autoDNA radzi
Karta_ratownicza_w_pojezdzie

autoDNA wspiera akcję “Karta ratownicza w pojeździe”

8 maja 2023

Bezpieczeństwo kierowców to dla nas priorytet. Dlatego marka autoDNA wspiera prowadzoną m.in. przez Związek Dealerów Samochodów akcję “Karta ratownicza w pojeździe”.

 

Od przeszło dekady dbamy o przejrzystość rynku motoryzacyjnego i pomagamy podjąć decyzję o kupnie samochodu używanego. Raporty autoDNA zawierają   informacje m.in. o wypadkach, w jakich brały udział pojazdy poruszające się po naszych drogach, badaniach technicznych, przeglądach, stanach licznika, jak również ewentualnej historii uszkodzeń. W związku z tym, że autoDNA dba o transparentny przebieg procesu kupna-sprzedaży pojazdu, nie mogło  zabraknąć nas w najnowszej odsłonie akcji “Karta ratownicza w pojeździe”, prowadzonej od 2014 r. przez Związek Dealerów Samochodów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przy dużym współudziale Państwowej Straży Pożarnej.

 

Ważne

AutoDNA jest partnerem technologicznym “Karty ratowniczej w pojeździe” – dostarcza silnik do wyszukiwarki, dzięki której każdy może wygenerować swoją własną kartę ratowniczą na stronie: https://www.kartyratownicze.pl/wyszukaj-za-darmo/

 

Dzięki naszej wyszukiwarce stworzonej na potrzeby akcji wystarczy wprowadzić numeru rejestracyjny auta, a algorytm autoDNA automatycznie rozpoznaje podstawowe dane pojazdu: marka, model, rok produkcji, typ paliwa. Po wstępnym rozpoznaniu pojazdu algorytm przeszukuje bazę kart ratowniczych wszystkich importerów, a następnie – jeśli importer ją przygotował – generuje gotową do pobrania i wydrukowania kartę. Może się zdarzyć, że wyszukiwarka nie rozpozna tablicy rejestracyjnej i nie przypisze właściwej karty ratowniczej automatycznie. Wtedy kartę należy wybrać w sposób manualny, po marce i modelu.

 

Karta ratownicza to bardzo przydatny dokument, który zawsze powinniśmy mieć w aucie.

Współczesne samochody mają wiele elementów wzmacniających konstrukcję, jak również coraz częściej są wyposażone w kondensatory oraz przetwornice stosowane nie tylko do napędów elektrycznych oraz hybrydowych, ale również służące do obsługi popularnych systemów start-stop, które są obecnie masowo montowane w “tradycyjnych” silnikach spalinowych. Każdy model ma inaczej rozmieszczone elementy konstrukcyjne i wyposażenie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, w tym właśnie elementy układu elektrycznego. Podczas akcji ratunkowej mogą one stanowić wyzwanie dla służb.

 

Wtedy przydaje się szybki dostęp do informacji, jak wygląda rozmieszczenie elementów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, czyli właśnie Karta Ratownicza. Karta Ratownicza to zestandaryzowana informacja w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

 

Przykładowa karta ratownicza

Przykładowa karta ratownicza pojazdu z zaznaczonymi elementami istotnymi dla bezpieczeństwa. Mimo, że samochód ma silnik spalinowy, to z przodu zamontowany jest kondensator, a pod siedzeniem kierowcy jest przetwornica – to elementy systemu start-stop.

 

Ważne

Dokument należy umieścić w osłonie przeciwsłonecznej po stronie kierowcy. Za przednią szybę koniecznie trzeba umieścić naklejkę o tym, że pojazd jest wyposażony w kartę.

 

Dzięki temu w razie poważnej kolizji odpowiednie służby będą wiedziały, że  taki dokument znajduje się w pojeździe. Naklejki z informacją dla ratowników o tym, że  karta jest  w pojeździe, można bezpłatnie otrzymać w większości salonów samochodowych w całej Polsce.

Naklejka na szybie przedniej informująca służby o karcie ratowniczej wewnątrz pojazdu w razie poważnego wypadku. Fot. Facebook autoDNA

Karta ratownicza na przedniej szybie samochodu

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://www.kartyratownicze.pl/

Wyszukiwarka kart po numerze rejestracyjnym:

https://www.kartyratownicze.pl/wyszukaj-za-darmo/

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok. Sprawdź VIN korzystając z Internetu i posiadając numer nadwozia (VIN) pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

 

Summary
autoDNA wspiera akcję “Karta ratownicza w pojeździe”
Article Name
autoDNA wspiera akcję “Karta ratownicza w pojeździe”
Description
Bezpieczeństwo kierowców to dla nas priorytet. Dlatego marka autoDNA wspiera akcję prowadzoną przez ZDS - “Karta ratownicza w pojeździe”.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo