autoDNA sprawdza
Cofanie licznika

Cofanie licznika. Jak to sprawdzić w samochodzie?

Dodano 5 lipca 2021 przez

Przebieg jest jedną z najważniejszych informacji dotyczących pojazdu. Świadczy między innymi o stopniu wyeksploatowania danego modelu, dlatego jest istotny między innymi dla osób kupujących auta z drugiej ręki. Niestety niechlubne praktyki „korekty drogomierza” są wciąż spotykane. Jak zatem nie dać się oszukać?

 

Dlaczego liczniki samochodowe są cofane?

Informacja dotycząca przebiegu pojazdu jest bardzo istotna z punktu widzenia kupującego. Im wyższy przebieg, tym większe wyeksploatowanie poszczególnych podzespołów. Dlatego w teorii, auta z niższym przebiegiem są więcej warte. Dlaczego w teorii? Ponieważ osoby poszukujące pojazdu do kupna są przyzwyczajone do nieuczciwych procedur handlarzy. Dlatego zbyt niski stan licznika może wręcz budzić podejrzenia co do prawidłowości wskazań.

Przyjęło się także, że 200 tysięcy kilometrów przebiegu stanowi „magiczną” granicę, po przekroczeniu której wartość rynkowa pojazdu znacząco spada. Wielu sprzedawców używanych samochodów robi więc wszystko, aby wskazania licznika nie były wyższe od tej wartości. Choć samowolne zmiany wskazań są przestępstwem zagrożonym surowymi karami, nieuczciwe praktyki wciąż są spotykane.

Niestety kupujący tak przyzwyczaili się tego, że wskazania drogomierza mogą nie być zgodne z rzeczywistością, że często podchodzą z wyrozumiałością do budzących wątpliwości danych dotyczących przebiegu. To, czy licznik był „kręcony”, stanowi dla nich podczas zakupu kryterium mniejszej wagi.

 

Jak wykryć cofanie licznika w samochodzie?

Skorzystanie z usług zmienienia wskazań licznika niestety nie stanowi żadnego problemu. Ogłoszenia o wykonywaniu takich działań można znaleźć nawet na popularnych portalach ogłoszeniowych. To zła wiadomość dla kupujących, którzy tym bardziej tracą zaufanie do stanu licznika w używanych samochodach. Czy da się wykryć cofnięty licznik samodzielnie?

Jest kilka sposobów, które mogą pomóc odkryć prawdziwy przebieg auta. Zobacz, jak to zrobić.

  1. Sprawdź stan wyeksploatowania wnętrza samochodu. Jeśli fotel kierowcy, pedały i drążek zmiany biegów są mocno wytarte, może to wskazywać na wysoki przebieg. Nie jest to jednak argument niepodważalny. Stopień zużycia kokpitu może wynikać ze stylu użytkowania auta lub niskiej jakości materiałów wykonania.
  2. Zobacz, czy na liczniku analogowym nie widnieją ślady ingerencji. Przyjrzyj się szczególnie zadrapaniom i uszkodzeniom. Również zużyte śruby mocujące mogą świadczyć o manipulowaniu licznikiem.
  3. Jeśli samochód jest wyposażony w licznik elektroniczny, możesz sprawdzić jego wskazania, udając się do stacji kontroli pojazdów i zlecając podpięcie samochodu do komputera. Nie jest to jednak sposób niezawodny, ponieważ wprawieni oszuści mogą zmienić wskazania także nowoczesnego licznika.

Każda z wymienionych metod może pomóc, jednak nie jest w pełni miarodajna. Jedynym skutecznym sposobem jest sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN oraz zakup raportu autoDNA, który dostarczy pełnych informacji na temat konkretnego samochodu. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie z punktu widzenia kierowców.

 

Co grozi za cofanie licznika?

Od 1 stycznia 2020 roku policja podczas kontroli drogowej może sprawdzić stan licznika pojazdu. Warto zdawać sobie sprawę, że w świetle nowych przepisów zmienianie wskazań liczników jest zagrożone nawet karą pozbawienia wolności. Takie działanie jest traktowane przez Prawo ruchu drogowego jako przestępstwo. Wynika to z bardzo dużej popularności w Polsce tego typu nieuczciwych działań. Groźba więzienia ma być odstraszająca dla „przedsiębiorczych” handlarzy aut. Jaka kara grozi w takim przypadku?

Jeśli policja wykryje cofnięcie licznika podczas kontroli drogowej, a nie w momencie sprzedaży samochodu, jest to traktowane jako przestępstwo mniejszej wagi. Grozi za nie w takim przypadku kara grzywny, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat. Warto jednak wiedzieć, że nowe przepisy nie są dotkliwe dla kierowcy. Sprawa zostaje przekazana do odpowiednich służb, które zajmą się znalezieniem sprawcy.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli przestępstwo zostanie wykryte, kiedy auto zostanie przeznaczone do sprzedaży. Nowe przepisy przewidują surowsze kary. Jeśli licznik oferowanego samochodu został cofnięty, sprzedawca, w świetle prawa może liczyć się z karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Warto pamiętać, że nieuczciwe praktyki są przestępstwem, niezależnie, kto podejmuje się cofania liczników – sprzedawca aut, mechanik czy inna osoba.

 

Od kiedy obowiązują kary za cofanie liczników?

Nowe przepisy weszły w Polsce w życie 1 stycznia 2020 roku. Zgodnie z art. 306a Kodeksu karnego, ingerencja w stan licznika – cofanie go i inne działania są zagrożone odpowiedzialną karną. Samochód, który zostanie zatrzymany do kontroli drogowej i zostaną w nim wykryte nieprawidłowości, może być wyłączony z ruchu, a sprawa zostaje przekazana do wydziału dochodzeniowo-śledczego odpowiedzialnego za sprawy kierowców.

Według aktualnych danych wciąż bardzo często można znaleźć samochody, w których licznik pokazuje nieprawdziwe dane. Zatrzymani rekordziści zmniejszyli przebiegi samochodów nawet o kilkaset tysięcy kilometrów.

Czy prowadzący, którzy kupili auto bez skontrolowania rzetelności wskazań, powinni się obawiać? Niekoniecznie. Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu karnego każda sprawa jest poddawana analizie, dlatego nie istnieją przypadki, w których kierowcy samochodów są automatycznie pociągani do odpowiedzialności. Warto jednak upewnić się, jaki rzeczywisty przebieg ma kupowane auto. Jak to zrobić, aby zyskać stuprocentowa pewność.

 

Jak można sprawdzić, że licznik był cofany?

Jedyną skuteczną metodą skontrolowania stanu licznika jest zamówienie raportu historii pojazdu. Taką usługę proponuje między innymi autoDNA. Na czym ona polega?

Samochody dopuszczone do użytku na polskich drogach są oznaczone numerem VIN, który stanowi kombinację 17 cyfr i jest unikalny dla każdego egzemplarza. Znając ten numer, można pozyskać szczegółowe informacje dotyczące wszystkich aut. Dane te znajdują się w bazie, do której dostęp otrzymuje się po wniesieniu stosownej opłaty. Warto przy tym skorzystać z usług firm, które pośredniczą w dostarczaniu raportów historii pojazdów. Takie platformy gromadzą dane na temat samochodów, dzięki czemu dostarczają rzetelne informacje na temat konkretnego modelu.

W ten sposób można zyskać nie tylko wiedzę na temat tego, czy licznik był cofany, ale poznać szczegółową historię konkretnego egzemplarza. Do istotnych danych może należeć data pierwszej rejestracji, liczba właścicieli czy ewentualne stłuczki i ich skala.

Dzięki temu kierowcy planujący kupić samochód używany zyskują pewność co do jego stanu i mogą uchronić się przed nabyciem auta uszkodzonego, niewiadomego pochodzenia czy właśnie o zafałszowanym przebiegu.

Kupując raport historii pojazdu w autoDNA, otrzymasz dane przedstawione w sposób klarowny i czytelny dla każdego, także laika. Warto więc w taki sposób zabezpieczyć się przed praktykami nieuczciwych sprzedawców.

Summary
Cofanie licznika. Jak nie dać się oszukać?
Article Name
Cofanie licznika. Jak nie dać się oszukać?
Description
Cofanie licznika jest niestety niechlubną praktyką, która jest wciąż spotykane. Jak zatem nie dać się oszukać?
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *