajdujące się na pozycjach od 4 do 9) w ustalony przez siebie sposób. To tu możemy znaleźć na przykład dane o tym, czy samochód ma poduszki powietrzne, jakie ma pasy bezpieczeństwa, jaki jest typ nadwozia i liczba drzwi, a także seria pojazdu (np. sportowy, ekonomiczny). Ostatni znak w tej sekcji to znak kontrolny numeru VIN – dzięki specjalnemu algorytmowi można zweryfikować, czy żaden z pozostałych znaków nie został nielegalnie zmieniony.
  • Na pozycjach od 10 do 17 są litery i cyfry (na 4 ostatnich pozycjach zawsze cyfry), które pozwalają nie tylko na zidentyfikowanie konkretnego samochodu (ta część numeru VIN jest unikatowa dla każdego pojazdu), ale także na poznanie jego wersji silnika, rodzaju napędu, wyposażenia itp. Tu także zakodowany może być rok produkcji auta (na pozycji 10. numeru VIN) oraz oznaczenie fabryki, w której pojazd został wyprodukowany.

VIN

Warto wiedzieć, że na tabliczkach zawierających numer VIN oprócz cyfr i liter znajdują się czasami także inne symbole – tzw. rozdzielacze. Każdy producent stosuje swoje symbole, którymi rozdziela poszczególne sekcje numeru VIN lub zaznacza początek i koniec numeru. W dokumentach pojazdu rozdzielaczy się nie stosuje, a numer VIN powinien być zapisany bez żadnych przerw czy myślników.

Gdzie jest numer VIN?

Poza tym, że numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, musi być także nabity na specjalnej tabliczce znamionowej. A ta w różnych pojazdach może znajdować się w różnych miejscach. Dla samochodów osobowych najczęściej są to okolice prawego amortyzatora, przegroda czołowa, a także lewa strona obudowy deski rozdzielczej.

Mam numer VIN i co dalej?

Posiadając numer VIN pojazdu możesz dowiedzieć się o nim znacznie więcej, nie tylko tego, gdzie i kiedy został wyprodukowany i z jakim wyposażeniem wyjechał z fabryki. Numer VIN pozwala na sprawdzenie historii pojazdu, co jest szczególnie istotne jeśli kupujemy używany samochód. Ponieważ jest to numer unikatowy dla każdego samochodu czy motocykla, w każdym kraju powstają bazy danych, w których gromadzi się informacje między innymi o wypadkach i kolizjach, w których brał udział konkretny pojazd, o akcjach serwisowych czy o zgłoszeniach kradzieży. W raportach, dotyczących historii pojazdu odnotowuje się także odczyty przebiegu oraz informacje o zmianach właścicieli auta.

Raport dotyczący używanego samochodu, dostępny po wpisaniu numeru VIN możesz znaleźć na naszej stronie autoDNA.pl. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem używanego auta – to dla Ciebie pozycja obowiązkowa!

Sprawdź za darmo numer VIN
Wprowadź poprawny numer VIN